Elhalasztja a kormány a CT- és MR-vizsgálatok államosítását
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Nem novemberben, hanem egy év átmeneti időszak után, csak 2025 végének környékén vezetné be a kormány a CT- és az MR-vizsgálatok államosítását, amelyről tavaly nyáron döntöttek.
A kormány a halasztást azzal indokolja, miszerint nem tudja biztosítani az eddigi magánszolgáltatók kártalanítását, az elegendő szakdolgozót és az új gépeket – írja a hvg.hu.
Tavaly júliusban fogadták el a törvényt, amely szerint idén novemberben történt volna meg az átállás, de a kormány már most látja, hogy nem tudják tartani a határidőt.
A határidő kitolása a kormány honlapjára felkerült kormányrendelet-tervezetből derül ki, a dokumentum szerint javasolják egy évvel kitolni a határidőt, és csak 2025. november 1-től teljeskörűen bevezetni a computertomográf- (CT-) és a mágnesesrezonancia- (MR-) vizsgálatok államosítását.
Addig, ahol arra szükség van, maradhatnak az egészségbiztosítóval szerződő magánszolgáltatók is a tervezet szerint, amely leírja, nem áll rendelkezésre elégséges állami kapacitás.
Nincs elég készülék
A Magyar Orvosi Kamara korábban felhívta a figyelmet arra, hogy a lépés „tovább ronthatja a diagnosztikában és a járóbeteg-szakellátásban már jelenleg is kritikus mértékű szakemberhiányt, növelheti a várólistákat, rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a szív- és érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit, és még több beteget kényszerít a magánellátásba” – idézi a lap a kamara kijelentését.
Az államosításáról Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban elmondta, az intézkedés célja az lenne, hogy ne megosztott kapacitás legyen, a lehető legtöbb vizsgálatot a lehető leggyorsabban lehessen elvégezni. A hazai leltár szerint 123 közfinanszírozott CT- és 57 MR-készülék működik, nagy területi különbséggel.
Az állam által 25 milliárdos keretösszeggel 2021-ben meghirdetett központosított közbeszerzés első köre hamarosan zárul, így 13 új CT- és 3 MR-gép kerül majd használatba, ezzel szemben a tervezett államosítás 15 CT és 8 MR kiesését okozhatja a kórházi ellátásból.
Az eddigi rendszerben a CT- és MR-vizsgálatok egyharmadát magáncégek végezték el magánrendelőkben, vagy állami intézményen belül működtetett saját részlegen, ők feleltek a CT- és MR-gép működtetéséért, szervizeléséért és javíttatásáért, továbbá a kezelő szakszemélyzet biztosításáért is. Az állami ellátórendszer csak beutalta vizsgálatra a beteget, utólag pedig az elvégzett vizsgálatért az egészségbiztosító kifizette az általa megszabott árat a magánszolgáltatónak.