Jöhetnek a szigorúbb adóellenőrzések

2023.11.21. 12:28
Az infláció miatt aggódnak leginkább a magyarországi vállalatok, míg a legkockázatosabb adóterületnek a transzferárazást, a társasági adót és a globális minimumadót tartják – derül ki az EY Adókonferencia több mint 240 résztvevője körében készített felmérésből.

Már az Országgyűlés elé került a jövő évi adótörvényeket módosító javaslat, ami többek között új kutatás-fejlesztési támogatást, szigorúbb, ugyanakkor intenzívebb energiahatékonysági és fejlesztési adókedvezményeket is hozhat. Az EY tájékoztatása szerint érkezhetnek továbbá az előre elkészített és kiajánlott áfabevallás-tervezetek, valamint

egy új adónem, a globális minimumadó bevezetésére is fel kell készülniük az érintett vállalatoknak.

„Érdemi változásokat hoz az új adóév, ami több lehetőséget is jelent a hazai vállalatok számára. A javaslatok alapján megnyíló támogatásoknál ugyanakkor a sikeres igényléshez tudatos felkészülésre lesz szükség, hiszen az elbírálási szempontok is érdemben szigorodnak” – hívta fel rá a figyelmet Vékási Tamás, az EY adó- és jogi tanácsadással foglalkozó üzletágának vezetője a cég konferenciáján.

Szigorúbb ellenőrzésre készülnek a vállalatok

A konferencián bemutatták – egy több mint 240 adóvezető körében készült – felmérésük eredményeit, ebből pedig kiderült, hogy idén már nem az energiaáraktól,

  1. hanem az inflációtól (34 százalék) tartanak leginkább a válaszadók,
  2. ugyanakkor az árfolyamváltozás (21 százalék)
  3. és a béremelések (18 százalék) is nagy kihívást jelentenek a megkérdezettek számára.

A legnagyobb adókockázatot a transzferárazásban (33 százalék) látják, azonban a társasági adó és globális minimumadó bevezetése (24 százalék), valamint az áfa (21 százalék) kezelése is hasonló nehézségeket jelenthet.

A válaszadók többsége arra számít, hogy az új szabályok betartását jövőre még szigorúbban ellenőrzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A cégeknek emellett az amerikai–magyar adóegyezmény megszűnésére és a globális minimumadó bevezetésére is fel kell készülniük. „Azt gondolhatnánk, hogy ezek a változások csak néhány vállalatot érintenek, miközben nem túlzás azt állítani, hogy hatásuk az egész adórendszerre kiterjed. A kormányzat számos döntést hozott annak érdekében, hogy megvédje a magyarok befektetéseit az amerikai–magyar adóegyezmény felmondásának következményeitől, és a minimumadó után is megőrizze az ország tőkevonzó képességét” – emelte ki Vékási Tamás a közlemény szerint.

A javaslatcsomag alapján több ponton módosul tehát a társasági adó, változnak a számviteli szabályok, emelkedik a visszaigényelhető jövedéki adó mértéke, miközben szűkül a munkaerőpiacra lépők után igénybe vehető szociális hozzájárulási adókedvezmény, és változik a bizalmi vagyonkezelés adóztatása is.