Sokáig maradhat a 600 forint fölötti benzinár
További Gazdaság cikkek
- Miközben a magyar gazdaság bukdácsol, a magyar tőzsde halmozza a rekordokat
- 2024 is bebizonyította: a Suzuki a magyarok autója
- Új év, régi szelek: beindult a fizetésemelési verseny a kiskereskedelemben
- Erre kell készülni: 2025-ben drágább lehet az online vásárlás
- Orbán Viktor új csúcsminisztere megjelent a Facebookon
A benzin literje 14 forinttal, a gázolajé pedig 21-gyel lesz drágább péntektől, mint a múlt héten, ráadásul az elemzők szerint a jövőben is több mint 600 forintba kerülhet az üzemanyag – írta meg az RTL.
A portál felhívta a figyelmet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kijelentésére, mely szerint az átlagárakat a régió középmezőnyében tartják. Jelenleg a magyarországihoz képest Romániában 70, Horvátországban és Szlovéniában pedig 45 forinttal olcsóbb a benzin.
Az Arad megyei Gyulavarsándban – Gyulától alig 7 kilométerre – 7 lejért, átszámítva 547 forintért árulták a benzin literjét. Nem véletlen, hogy Gyuláról a magyar autósok Romániába járnak át az olcsóbb üzemanyagért.
„Bevásárolni is idejárok, csak most tankolni ugrottam ki” – mondja egy férfi, egy másik hozzáteszi: „Hetente egyszer szoktam átjönni Gyuláról, itt lakom helyben. Egy tank gázolajon olyan 4-5 ezer forintot lehet spórolni” – tette hozzá.
Péntektől Magyarországon átlagosan 614 forintba kerül majd egy liter benzin, ami a múlt péntekihez képest 14 forinttal jelent drágábbat. A 21 forintos áremelés után a gázolaj literjéért 661 forintot fizethetnek az autósok.
A holtankoljak.hu szerint továbbra is drágábbak a magyar kutak a régiós átlagnál.
Románia továbbra is a legolcsóbb a magyarországi árakat tekintve, ott a benzin átlagosan 70 forinttal kerül kevesebbe. Horvátország és Szlovénia esetében azonos szintű az árkülönbség, 45 forinttal olcsóbb ott jelenleg a benzin
– foglalta össze az RTL Híradónak Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője.
Középmezőnyben maradni
Az RTL felidézte, hogy a múlt héten a Mollal és a nagy kútláncokat képviselő ásványolaj szövetséggel egyeztetett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki kijelentette, hogy „a hazai üzemanyagáraknak továbbra is a régiós középmezőnyben kell maradniuk”, és, hogy „a benzinárak tekintetében lát esélyt az árak kiigazítására”.
Az ásványolaj szövetség ennek hatására úgy döntött, saját árinformációs rendszert indít. Február végétől a honlapjukon közölnek átlagárakat, és ezt a kimutatást viszik magukkal a Nagy Mártonnal való találkozóra is.
Amit tudunk garantálni, az az, hogy a saját töltőállomás-hálózatainkra jellemző árak így rendelkezésre fognak állni a tárgyalásokon, a megbeszéléseken
– mondta Grád Ottó, a szövetség főtitkára.
Az ásványolaj szövetség szerint a kormány intézkedései miatt magasabbak az üzemanyagárak Magyarországon a régiós átlagnál.
Növekedtek az adóterhek. Ez mindenképpen módosítja a hazai üzemanyagárak szintjét, módosítja a hazai üzemanyagárak pozícióját a régióban
– magyarázta az RTL Híradónak Grád Ottó.
Jó darabig biztos, hogy több mint 600 forintba kerülhet egy liter benzin Magyarországon, a Portfolio szerint ugyanis a következő hetekben sem lesz változás.
A hazai üzemanyagárakra kedvezőtlenebbül ható forgatókönyvre lehet inkább számítani: a forint akár 373 forint/dolláros szintig is gyengülhet, illetve az olajárak is feljebb kerülhetnek
– mondta Mohos Kristóf, a Portfolio elemzője.
A Mol, amely a benzinkutak nagyjából ötödét működteti, tavaly erős évet zárt, 2023-ban az elemzői várakozások szerint több mint 500 milliárd forintos nyereséget érhettek el.