Ezt ne hagyja ki: így spórolhat százezreket az iskolakezdésnél
További Gazdaság cikkek
- Önmagán is túlmutató űrmisszió magyar szállal: az űrből visszajött magvakból telepítenének erdőket
- Megszólalt a minisztérium az üzemanyagárakról, így áll most a kormány terve
- Négy új milliomosa is van Magyarországnak, kihúzták az Eurojackpot nyerőszámait
- Nincs több titok, erre költheti a kormány a gigantikus kínai hitel egy részét
- Fontos hírt kaptak az autósok, ismét változnak az üzemanyagárak szombaton
Fogyasztóvédelmi edukációs kampányt indít az MNB „Pénztárcabarát iskolakezdés” címmel, az őszi iskolakezdés előtt álló családok és a felsőoktatási tanulmányaikat kezdő hallgatók pénzügyi döntéseinek támogatására.
Akár 232 ezer forint egészség- és önsegélyező pénztári beiskolázási támogatást is igénybe vehetnek az őszre készülő, családi támogatásra jogosult pénztártag szülők, pénztári egyenlegük terhére
– tudtuk meg az MNB lapunkhoz eljuttatott tájékoztatásából. Az összeg egyötödét, 46 400 forintot az állam személyijövedelemadó-kedvezményként ráadásul visszajuttat.
Óvodától a felsőoktatásig igényelhető
A pénztári támogatás az óvodásoktól egészen a 25 év alatti, felsőoktatási tanulmányaikat folytató diákok után vehető igénybe, a kisebbeknek például ruházatra, taneszközökre, tankönyvekre, de akár a felsőoktatási tandíjra, kollégiumi vagy albérletköltségekre is. Az igénybevételnek több feltétele is van:
- a tanintézmény látogatásának igazolása,
- a tanév első napját legfeljebb 15 nappal megelőző vásárlási számlák becsatolása,
- illetve hogy a pénztári megtakarítás előzőleg legalább 180 napja legyen a számlán.
A jegybank az (újabb) iskolaév előtt álló családok, illetve az egyetemi, főiskolai szemesztert kezdő fiatalok számára kíván hasznos pénzügyi és ezzel összefüggő fenntarthatósági tanácsokat adni közérthető összefoglalókkal, infografikákkal – ismertette az MNB a lapunknak küldött tájékoztatóban.
Több segítséget is igénybe vehetnek a családok
Az iskolakezdés pénzügyi döntéseket is jelent, így ilyenkor – akár a jegybank kalkulátorának igénybevételével – célszerű áttekinteni a háztartás költségvetését, s ennek kapcsán a megbecsülhető kiadásokat (pl. tanszerek, füzetek, tankönyvek).
A családoknak segítséget jelenthet többek közt, hogy a 2023. szeptemberi családi pótlék már augusztusban megérkezik majd
– emlékeztet a jegybank, hozzátéve, hogy érdemes emellett előzetesen tájékozódni az esetleg igénybe vehető állami, önkormányzati vagy munkáltatói támogatásokról, illetve – egyetemi hallgatóknak, főiskolásoknak – a lehetséges pályázatokról. Betegséggel küszködő gyermekek esetében külön kedvezmények, támogatási lehetőségek állnak rendelkezésre (pl. az utazás kapcsán).
Hitelfelvételnél célszerű szem előtt tartani, hogy – a hitel díjától, futamidejétől, egyéb jellemzőitől függően – már egy kisebb összegű fogyasztási vagy jelzálogkölcsön is nagy terhet róhat a családi kasszára. Mindenkor érdemes ezért a döntés előtt több bank hitelajánlatát is összehasonlítani
– javasolja a jegybank, kitérve arra, hogy a felsőoktatási hallgatóknak – igényük esetén – megfontolható a Diákhitel felvétele, ám előzetesen természetesen ennek feltételeiről is tájékozódni kell. A tudatos döntést az MNB Hitelfelvétel tudatosan kiadványa, illetve a gyorskölcsönöket, fogyasztási hiteleket bemutató tájékoztatói támogatják.
A jegybank közleményében kifejtette: az egyetemistáknak, főiskolásoknak tanulmányaik megkezdéséhez elengedhetetlen a bankszámlanyitás, ám itt is alapvető előzetesen átgondolni, hogy az adott diáknak pontosan milyen igényei, elvárásai vannak annak kapcsán. Az okos választáshoz a jegybank Számlaválasztás tudatosan Pénzügyi Navigátor-füzete, illetve a valamennyi hazai hitelintézet aktuális bankszámláit bemutató Bankszámlaválasztó programja nyújthat segítséget. Emellett aki teheti, annak érdemes már ebben az időszakban megfogalmaznia pénzügyi céljait, és elkezdeni a megtakarítást is azok valóra váltására.
(Borítókép: Joe Scarnici / Getty Images)