Szijjártó Péter a Paks2-ről: Nem bonyolult dolog belátni, hogy módosultak az árak
További Gazdaság cikkek
Az ATV a Paks2 szerződésmódosításáról kérdezte Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminisztert, aki elmondta: a kormánnyal azon vannak, hogy minél kisebb árváltozással ússzák meg.
Arról, hogy a Paks2 projektszerződéseit módosítani kell, így változhat az ár, a részfeladatok, a határidők terjedelme és a kötelezettségek, a Portfolió számolt be korábban. Közölték azt is, hogy a német vezérlőrendszer helyett akár francia–orosz is jöhet. Alekszandr Merten, az Atomsztrojekszport szenior alelnöke azt mondta a lapnak, hogy az árat befolyásolhatja az infláció, az ellátási láncok sérülése, az építőanyag-költségek emelkedése és a migráció szabályozásával kapcsolatos nehézségek.
Mi azon vagyunk, hogy az árváltozás minél kisebb legyen. Zajlik egyeztetés a Roszatommal folyamatosan ebben a kérdésben
– nyilatkozta Szijjártó Péter a Paks2 szerződésmódosításáról, hozzátéve, hogy a határidő nem változik, és 2032-re szeretnék a „hálózatra kapcsolni” Paks2-t.
„Azt hiszem, hogy nem egy bonyolult dolog belátni, hogy ez alatt a 11 esztendő alatt a technológiai kérdések, a nyersanyagárak, a hozzáépítkezéshez szükséges eszközök, alkatrészek árai is rendkívüli mértékben módosultak”– mondta Szijjártó Péter, utalva arra, hogy a Paks2 új blokkjainak építéséről szóló szerződést 11 évvel ezelőtt, 2014 elején írták alá.
A tárcavezető arra is felhívta a figyelmet, hogy az összes európai nukleáris erőmű építésénél módosítottak szerződést, és változott az ár is.
Áttörés jön a magyar–amerikai kapcsolatokban
Szijjártó Péter, aki elkísérte Orbán Viktort az Amerikai Egyesült Államokba, hogy július után ismét személyesen egyeztessenek Donald Trump, megválasztott amerikai elnökkel annak floridai birtokán, Mar-a-Lagóban, most elárulta, hogy egy-két napon belül folytatódik az úgynevezett „békemisszió”.
Arról is beszélt, hogy a Donald Trumppal folytatott beszélgetésnek az a tanulsága, hogy „a magyar–amerikai politikai kapcsolatrendszer aranykor előtt áll”. A miniszter szerint politikailag soha ilyen jó kapcsolatrendszer nem jött még létre a két ország között, mint amilyennek a létrejöttére most van kilátás.