- Gazdaság
- forint
- tőzsde
- árfolyam
- euró
- dollár
- mnb
- kamatdöntés
- matolcsy györgy
- magyar bankholding
- balog-béki márta
Lufiként engedték el Matolcsy Györgyék a forintot
További Gazdaság cikkek
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
- A túlélésért küzdenek a cégek, leépítésre kényszerülnek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
A jegybank múlt szerdán kilátásba helyezte a kamatfolyosó felső szélének csökkentését, amelynek hatására a magyar deviza az egy héttel korábbi 370-es euró-forint árfolyamról egészen a 380-as tartományig gyengült vissza.
Kedden be is igazolódtak a pletykák, és döntött a jegybank, de az előzetes várakozásokat meghaladó mértékben vágta vissza a kamatfolyosó felső szélét, 450 bázisponttal. A forint a kamatdöntésre eleinte erősödéssel reagált, majd Virág Barnabás megszólalt a kamatdöntő ülést követő háttérbeszélgetésen, és a magyar fizetőeszköz gyengülni kezdett.
Így áll most a forint
Kedd reggel kilenc óra magasságában 375,8 körül járt a forint az euróval szemben, és stabilan a reggeli szint közelében tartózkodott, nem volt megfigyelhető nagy elmozdulás. A kamatdöntés után nem találta az utat a magyar fizetőeszköz, a 375,4-es árfolyam körül ingadozott, majd a 374-es szint közelébe erősödött, de Virág Barnabás kamatdöntést követő beszéde után gyengülésbe kezdett, 20 óra 40 perckor már a 378-as határt is átlépte a forint. Ez hétfőhöz képest több mint 0,6 százalékos gyengülést jelent. Szerda reggel próbál visszakapaszkodni a magyar fizetőeszköz, 9 óra magasságában 376,82 forintot ér egy euró.
A dollárral szemben a magyar deviza kedd este 344,79-re gyengült, majd szerda reggel 9 órakor némi erősödéssel 342,41-re ért.
Erős maradhat a forint
A forint árfolyamát elsősorban a 18 százalékos egynapos MNB betéti kamat 2022. októberi bevezetése fordította meg, azonban az energiaárak zuhanása miatt javuló cserearány hatására érdemben csökkenő folyó fizetési mérleghiány is pozitívan támogathatja a devizát – állapította meg lapunknak Balog-Béki Márta, a Magyar Bankholding tőkepiaci elemzője.
A bankholding a forint árfolyamára vonatkozó előrejelzést javította, amit indokol a forint gyors év eleji erősödése, a gáz- és energiaárak év eleje óta látott csökkenése és alacsonyabb szinteken való stabilizálódása, ami érdemben javítja a külső egyensúlyt, a dollár év eleje óta látott gyengülése, valamint az MNB kamatcsökkentésének elhúzódása.
Az idei év végére összességében a jelenlegi szinthez közeli árfolyamot várnak jelentős valószínűséggel, az euró-forint árfolyamát 378-ra teszik, elsősorban külső egyensúlyi folyamatok alapján.
A forint árfolyamában a jelenlegi szintekhez képest a közeljövőben nem várnak jelentősebb erősödést, de pozitív teljes EU-s megállapodás és forrásbeáramlás esetén elképzelhető egy markáns további erősödés, amire elsősorban az év második felében lehet számítani.
A későbbiekben a várható hazai kamatcsökkentési ciklus ellenére nem számítanak a forint jelentős gyengülésére sem, mivel az infláció várható meredek csökkenésének hatására év végére pozitív lesz a reálkamatláb, ami csökkentheti az elvárt hozamokat, míg kockázati megítélésünk javulása a hazai kamatfelárak szűküléséhez vezethet.
A tavaly látott szélsőséges kilengésekre jelenleg kisebb az esély, de az előre nem látható, például hirtelen geopolitikai fejlemények, egy estleges energiapiaci fordulat vagy a gyors fejlett piaci kamatemelésekből eredő újabb pénzügyi stabilitási kockázatok esetén ez a pálya hordozhat kockázatot – világított rá az elemző.
Továbbra is igaz, hogy a jegybanki nyilatkozatok, iránymutatások és szóbeli intervenciók elsődleges fontosságúak a devizaárfolyamok alakulásában, különösen a kamatpályák csúcsához (Fed és EKB) és a várható kamatcsökkentések kezdetéhez (MNB) közeledve – hangsúlyozta az elemző.
(Borítókép: Index)