Az elmúlt évek veszteségei után nyerő lapokat kaptak a családi házak
További Gazdaság cikkek
Visszafogottabb kereslet jellemezte az ingatlanpiacot az év második negyedévében az elsőhöz képest – derül ki az otpotthon.hu ingatlanhirdetési portál adataiból. Az erős évkezdés után márciusra csökkent az érdeklődés, amit csak a tavasz és a jó idő tudott visszahozni, igaz, még így sem állt helyre az év eleji állapot. Januárhoz képest június végére 22 százalékkal esett vissza a keresések száma, ami nem számít rendkívüli fordulatnak, mivel minden évben a január a legerősebb hónap, ezután jellemzően csökken az ingatlanpiaci forgalom. Az ingatlankereső portál 2024 második negyedévére vonatkozó adatai alapján némileg nőtt a házakra vonatkozó keresések száma, a lakások iránti érdeklődés pedig stagnált.
Ennek egyik oka lehet, hogy a KSH adatai szerint az elmúlt évben a családi házak voltak a legnagyobb vesztesei az ingatlanpiacnak, a lakások árával szemben ebben a kategóriában az árak nem tudtak tovább emelkedni. Ez kiegyensúlyozta az árszínvonalat a korábbi évek túlfűtött piacához képest, miközben a támogatásokkal és a támogatott hitelezéssel az állam ebbe az irányba tolta el az ingatlant vásárolni szándékozók lehetőségeit
– mondta Lipták Zsuzsa, az otpotthon.hu ügyvezetője.
Továbbra is Budapesten és Pest vármegyében keresik a legtöbb eladó vagy kiadó ingatlant, a legkevesebbet pedig Békés vármegyében. A rangsor második és harmadik helyezettje azonban megfordult. Míg az év elején Veszprém vármegyében kerestek többen célzottan ingatlant, az áprilistól júniusig terjedő időszakban már Fejér vármegyében.
Változó négyzetméterárak
Az átlagos négyzetméterárak az otpotthon.hu teljes aktív hirdetésállományát tekintve 2024 második negyedévében a legnagyobb mértékben a házak esetén emelkedtek. Ezek az ingatlanok 6,6 százalékkal drágultak a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. A lakások négyzetméterárai mérsékeltebben, 2,3 százalékkal drágultak, a nyaralók négyzetméterára 1 százalékkal lett olcsóbb tavaly júniushoz képest.
2024 tavasza meghatározó volt az ingatlanpiacon az árak tekintetében. A lakásoknál áprilisban, a házak és az új építésű lakások esetében májusban kiugróan magasan voltak a négyzetméterárak. A szokásos nyár eleji keresletcsökkenés viszont az ingatlanárakra is hatott, ami a márciusban tapasztalt szinthez csökkent vissza
– emelte ki Lipták Zsuzsa.
Az ingatlanhirdetések száma 2024 második negyedévében 2023 ugyanezen időszakához képest 44 százalékkal, míg a kiadó ingatlanoké 21 százalékkal emelkedett. A legtöbb eladó ingatlant az idén áprilistól júniusig tartó időszakban Budapesten, majd Hajdú-Bihar és Pest vármegyében hirdették meg, a legkevesebbet pedig Tolna és Nógrád vármegyében.