Kíméletlen pofont kapott a forint, kétéves mélyponton a friss GDP-adatok után
További Gazdaság cikkek
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
Szerda reggel kiderült, hogy a harmadik negyedévben a gazdaság teljesítménye minden várakozást alulmúlt. Magyarország bruttó hazai termékének volumene a III. negyedévben a nyers adatok szerint 0,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszaki értéket.
Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent. Mivel így két egymást követő negyedévben visszaesést produkált a gazdaság, ismét beköszöntött a technikai recesszió.
Bár lehetett sejteni, A harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye minden várakozást alulmúlt. Ez pedig a korábbi gyengülés után azonnal megütötte a forintot.
Így pedig a hazai deviza is mélypontra került az euróval szemben, az árfolyam 405,80 fölé is benézett – legutóbb 2022 november végén volt ennyire gyenge a magyar deviza, emlékeztetett erre a Portfolio.
Már a szerdai GDP-adat megjelenésekor jeleztük, hogy ez még tovább gyengítheti a forintot, aminek nyomán Regős Gábor szerint a monetáris politikának a korábban vártnál is szigorúbbnak kell lennie.
Ahogy azt korábban már megírtuk, az elmúlt időszakban jelentős gyengülést láthattunk a forint árfolyamában, ami elsősorban Izrael válaszcsapása, illetve a nemzetközi folyamatok, többek között a földgáz világpiaci árának emelkedése okozott. A gyengülés nagyjából 10 százalékos volt. Korábban már jeleztük:
SÁVOT UGROTT AZ ÁRFOLYAM, ÍGY AZ EURÓ-FORINT JEGYZÉSE A KÖVETKEZŐ IDŐSZAKBAN A 400–410-ES TARTOMÁNYBAN, A DOLLÁR-FORINTÉ A 365–375-ÖS TARTOMÁNYBAN MOZOGHAT.
„Jelentős gyengülést láthattunk a forint árfolyamában a héten, amit elsősorban nemzetközi folyamatok, többek között a földgáz világpiaci árának emelkedése okozott, ami közel 10 százalékos volt. Emellett a geopolitikai kockázatok továbbra is fennállnak, és a pénteken megjelenő munkanélküliségi adat is csalódást keltett. Az euróval szemben utoljára 2022 decemberében, míg a dollárral szemben 2023 októberében volt utoljára ilyen gyenge a forint” – foglalta össze a hétvégén az Indexnek Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője.
Csúszik a lejtőn a fizetőeszközünk
Elképesztő mértékben gyengül a forint, pár óra leforgása alatt a reggeli 405-ös szintekről 408 közelébe csúszott a déli órákban. Nem csak az euróval, de a dollárral szemben is jócskán visszaesett a fizetőeszközünk.
376 fölé gyengült a forint a dollárral szemben, ami 18 hónapos mélypont.
Legutóbb 2023 márciusában láttunk ilyen értéket. Közben a meghatározó szakértők és elemzőházak sorra negatívan módosítják az idei növekedésre tett előrejelzéseiket.
A GDP bővülése valószínűleg az 1 százalékhoz lehet közelebb, és arra is mutatkozik valós esély, hogy az 1 százalékot nem fogja végül elérni
– fogalmaztak az MBH elemzői a lapunknak küldött elemzésükben. Szerdán 13 órakor elkezdődött a Kormányinfó, ahol az elhangzó információkra bármilyen irányba reagálhat a forint.