Megkérdezték a magyar főnököket, mennyit emelnének a fizetéseken: itt a válasz!
További Gazdaság cikkek
- Itt vannak az adatok, jelentősen elszálltak az élelmiszerárak
- Varga Mihály: Újabb hitelminősítő ajánlja befektetésre Magyarországot
- Hiába a kormány kitartó támogatása, bezár a nagykőrösi gyár
- Minták betöltve – szintet lépett az úttörő űrmisszió, Elon Musk is a képben
- Fontolgatja a BYD, hogy Magyarországra helyezi át európai központját
A vállalatvezetők hangulatát méri a VOSZ új mutatója, amellyel több száz cégvezető véleményét gyűjtötték össze különféle, az üzletmenetet meghatározó kérdésekben. Ilyen volt például a fizetésemelések, elbocsátások, gazdasági várakozások. Ebből kiderült, hogy a vizsgálatba bevont minta 49 százaléka nem tervez fizetésemelést az alkalmazottjai körében a következő egy évben.
UGYANAKKOR TÖBBSÉGBEN VANNAK AZOK, AKIK KILÁTÁSBA HELYEZTEK VALAMILYEN SZINTŰ EMELÉST, BÁR A TÖBBSÉG NEM KÖVETNÉ AZ INFLÁCIÓ MÉRTÉKÉT.
A megkérdezettek mindössze 1 százaléka tervez 20 százalék feletti fizetésemelést – ismertette Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója.
A megkérdezett cégvezetők többsége (56 százalék) szerint vállalkozásuk idén el fogja érni a tervezett árbevételt. A minta majdnem negyede (24 százalék) úgy becsüli, hogy 10 százalékkal vagy 10 százalék felett fog elmaradni a cégük árbevétele. Árbevétel-növekedésre a megkérdezettek csupán 13 százaléka számít.
Nem lesz elbocsátás
A kkv-szektorban az alultőkésítettség meghatározó állapot, a többség nem rendelkezik egy évnél több tartalékkal. Úgy érzik, hogyha baj van, sokáig nem tudják fenntartani a vállalkozást – világított rá a hangulatkutatás vezetője, ugyanakkor megjegyezte, hogy mivel hangulatkutatásról van szó, ezek nem feltétlenül valóságos, tényszerű adatok.
Az ország gazdasági helyzetével kapcsolatos legfontosabb problémák a hangulatkutatás szerint:
- infláció,
- kiszámíthatatlanság,
- gyenge, bizonytalan forint,
- magas energiaárak
Problémák a mindennapi üzletmenet során
- csökkenő vásárlóerő,
- árnövekedés,
- kiszámíthatatlanság,
- magas energiaárak
A nehézségek ellenére a vállalkozások kilenctizede nem tervez elbocsátást, hiszen rájöttek, hogy drágább elbocsátani egy munkatársat, mint újat felvenni és betanítani, ha talál egyáltalán
– vélekedett Kozák Ákos. A mérésből kiderül, hogy a megkérdezett cégvezetők egyik fele nem, a másik fele azonban kilátásba helyezett valamilyen beruházást a következő egy évben. Az elmúlt egy év tekintetében pedig az látszik, hogy a minta több mint kétharmada (69 százalék) meg tudta valósítani a tervezett beruházásait – áll a kutatásban.
A vállalkozók hangulatát mérik
Új, a vállalkozói szféra viszonyait szerintük jól jelző, indikátorjellegű gazdasági mutatót vezet be a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) – ismertette Perlusz László, a VOSZ főtitkára.
Azokat a szempontokat gyűjtöttük össze, ami meghatározza a vállalatok közérzetét
– mondta a főtitkár és hozzátette, hogy a felmérés során a gazdaság kilátásairól, az üzletmenetet érintő problémákról, a tervezett beruházásokról, az inflációról, fizetésemelésekről, valamint eseti kiemelt témakörként a digitalizációról alkotott véleményüket osztották meg a cégvezetők.
A VOSZ a jövőben negyedévente jelenteti meg a VOSZ Barométert, a vállalkozói hangulatot és az éppen aktuális gazdasági kérdésekre adott reakciókat felölelő riportját, amely 400 vállalkozás megkérdezésével készül – árulta el Perlusz László.
Az elemzésekben és a VOSZ Barométer elkészítésében az Egyensúly Intézet és az érdekképviselet szakértői vettek részt, a megkérdezettek körében a VOSZ-tagok és a még nem VOSZ-tag vállalkozások is megtalálhatóak.
(Borítókép: Alberto Ortega / Europa Press / Getty Images Hungary)