Megnéztük, hogyan teljesítenek Mészáros Lőrinc tokaji borászatai
További Gazdaság cikkek
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
Elemzésünkben a 2023-as pénzügyi adatok alapján vizsgáltuk meg a Tokaji borrégió kiemelkedő borászatainak sikereit és kihívásait. Az összehasonlítást nehezíti, hogy az egyes cégek különböző stratégiát követnek: van, aki nagy beruházásokat hajtott végre, és ez felhajtotta az amortizációs költségeket, mások pedig úgy tartották alacsonyan ezt a számot, hogy megmaradtak az elmúlt években használt technológiánál.
Ha az amortizációs költségből vezetjük le, akkor a fejlesztések dobogósai:
- a Grand Tokaj Zrt. (412 millió forint amortizáció),
- a Tokaj-Oremus (175,8 millió)
- és a Mészáros Csoport érdekeltségi körébe tartozó Dereszla Csoport (152 millió).
Ha a mérleg szerinti eredményt nézzük, akkor látjuk, hogy ezen cégek közül ketten is százmilliós mínuszokat könyvelhettek el, a Grand Tokaj –526,7 millió forintot, a Dereszla Csoport pedig –169,9 milliót.
Ha csak a mérleg szerinti eredményt vizsgáljuk, úgy tűnhet, hogy a Mészáros Csoporthoz köthető Dereszla „mélyrepülésben van” – ezt az ítéletet a hazai média egy része ki is mondta –, de ha mélyebbre ásunk, akkor már más képet látunk.
Milliárdos nagyhalak vs. pár tíz milliós kishalak
Ha az értékesítési számokat nézzük, kiderül, hogy elég vegyesen alakult a tavalyi év a Tokaji borvidéken. Vannak, akik milliárdos bevételeket értek el, azonban akadnak olyanok is, akiknek pár tíz millió forintos eladást sikerült felmutatni.
Az értékelés során az egyéb bevételeket kiszűrtük, mert torzítják a tényleges alaptevékenységből származó eredményt, hiszen magában foglalhatja a támogatásokat, készletfelértékelést, a tárgyieszköz-felértékelést és a kötelezettségelengedést is.
A 2023-as mérlegkimutatások alapján látható, hogy számos esetben a tulajdonosok adósságot engedtek el, illetve a cégvezetés a már meglévő készleteket, tárgyi eszközöket felértékelte. Az értékesítési számok alapján
a Grand Tokaj Zrt. érte el a legnagyobb árbevételt 3,16 milliárd forinttal.
A Tokaj-Oremus Kft. a második helyen végzett (1,646 milliárd forinttal), ami főként az exportpiacokon elért sikereinek köszönhető. A cég exportbevétele (1,362 milliárd forint), amely közel ötször nagyobb a belföldi értékesítésénél (284,84 millió).
A vállalatról érdemes tudni, hogy a spanyol Tempos Vega Sicilia cégcsoport tagja, amely jelentős export vevőhálózatán keresztül stabil kereskedelmi hátteret biztosít a cégnek, ez pedig hatalmas előnyt, finanszírozást és biztonsági hálót ad az Oremusnak.
A cégcsoport öt pincészetet tömörít, központilag szervezi a borok marketingjét és értékesítését, és 150 országban adja el őket
– nyilatkozta lapunknak a borászat egyik vezető beosztású munkatársa.
Az értékesítésből származó árbevételben kiemelkedően teljesített a Mészáros Csoporthoz köthető Dereszla Group is 1,187 milliárd forinttal, ezzel a dobogó harmadik fokára állva. A negyedik helyezett a Royal Tokaji Borászat Zrt. 1,157 milliárd forinttal, és az ötödik helyre az Ungvár-Pince Kft. érkezett meg a közel 1,1 milliárdos értékesítési árbevétellel.
Az Ungvár-Pince Kft. viszonylag új szereplőként jelent meg a piacon, rendkívül alacsony szőlőfelvásárlási árakkal és a piac egyik legalacsonyabb értékesítési áraival dolgozik.
Az értékesítési árbevételt tekintve a legkisebb borászat a vizsgáltak közül a Demeter Zoltán Kft. közel 20 millió forinttal, utána a Demetervin Kft. 31,4 millió forinttal, majd a Füleky Pincészet 53,2 millióval. Az értékesítési számoknál azonban sokkal többet árulnak el egy vállalat egészségéről az eredmények.
Érdemes a mérleg mögé nézni
Cikkünk elején kitértünk rá, hogy a cégek amortizációja is torzítja a képet, hiszen azon borászatok esetén, ahol komoly beruházások zajlottak, értelemszerűen az amortizáció is magas. Míg a minimumgazdálkodással, néha elavult technológiával működő borászatok árbevétel-arányos amortizációja alacsony. A tényleges képet az amortizációt nem tartalmazó eredmény, az EBITDA mutatja.
A Hold.hu gazdasági szakportál szerint is előfordulhat, hogy különböző vállalatok eltérő módon adóznak, magasabb adósságokkal rendelkeznek, vagy a költségeik megugrottak egy nagyobb befektetés következtében, és ha az ezek alapján számított eredmény útján akarnánk összehasonlítani a vállalatok profitabilitását, akkor torz képet kapnánk. Az EBITDA-mutató alkalmazásával pont ezen torzító hatásokat tudjuk kiszűrni.
A következő ábrán az egyéb bevételektől szűrve mutatjuk be a Tokaji borvidék vállalkozásainak eredményességét EBITDA alapján.
Az ábrából kitűnik, hogy a Mad Wine Kft. tetemes veszteséget szenvedett el, –609,5 millió forintot. Ágazati forrásaink szerint a borászat idén felszámolás alá került. Ütést szenvedett el a Grand Tokaj Zrt is, –302 milliót könyvelhetett el ezen a soron, habár a 3,16 milliárdos értékesítési bevétel mellett ez talán nem olyan súlyos. A Béres Szőlőbirtok is közel –123 milliós eredménnyel zárt tavaly.
Az első helyen a Tokaj-Oremus végzett 530,2 millió forintos eredménnyel, habár mint korábban rögzítettük, a mezőnyben valamelyest rendkívülinek számít, mivel az anyacég kereskedelmi együttműködése nagy előnyt jelent a vállalatnak. Ha ezt a rendkívüli háttérrel bíró szereplőt kivesszük a versenyből – hiszen aránytalanul nagy előnye van –, akkor
a három legeredményesebb szereplője a borvidéknek a Royal Tokaji Borászat (198,1 millió), az Ungvár-Pince (177,8 millió) és a Dereszla Kft. (115,5 millió).
Az összesített Dereszla Csoport pedig közel 103 millió forintos eredménnyel zárt. A Dereszla Csoportról érdemes tudni, hogy tavaly új többségi tulajdonosa lett, a Béta Magántőkealap, mely szintén a Mészáros Csoporthoz tartozik. Erre ágazati szakértők szerint azért kerülhetett sor, mivel sok cégből állt a Dereszla Csoport, és ezeknek az egyesítése történt meg egy kidolgozott stratégia mentén.
Szeptembertől négy tokaj-hegyaljai borászati kft.-t vonnak össze a Dereszla Kft.-be:
- a Dereszla Sparkling Bortermelő és Értékesítő Kft.,
- a Henye Borászat Bortermelő és Értékesítő Kft.
- és a Tokaj-Major Bortermelő és Értékesítő Kft.
Korábban Tokaj polgármesterével készítettünk interjút. Posta György az Indexnek részletesen feltárta, mi minden alakul át a város szívében, erre mennyi pénzt költenek, és mit várnak a fejlesztésektől. Lapunk a látványtervekhez is exkluzív hozzáférést kapott. Ide kattintva olvashatja el interjúnkat.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)