Hét európai országban keresnek rosszabbul a magyar pedagógusoknál
További Gazdaság cikkek
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
- Rendeletmódosítással változtatna a kormány a személyi okmányok kiállításán
- Leállt a Barátság kőolajvezeték, reagált a Mol az Indexnek
- Elbúcsúzott Orbán Viktor egyik leghűségesebb minisztere
Világviszonylatban igaz, hogy az alapfokú, középfokú és felsőoktatásban dolgozó tanárok túlhajszoltak és alulfizetettek. A jövedelmi különbségek sokszor Európán belül is egészen látványosak.
Az éves bruttó átlagkeresetet figyelembe véve a legjobban Luxemburgban, Svájcban, Németországban, Dániában és Izlandon keresnek a kezdő tanárok.
A legkevesebb fizetést Bulgáriában, Észak-Macedóniában, Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában és Albániában kapják
– világított rá elemzésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
Megjegyezték, hogy Közép-Kelet-Európa és a V4-es országok a középmezőnyben helyezkednek el, viszont Csehországon kívül Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Románia mutatója is 9 ezer euró alatt marad.
Litvániában emelkedett a legnagyobb ütemben a tanárok bére
Az Oeconomus elemzői szerint a legnagyobb növekedés Litvániában, Bulgáriában, Csehországban és Izlandon volt. Emellett úgy látják, hogy Magyarország, Szlovákia és Lengyelország is igyekezett látványos erőfeszítéseket tenni bérek felzárkóztatása érdekében.
Egy számjegyű mértékben növekedett a tanárok bére Szlovéniában, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Cipruson. Törökországban viszont 10 százalékkal csökkent. Hazánk az 54 százalékos növekedésével a középmezőny felső részéhez tartozik.
– ismertették.
A Gazdaságkutató Alapítvány GDP-arányosan is vizsgálta az eredményeket. Az elemzés a 2020-as adatokat vette figyelembe, amely alapján 7,7 százalékkal Izlandon a legmagasabb az oktatásra fordított kiadás.
„Svédország, Észtország, Belgium és Dánia 6–7 százalék közötti mutatókat produkálnak. A legszerényebb mutatókat Görögország, Olaszország, Bulgária, Románia és Írország adják, ezekben az országokban a mutató 4,5 százaléknál is kevesebb. Magyarország mutatója az EU-s átlag (5 százalék) közelében mozog a maga 4,7 százalékos értékével. Szlovákia ennél kevesebb, de Lengyelország és Csehország némileg magasabb mutatót hoz″ – tették hozzá.
A gazdaságkutató szervezet infografikát is készített az elemzéshez, amelyen bemutatja, milyen különbségek vannak az európai kontinensen a tanárok bérezésében.