Újabb területbe nyúl bele a kormány, százmilliárdok indulnak meg
További Gazdaság cikkek
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
- Elárulta Nagy Márton, mit gondol a román fizetésekről
- Kipécézték és támadhatják a forintot, hatalmas dilemma Matolcsy Györgyék asztalán
Mint ismert, április végén a kormány kiadott egy rendelet, amely a befektetési alapok eszközoldalát érintette.
A kormány arról döntött, hogy július 1-jétől kezdve az értékpapíralapok (ideértve a kötvényalapokat, a részvényalapokat és a vegyes alapokat) portfóliójában az értékpapírok súlyának legalább 60 százalékának kell lennie, miközben a szigorú likviditási elvárásokat változatlanul hagyta.
Százmilliárdokról döntöttek
A döntéssel kapcsolatban Lóga Máté, a gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár egy háttérbeszélgetés keretében az Indexnek külön ismertette a részleteket.
Az államtitkár elmondta: a jogalkotó azt tapasztalta, hogy az állampapírok helyett kötvényalapokba áramlik a pénz, ahol viszont nem kötvényben, hanem bankbetétekben csapódik le a háztartások és a vállalatok megtakarítása.
A két csoportban azt láttuk, hogy az értékapír állományában jelentős növekedés tapasztalható, és a befektetési jegyek felé kezdett áramolni a tőke. Minden részletre kiterjedően megvizsgáltuk a helyzetet, és azt láttuk, hogy a kötvényalapok esetében az értékpapírok részaránya mérséklődött, a készpénz- és a betéti állomány pedig növekedett az elmúlt hónapokban
– közölte az államtitkár az Index érdeklődésére.
Lóga Máté a beszélgetésen hozzátette: emiatt döntött úgy a kormány, hogy az értékpapíralapok portfóliójában az értékpapírok súlyának legalább 60 százaléknak kell lennie 2023 júliusától.
Az intézkedésnek az a célja, hogy betöltsék az eredeti szerepüket az értékpapíralapok, ne a betétekben legyenek lekötve a megtakarítások. „Az elmúlt időszakban azt láttuk, nem funkcionálisan működnek, emiatt 45 százalékon áll az állomány értéke” – összegezte az államtitkár.
Lóga máté a beszélgetésen kiemelte: a mostani szabályozói döntéssel várhatóan 400-450 milliárd forint mozdul majd meg.
A várakozások szerint ez az állampapírpiacon csapódik majd le. Az államtitkár a háttérbeszélgetésen az Indexnek azt is ismertette, hogy a transzmissziós hatás neutrális, tehát most semmi más nem történik, csak likviditásterelés, már a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségével megtörtént az egyeztetés.