Ismét értékesített a kormány, feltehetően a reptér áll a háttérben

2023.11.21. 12:30
A magyar állam 10 százalékra csökkenti tulajdonrészét a Vienna Insurance Group biztosítócsoport magyarországi üzletágában, az együttműködés stratégiai keretek között folytatódik – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

A tárca közleménye szerint szerződést írt alá a magyar állam 100 százalékos tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., valamint a Vienna Insurance Group (VIG) biztosítócsoport a magyar VIG-társaságokban eddigiekben meglévő kisebbségi állami,

45 százalékos tulajdonrész 10 százalékosra csökkentéséről.

A magyar állam – az Alfa Biztosítót és az Union Biztosítót is magában foglaló – piacvezető magyar holding kisebbségi tulajdonosaként továbbra is támogatja a biztosítási szektor mint stratégiai fontosságú ágazat fejlesztését, versenyképességének és teljesítményének további növelését.

A reptérhez kell a forrás?

A Corvinus Zrt. 2022. március 25-ével szerzett 45 százalékos kisebbségi részesedést a VIG-csoport magyarországi üzletágában, az ezzel kapcsolatban megkötött együttműködési megállapodás értelmében az ellenőrző többség és az operatív irányítási jogok a bécsi és részben a budapesti tőzsdén is jegyzett VIG-csoportnál maradtak.

Az ügylettel 35 százalékos tulajdonrészt megtestesítő részvénycsomagot vásárol vissza az osztrák nagytulajdonos a Magyar Államtól.

A tranzakció zárása a Magyar Nemzeti Bank engedélyéhez kötött. Az elmúlt több mint másfél évben harmonikus, eredményes és jövőbe mutató, stratégiai alapokon álló munkakapcsolat jött létre a – szektor konszolidációját szabályozási és tulajdonosi oldalon egyaránt aktívan támogató – magyar állam, valamint a VIG mint a magyar piac iránt elkötelezett szakmai partner és többségi tulajdonos között. A csoport magyarországi érdekeltségei kiemelkedő pénzügyi eredményeket értek el 2022-ben és 2023 első fél évében is.

A közleményében arra is kitértek, 10 százalékos kisebbségi tulajdonrész megtartásával az eddigiekben közösen kialakított tulajdonosi célok mentén, ám a felhalmozott tapasztalatok alapján még hatékonyabb keretek között folytatódhat az együttműködés,

miközben az állam finanszírozási forrásokat tud előteremteni egyéb stratégiai fontosságú eszközök megszerzéséhez

– ezalatt a minisztérium a reptér megvételére célozhat, ahogy az korábban az Erstében lévő részesedés értékesítésénél történt. A kormány továbbra is stratégiai ágazatnak tekinti a biztosítási szektort, amelynek fejlődése, versenyképessége és ügyfélorientált működése kiemelt nemzetgazdasági érdek – zárják közleményüket.

Fontos arra is kitérni, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nem titkolt szándéka, hogy letisztítsa az állam tulajdonában lévő befektetések portfólióját, és a stratégiai célokra helyezze a hangsúlyt. Ennek korábban már többször hangot adott.