Fukusima: az EU feloldja a nukleáris baleset nyomán elrendelt élelmiszerimport-korlátozásokat

2023.07.13. 21:26
Az Európai Bizottság feloldja az élelmiszerimportra vonatkozó összes olyan korlátozást, amelyet a 2011-es fukusimai nukleáris baleset nyomán vezettek be – tájékoztatott Ursula von der Leyen csütörtökön. Az Európai Bizottság elnöke a bejelentést azután tette, hogy a brüsszeli EU–Japán-csúcstalálkozó keretében tárgyalásokat folytatott Kisida Fumio japán miniszterelnökkel.

Az elnök szerint a tudományos bizonyítékok és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség értékelése alapján hozta meg a brüsszeli testület a döntést, amelyet a japán hatóságok és a tagállamok által a termékeken végzett ellenőrzések pozitív eredményei tettek lehetővé.

A fukusimai atomerőmű-baleset után az EU kötelezővé tette a Japánból származó élelmiszereknek a behozatal előtti alapos radioaktivitási vizsgálatát. A bizottság a szóban forgó korlátozásokat 2011-es elfogadásuk óta kétévente felülvizsgálta, és – a kockázatok csökkenésével – fokozatosan enyhítette.

Von der Leyen elmondta: az EU és Japán megállapodott abban, hogy kétoldalú stratégiai párbeszédet indítanak, hogy összehangolják az indiai-csendes-óceáni térségben a békét fenyegető, illetve Oroszország ukrajnai háborúja miatt jelentkező kihívásokra adott válaszaikat, valamint cselekvési terveiket a gazdasági biztonsággal kapcsolatban és a kulcsfontosságú kínai nyersanyagoktól való függőség csökkentése érdekében – tudósított az eseményről az MTI.

Úgy vélem, sokat nyerhetünk azzal, ha együtt dolgozunk ebben a témában, hiszen hasonló függőségi viszonyaink vannak. Szükség van az ellátási láncaink kockázatmentesítésére. Egyik célunk az, hogy csökkentsük a gazdaságunk számára létfontosságú termékek esetében a néhány beszállítótól való túlzott függőséget

– mondta a bizottság elnöke, utalva arra, hogy több kulcsfontosságú nyersanyag beszállítói Kínában találhatók. Közös nyilatkozatukban ugyanakkor megjegyezték, hogy „a Kínával való együttműködés nagyon fontos, tekintettel a nemzetközi közösségben betöltött szerepére és az ország méretére”.

Közös zöldítésben gondolkodnak

Az EU és Japán megállapodott abban is, hogy megerősítik a zöld és a digitális átalakulásra irányuló munkájukat, e tekintetben a vezetők együttműködési megállapodást írtak alá a biztonságos, rugalmas és fenntartható tenger alatti összeköttetések megerősítéséről.

Az EU és Japán ugyancsak együttműködik a kulcsfontosságú nyersanyagok, valamint a félvezetők ellátási láncainak nyomon követésében.

A zöld átállás gyorsítására annál is inkább szüksége van az EU-nak, mivel az elmúlt időszak kínai gazdasági térnyerése aktív válaszlépésre készteti a nyugati országokat.

Ez egyre inkább feléleszti a hagyományos értelmezésű iparpolitikát. Ezzel egy-egy vállalat vagy iparág versenyképességének javítását, szűkebben nézve pedig a gazdaság iparági struktúrájának megváltoztatását segítik állami intézkedéseken keresztül – mutatott rá korábbi elemzésében a Makronóm Intézet.

Huszonkilencedik csúcstalálkozójukon az uniós és japán vezetők megerősítették elkötelezettségüket a kereskedelmi és beruházási kapcsolatok megerősítése mellett. Vállalták továbbá, hogy felgyorsítják az adatáramlásról szóló tárgyalásokat azzal a céllal, hogy azok még az idén lezáruljanak.