Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMTragikus a magyarok várható élettartama a szakértő szerint
További Gazdaság cikkek
- A nagy ingatlanpiaci dilemma: megzabolázhatók-e az elszabadult árak?
- Havi egymillió forintos fizetéssel csábítanának dolgozókat a budapesti karácsonyi vásárra
- Nyitott a munkahelyváltásra a fehérgalléros dolgozók többsége
- Visszavonta a Mol minősítését a Moody’s
- Felolvasták Nagy Mártonnak, melyek most a legnagyobb problémák a vállalkozók szerint
Mindenekelőtt egészségügyi és életmódbeli okai vannak annak, hogy a magyar emberek több évvel kevesebb időt töltenek nyugdíjban más EU-s országok polgáraihoz képest – mondta Farkas András, a NyugdíjGuru News szakértője.
Farkas András az InfoRádióban annak okait boncolgatta, miért szerepel a felmérések szerint Magyarország az uniós lista végén a nyugdíjstatisztikákban. Többek között az alábbiakról beszélt a műsorban:
- A mozgásszegény életmód, az elhízottság és a dohányzás jelentősen hozzájárul az alacsony várható élettartamhoz, és a mostaninál „még rosszabb lenne a kép, ha azt néznénk meg, hogy az egészségben várható további élettartam hogy alakul Magyarországon és az Európai Unióban” – állapította meg a nyugdíjszakértő.
- Az egészségben várható élettartam pedig „kifejezetten tragikus”, az „EU rangsorának végén kullogunk”.
- Farkas András szerint a várható élettartam akkor növekedne, ha kevesebb középkorú ember halna meg. Magyarországon a fejlettebb országokhoz képest – ahol az emberek jobban figyelnek az egészségükre – nagyon magas az „idejekorán történő elhalálozás”.
- „A nyugdíjrendszer egyik kulcskérdése is az lehet, hogy az egészségügyi ellátórendszer és az egészségtudatosság hogyan alakul a jövőben” – állapította meg a szakértő.
- Mivel Magyarországon az utóbbi időben változott a nyugdíjkorhatár 65 évre, így ennek újabb emelése nem valószínű a közeljövőben – ugyanakkor nem is zárható ki teljesen – jegyezte meg Farkas András.
A teljes interjú az InfoRádió oldalán hallgatható vissza.
Az utóbbi időben egyébként nem csak rossz hírek érkeztek a nyugdíjakkal kapcsolatban. Mint az Indexen megírtuk, az önkéntes nyugdíjpénztárak több mint 25 éve nem látott csúcson, 21,2 százalékos nettó hozammal zárták a 2023-as évet.
Az egészségpénztárak előnyeiről – melyekkel jelentős mértékben növelhetjük nyugdíjunk értékét – ebben a cikkünkben írtunk.