Kazah olajat öntene finomítóiba a Mol, már elkezdődtek a tárgyalások
További Gazdaság cikkek
- Orbán Viktor autójában csak gázpedál van, ám Matolcsy Györgyék megtalálták a féket
- Aggasztó a helyzet az egészségügyben: 940 betöltetlen háziorvosi praxis van
- A pénzpiacok „Vajákos Birije” ismét belengette: jön a hatalmas összeomlás
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
Hamar beérni látszik a magyar kormány barátkozása Kazahsztánnal. Mint arról tavaly ősszel az Index is beszámolt: Budapest és Asztana között rendkívül szorossá vált az elmúlt hónapokban a kapcsolat, amely különösen azután értékelődött fel, hogy Oroszország tovább folytatja háborúját Ukrajnában. Bár eddig a harcok szerencsére nem okoztak fennakadásokat – csak jelentős drágulást – a magyar energiaellátásban, a kormánynak feltett szándéka, hogy alternatív megoldások, ellátási helyek után nézzen.
Kézenfekvő volt, hogy a Kremltől elszakadni igyekvő, természeti kincsekben rendkívül gazdag Kazahsztán legyen az egyik ilyen új partner.
Éppen ezért nem volt meglepő, hogy Orbán Viktor tavaly november elején – alig egy nappal Emmanuel Macron francia elnök látogatása után – Asztanába repült, hogy Kaszim-Zsomart Tokajev kazah államfővel folytatott megbeszélésén szóba hozza a kazah–magyar együttműködés bővítését a kereskedelmi, gazdasági, befektetési, kulturális és humanitárius területeken. Már annál a látogatásnál is úgy fogalmazott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy Kazahsztán lényeges forrása lehet a magyar energiaellátás biztonságának.
Gáz már van
Ennek egyik első lépése volt tavaly decemberben, hogy megindította az Ural Oil and Gas LLP. nevű nemzetközi vállalat a gáztermelést Kazahsztánban, a Rozskovszkij-mezőn lévő kútnál. Ennek a vállalatnak társtulajdonosa 27,5 százalékban a Mol. Felerészben a kazahsztáni KazMunayGas tulajdonos még, a maradékot pedig a kínai FIOC birtokolja. Idén még további kutakat is nyitnak a mezőn, amely naponta akár 1,5 millió köbméter gázt is adhat.
Olaj még jöhet
A hírek szerint az ugyanitt, a Rozskovszkij-mezőn található olajat is szeretnék kitermelni a részt vevő vállalatok, így a Mol is előszeretettel venne belőle. Erről már a kazah hírportálok számoltak be a héten. A kapital.kz azt írja: a KazMunayGas vezetői Budapestre utaztak tárgyalni, ahol a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes vezetője, Magyar Levente és a Mol küldöttei fogadták a delegációt.
A lap szerint ezen a találkozón hangzott el, hogy a magyarokat rendkívüli módon érdekli a kazah olaj, amelyet a tervek szerint Magyarországra hoznának, és a Mol finomítójában dolgoznának fel. Hogy pontosan mennyi olaj érkezhetne, és milyen útvonalon Magyarországra Kazahsztánból, az a mostani hírekből nem derült ki. Kérdéseinket elküldtük a tárgyalással kapcsolatban a Molnak, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Frissítés:
Lapunk kérdéseire a Mol azt írta: „a társaság nem kommentál kőolaj-beszerzésekkel kapcsolatos értesüléseket”.
Az orosz a fő forrás
A Mol százhalombattai és pozsonyi finomítójába egyébként jelentős részben orosz olaj folyik be. A Dunai Finomítóban feldolgozott kőolaj 60 százaléka Oroszországból érkezik a Barátság vezetéken keresztül, tíz százaléka hazai termelés, 30 százalék pedig egyéb forrás, alternatív kőolaj, amely az Adria vezetéken keresztül érkezik az országba. A Slovnat Finomító olajfelhasználásának mindössze öt százaléka volt nem orosz olaj, de a szankcioknak való megfelelés érdekében a Mol-csoport sikeresen tesztelt alternatív kőolaj fajtát, így a finomító már 30-35 százalék nem orosz kőolaj bedolgozására is képes, ez nagyjából 2 millió tonnát jelent.
(Borítókép: Olajkút 2002. december 20-án a kazahsztáni Kizylordától mintegy 200 km-re. Fotó: Oleg Nikishin / Getty Images)