- Gazdaság
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- magyarország
- paks
- bővítés
- alekszej lihacsov
- roszatom
- európai unió
- szankció
Ígéret Moszkvából Magyarországnak: rátaposnak a gázpedálra
További Gazdaság cikkek
- Lassan elővehetjük a nagypapa biciklijét, ha ennyivel drágul az üzemanyag
- Valaki csaknem 800 millió forintot nyert a Skandináv lottón
- Infláció ide vagy oda, ezeket a készülékeket vettük, mint a cukrot
- Tarolt a SZÉP-kártya, de a kormány már bejelentette a változtatásokat
- Történelmi üzleteket kötöttek, eurómilliárdok mozdultak meg Magyarországon
„A Roszatom szakemberei a világjárvány és a szankciók ellenére »egy percre sem álltak le« a paksi atomerőmű építésével Magyarországon” – mondta Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója a Nyevszkij Nemzetközi Környezetvédelmi Kongresszuson.
Függetlenül az Európai Unióval való kapcsolatunktól, ez a projekt rendkívül fontos számunkra. Kétségtelen, hogy az egyik fő prioritásunk volt, most is az, és az is lesz. Az építkezés a világjárvány és a szankciók ellenére sem állt le
– hangsúlyozta a vezérigazgató.
A Roszatom vezetője elmondta, hogy magyarországi partnerei „még gyorsabban szeretnék előrevinni a projektet, hogy az évtized végére az országnak meglegyen az első blokkja”. „Ehhez pedig bizonyos szervezési és jogi erőfeszítésekre van szükség. Mindent megteszünk, hogy ne hagyjuk cserben kollégáinkat” – mondta a Roszatom vezetője.
Hosszú távú garancia
Mint arról korábban az Index is beszámolt, Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter csütörtökön, mielőtt Brüsszelbe utazott, ismét megerősítette, hogy a kormány nem támogat olyan EU-s szankciót, amely kihatással lenne az atomenergiára. Emellett a tárcavezető arról is beszélt, hogy energiaellátás szempontjából azok az országok lesznek biztonságban, melyek saját maguk elő tudják állítani a szükséges energiamennyiséget. Magyarországon ez a nukleáris energiát jelenti, ez képes a nemzetközi energiapiacok bizonytalanságától védelmet biztosítani.
Ennek hosszú távú garanciái a paksi erőmű új blokkjainak megépítésében rejlenek
– hangsúlyozta. Emlékeztetett, hogy az erről szóló szerződéseket már több mint 9 éve megkötötte Magyarország, de ezek jogi, technikai és fizikai részletei felett is némileg eljárt az idő, így ahhoz, hogy a beruházást felgyorsítsa a kormány, módosítania kell az építés kivitelezési és pénzügyi szerződéseit is .
EZT A MAGYAR VEZETÉS MOSZKVAI TÁRGYALÁSAI SORÁN MEG IS TETTE, AZONBAN AZ EURÓPAI SZABÁLYOZÁS ÉRTELMÉBEN CSAK AKKOR LÉPHETNEK ÉLETBE, HA AZOKAT AZ EURÓPAI UNIÓ JÓVÁHAGYJA.
A szerződéstervezetet be is nyújtotta a kormány az Európai Bizottsághoz, amit a brüsszeli testület jóváhagyott.
Az új paksi blokkok teszik lehetővé, hogy Magyarország a legszigorúbb nukleáris biztonsági feltételek teljesítése mellett hosszú távon is fenn tudja tartani a rezsitámogatások rendszerét – húzta alá Szijjártó Péter.
(Borítókép: Alekszej Lihacsov 2017. október 4-én. Fotó: Sefa Karacan / Anadolu Agency / Getty Images)