Az EU elárulta, honnan kerülnek az asztalunkra az ételek
További Gazdaság cikkek
- Új kör szekerét tolja meg a kormány, „ingyenpénz” is lesz
- Financial Times: Magyarország több mint egymilliárd eurót veszíthet a Brüsszellel fennálló vita miatt
- Orbán Balázs: A vendégmunkások nem maradnak az országban, hanem hazamennek
- Túladóztat a kormány a szakértő szerint – ez vár a magyarokra jövőre a benzinkutakon
- Januártól záporoznak a fontos pénzügyi változások Magyarországon
Az Eurostat kimutatása alapján az Európai Unióban 9,1 millió gazdaság működött 2020-ban, amelyek túlnyomó többsége (becslések szerint 93 százaléka) családi gazdaságnak minősül.
A statisztikai szervezet szerint családi gazdaságnak számít, ahol a mezőgazdasági munkaerő legalább 50 százalékát családtagok adják.
A családi gazdaságok dominálnak az Európai Unió mezőgazdaságának szerkezetében
– állapította meg az Eurostat, hozzátéve, hogy a gazdaságok számában, a mezőgazdasági foglalkoztatáshoz való hozzájárulásban, a megművelt földterületben és az általuk előállított termelés értékében is az élen járnak.
Családban marad a gazdaság
Tíz gazdaságból csaknem hatot (mintegy 57 százalék) kizárólag a gazdálkodó és családtagjai üzemeltettek. A gazdaságok további 36 százalékában a családtagok a teljes munkaerő legalább 50 százalékát tették ki – világított rá az Eurostat.
A családi gazdaságok a teljes szektor legalább 80 százalékát tették ki az összes uniós országban
– állapította meg az európai statisztika hivatal, megjegyezve, hogy ez alól kivétel volt Észtország (65 százalék) és Franciaország (58 százalék).
Ebben a tekintetben a legmagasabb számokat Görögország, Románia és Lengyelország (99 százalék) érte el. Az adatok aláhúzzák a családi gazdaságok kritikus szerepét az EU mezőgazdasági tájképében. Novák Katalin korábban arról beszélt, hogy „a családi gazdaságok is a vidék erősségei”, rámutatva kritikus szerepükre a mezőgazdaságban.
Bár a nem családi gazdaságok mindössze 7 százalékát tették ki a szektornak, aránytalanul nagyobb részt képviseltek a földhasználatban (39 százalék), a teljes munkaerőben (22 százalék), az állatállományban (45 százalék) és a standard termelésben (44 százalék).