Megjelent a felmérés, ennyire tudatosak pénzügyileg a magyar fiatalok
A fiatalok pénzügyi tudatosságáról készült nemrég felmérés az OTP Bank megbízásából. Eszerint a szülők többsége úgy véli: fontos, hogy gyermekeik minél korábban elkezdjék elsajátítani a pénzügyi tudatosság alapjait, és félretegyenek saját céljaikra.
Többségük, mintegy 65 százalékuk arra ösztönzi gyermekét, hogy ne költse el azonnal a pénzét, hanem kezdjen gyűjtésbe vagy spórolásba valamilyen célból.
A szülők negyven százaléka nem határozza meg, hogy a gyermek mire tegyen félre. Vannak viszont olyan szülők is, akiknek konkrét elképzeléseik vannak arra vonatkozóan, mire kellene félretennie gyermeküknek.
Negyven százalékuk a barátokkal tervezett programokra – például mozira, kirándulásra, nyaralásra –, míg tízből egy szülő a tanulmányokra való takarékoskodásra igyekszik felhívni a figyelmet.
Korosztályos különbségek
Az OTP Bank által közölt felmérés szerint a fiatalok attitűdjében is erősen jelen van a megtakarítás szükségességének gondolata. Mint az a tanulmányból kiolvasható, több mint felük ténylegesen is megtakarít, ráadásul konkrét célokra. A célok ugyanakkor életszakaszonként eltérők:
- a 16-17 éveseknél az autó, az utazás és a nagyobb értékű műszaki termék szerepel a három fő motivációs elem között,
- a 18-24 évesek autóra, lakásra, utazásra gyűjtenek,
- míg a 25-30 évesek már főleg általános tartalékban gondolkodnak baj esetére, de az ő esetükben is jellemző a lakás vagy az autó iránti vágy.