- Gazdaság
- izrael
- háború
- hamász
- sékel
- forint
- euró
- tőzsde
- equilor
- árokszállási zoltán
- mbh bank
- terror izraelben
Az izraeli háborút már a bőrünkön érezzük

További Gazdaság cikkek
-
Csökken egy népszerű lakossági állampapír kamata
- Magyarország legsikeresebb üzletemberei mindössze egy karnyújtásnyira – jön a Money Talks üzleti konferencia
- Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla
- Folytatódik a tendencia, tovább drágul a benzin ára a hazai kutakon
- Van egy terület, ahol Magyarország nagyhatalmi státuszáról beszélnek
A hét elején az izraeli háborús helyzet hírére a forint is gyengült az euróval szemben. A dollár gyengülése és az amerikai állampapírpiaci hozamok esése miatt ez a hét közepén megfordult, a forint erősödni tudott – jelezte lapunknak Árokszállási Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője.
Húsz perc alatt 5000 rakéta zúdult Izraelre, hadiállapot van, teljes mozgósítást rendeltek el
Gázából fegyveres terroristák tucatjai jutottak be az országba.
A hét végére ismét az eladók kerültek túlsúlyba, ahogy a nemzetközi hangulat ismét romlani kezdett, a forint tovább gyengült
– világított rá a szakértő. Az Equilor vezető elemzője ismertette, hogy az euróval és a dollárral szemben is egy szűkebb sávba látszott beszorulni a forint a héten. Az euróval szemben a kurzus lényegében az 50 napos mozgóátlag felett hullámzott, ami 385,65-nél jelent támaszt. Ellenállás 389 forint körül adódhat. Szombat délben hozzávetőleg 388 forintot ért egy euró.

A dollárral szemben a forint inkább erősödni tudott a héten, ugyanakkor a hét vége felé fordult a helyzet, és a forint újfent inkább gyengült a dollárral szemben. „Meghatározó ellenállási szint 367,80 közelében húzódik, ott meg is akadt a devizapár emelkedése” – állapította meg Árokszállási Zoltán.
A sékelnek is fáj a háború
A háború hatására az izraeli deviza, a sékel a dollárral szemben hétfőig 2,7, majd csütörtökig további 0,6 százalékot gyengült, vagyis a háború csak viszonylag kis mértékű leértékelődést eredményezett. Ebben viszont közrejátszott, hogy a Bank of Israel gyors és számottevő, 30 milliárd dolláros beavatkozásról döntött, ami megtámasztotta az árfolyamot – jelezte lapunknak Regős Gábor.
A rubel esetében ennél nagyobb leértékelődés történt, amiben közrejátszott, hogy a nyugati államok a szankciók keretében zárolták az orosz jegybank tartalékainak egy jelentős részét, így megakadályozták, hogy effektíven beavatkozzon az árfolyam védelme érdekében
– világított rá a Makronóm Intézet vezető elemzője, kiemelve: emellett Oroszországban a tőkekivonás is sokkal nagyobb volumenű és gyorsabb ütemű volt. Az MBH Bank szerint hasonló forgatókönyvre nem számíthatunk Izrael esetében, mivel ha bevezetésre is kerülnek szankciók a tőkeerős országok részéről, azok pont az ellenkező felet fogják érinteni.
Izrael olyan helyen kaphat ütést, amivel kevesen számoltak
Minden attól függ, meddig eszkalálódik a konfliktus.
Izrael gazdasága megszenvedi a háborút, ha elhúzódik
Korábban már rámutattunk, hogy elsősorban Izrael turizmusát érinti közvetlenül a háború, a turisták lemondták az utazásokat, és kérdés, hogy mikor indulhat újra. Rövid távon tehát a háború jelentősen mérsékli az ország turizmusát – illetve a fogyasztás is visszaeshet a nyilvánvaló és észszerű lakossági óvatosság miatt –, a légitársaságok felfüggesztették tel-avivi járataikat – mutatott rá lapunknak az MBH Bank.
Lépett a Wizz Air az izraeli rakétatámadások után
Gyorsan reagált a légitársaság.
„A pandémiától kezdődően az izraeli turizmus alapvetően is gyengélkedik, emiatt az elmúlt években a korábbihoz képest is kisebb részben felelt a GDP alakulásáért; bár az iparágra negatívan hat a jelenlegi konfliktus, a gazdaságra várhatóan kicsi lesz a hatása, amennyiben a harcok rövid időn belül befejeződnek” – ismertette az MBH Bank.
A LEGNAGYOBB PROBLÉMÁT AZ JELENTHETI, HOGY A HÁBORÚ KÖLTSÉGES
– jelezte lapunknak korábban Regős Gábor, elmagyarázva, hogy a kormányzat GDP-arányos hiánya tavaly 2,8 százalékot tett ki. Az idei évre 1 százalékos hiányt terveztek, azonban a bevételek az év első 8 hónapjában elmaradtak a tervezettől, amelyben a háború hatása még nem jelenik meg. Az elhúzódó konfliktus költségvetési terhei az államadósságban is megjelenhetnek, miközben Izrael már eleve az egyik legtöbbet költi a haderejére: az IMF adatai szerint 2022-ben GDP-arányosan 4,5 százalékot. Viszonyításképpen: Oroszország 4,1, az USA pedig 3,5 százalékot.
Izrael fő – alapvetően high-tech - exportcikkeiben, valamint az ezeket felvevő piacokról egyelőre nem érkezett olyan információ, amely bárminemű aggodalomra adhatna okot, és a nyugati országok elkötelezett támogatása révén szinte biztosan nem is fog, de természetesen egy nagyobb közel-keleti háború kirobbanása esetén itt is merülhetnek fel gondok az ellátási láncban – világított rá az Indexnek az MBH Bank.
Ez mozgathatja a forintot a jövő héten
Hétfő délután jelenik meg a New York-i feldolgozóipari index, kedd délelőtt a német ZEW-index, illetve az amerikai ipari termelési adat.
Kedd reggel Navracsics Tibor beszél egy konferencián, amelyen nem kizárt, hogy az EU-s forrásokkal kapcsolatban új információk hangoznak el
– jelezte lapunknak Árokszállási Zoltán, ismertetve, hogy szerdán a szeptemberi, végleges EU-s inflációs adat, csütörtökön délután pedig a tengerentúli Philly Fed-index lehet érdekes a forint számára. „Továbbra is fontos lehet mindemellett az amerikai állampapírpiaci hozamok alakulása” – tette hozzá.
Pozitívan teljesítettek a főbb európai tőzsdék
Az európai tőzsdék pluszban teljesítettek a héten:
- a francia CAC-40 0,0037 százalékos erősödéssel,
- a frankfurti Dax 0,43 százalékos pluszban,
- a londoni FTSE 100-index 1,39 százalékos növekedéssel,
- az euróövezeti EuroStoxx50 0,61 százalékos emelkedéssel zárt.
Pluszban a BUX-index
A BUX-index a főbb európai tőzsdékkel párhuzamosan 1,53 százalékos erősödéssel végezte a heti kereskedést a teletrader.com kimutatása alapján.
A magyar blue chipek pozitívan teljesítettek:
- a Mol 2,04 százalékot erősödött,
- a Richter 0,58 százalékot emelkedett,
- a Magyar Telekom 2,99 százalékon szárnyalt,
- az OTP Bank 2,01 százalékot lépett előre.
A gáz és az olaj is drágult
Az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén a legközelebbi, novemberi határidőre megawattóránként 42,75 eurón állt hétfő délután. A gáz ára 55,27 euróra emelkedett péntek délutánra.
A GÁZÁR HÁROM HÓNAPJA 43,90 EURÓN, EGY ÉVE PEDIG MÉG 156,32 EURÓN ZÁRT.
Az északi-tengeri, Brent típusú olaj ára a hétfő reggeli hordónkénti 87,38 dollárról péntek délutánra 89,47 dollárra nőtt.
A konfliktus az olaj árát is megdobja
Korábban megírtuk, hogy a hét elején a Brent nyersolaj hordónkénti ára 5,2 százalékkal megugrott a korai ázsiai kereskedésben, majd stabilizálódott, és 3,8 százalékkal 87,83 dolláron kereskedtek vele. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj keveréke hétfőn hordónként 89 dollárig is emelkedett, mivel aggodalmakat keltett, hogy a Hamász Izrael elleni támadása növeli a feszültséget az egész Közel-Keleten, és hatással lesz a vezető olajtermelők kitermelésére.
Bár Izrael nem olajkitermelő ország, a világ fontosabb tranzitútvonalai azon a környéken haladnak át.
Az egyik fő útvonalat pedig Irán ellenőrzi, amely valószínűleg ki fogja használni ezt a lehetőséget. Mindez jelentősen megdobhatja az olajárakat, ami még jobban felpörgetheti az inflációt. Különösen Európában. A kiugrások felelevenítették a magas árak újabb elhúzódó időszakától való félelmet, ami a világ számos részén az inflációt táplálná.
A jövő hét főbb gazdasági eseményei:
- 2023. 10. 17., 11.00 – ZEW-index, Németország
- 2023. 10. 17., 15.15 – ipari termelés, Egyesült Államok
- 2023. 10. 18., 11.00 – fogyasztói árindex, Európai Unió
(Borítókép: Füst látható Ashkelon mögött, Izrael és a Gázai övezet határának közelében, Izrael déli részén 2023. október 13-án. Fotó: Amir Cohen / Reuters)
