Orbán Viktor aláírta, megjelent a munkáshitelről szóló rendelet
További Gazdaság cikkek
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
- Másképp nyugdíjasok a baby boomerek: nyugodt évek helyett isznak, drogoznak, buliznak, szexelnek
- Felfoghatatlan összeget pumpál a Microsoft a mesterséges intelligenciába
- Folyamatosak a problémák az Ügyfélkapu+-szal és a DÁP-pal, pedig egyszerű lenne a megoldás
A programról még egy októberi kormányülésen döntöttek, most pedig a Magyar Közlönyben is megjelent az erről szóló rendelet.
A dokumentumban olvasható, hogy a kölcsön összege nem haladhatja meg a 4 millió forintot, és a kölcsön folyósítására a kölcsönszerződés megkötését követően, egy összegben kerül sor. A kölcsön forintalapú, a törlesztés is csak forintban történhet. A hitel futamideje maximum 10 év lehet.
A kölcsön szabad felhasználású, ingatlanfedezet nélkül igényelhető, és a futamidő alatt született gyermekek után moratórium és tartozáselengedés jár.
Bár a kölcsön kamatmentes, a támogatott személy hitelintézet útján a havonta fizetendő törlesztőrészlettel egyidejűleg kezességvállalási díjat fizet. A kezességvállalási díj mértéke évente a kezességgel biztosított fennálló kötelezettség összegének 0,5 százaléka.
Munkáshitelre az jogosult, aki a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában magyar állampolgár, valamint az is felveheti a hitelt, aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja. Továbbá jogosult lehet az a harmadik országbeli állampolgár is, aki a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényben foglaltak szerint huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezik.
A hontalan is jogosult lehet, ha a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényben foglaltak alapján ilyen jogállásúnak ismerték el.
Milyen feltételekkel igényelhető a munkáshitel?
A munkáshitelre vonatkozó kölcsönszerződés megkötése akkor igényelhető, ha
- az igénylő betöltötte a 17. életévét, de még nem töltötte be a 26. életévét,
- az igénylő rendelkezik magyarországi lakcímmel,
- az igénylő legalább 3 hónapos folyamatos TB-jogviszonnyal rendelkezik,
- az igénylő büntetlen előéletű,
- az igénylőnek nincs az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott, ötezer forintot meghaladó köztartozása,
- az igénylőnek nincs a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR-lista) nyilvántartott tartozása, és az sem megfelelő, ha a KHR-listára kerülés okaként szereplő elmaradását egy éven belül rendezte,
- az igénylő vállalja, hogy a hitel folyósításától számított legalább öt évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik, életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik és dolgozik,
- az igénylőnek meg kell felelnie a banki feltételeknek, tehát munkaviszonnyal, valamint rendszeres, a hiteltörlesztését lehetővé tevő jövedelemmel kell rendelkeznie,
- az igénylő nem rendelkezik érvényes hallgatói, tanulói jogviszonnyal felsőoktatási intézményben, és nem rendelkezik felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel.
A kölcsönt csak egyszer lehet igényelni, és az adósnak vállalnia kell, hogy a hitel folyósítását követően legalább 5 éven keresztül Magyarországon fog élni és dolgozni.
A hitelfelvevő nők emellett a futamidő alatt született, örökbefogadott gyermekeik után további kedvezményekben részesülhetnek. Az első gyermek érkezésekor a törlesztési kötelezettség 2 éves szüneteltetése kérhető. A második gyermeknél újra lehet kérni a moratóriumot, és elengedik a fennálló tartozás felét. A harmadik gyermek érkezésekor pedig elengedik a teljes fennálló tartozást. Ikergyermekek születése esetén az eredetileg megkapott 2 éves szüneteltetés annak lejárata előtt egy évvel meghosszabbítható arra való tekintettel, hogy két baba érkezett.
A munkáshitelt bankokon keresztül lehet majd igényelni. Ha az adós megsérti a feltételeket, akkor az addig kapott kamattámogatást vissza kell fizetnie. Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt rendelet 2025. január 1-jén lép hatályba.