Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
További Gazdaság cikkek
Megszűnik a Paks közigazgatási területén kijelölt különleges gazdasági övezet – derül ki a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával ellátott kormányrendeletből, amit a Népszava vett észre.
A kormány még nyáron nyilvánította különleges gazdasági övezetté a paksi erőmű területét, ezzel elvették a várostól az abból származó iparűzési adót és azt Tolna Vármegye Önkormányzatának, illetve Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának adták. A kormány akkor az orosz–ukrán háborúra hivatkozott, azonban a 18 ezer fős város lakosai ezt úgy élték meg, hogy ez a kormány bosszúja, amiért ellenzéki városvezetőt szavaztak meg Paks élére, sőt a döntést még a fideszes, székesfehérvári polgármester, Cser-Palkovics András is kritizálta az Indexnek adott interjújában.
A most megjelent és 2025. január 1-jén hatályba lépő rendelet alapján „Paks Város Önkormányzata gyakorolja a települési önkormányzati rendeletalkotási jogkört, azzal, hogy a kormánynak és a Tolna Vármegyei Önkormányzatnak a különleges gazdasági övezet területére vonatkozóan, a különleges gazdasági övezetről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2020. évi LIX. törvény felhatalmazása alapján megalkotott rendeletét mindaddig alkalmazni kell, amíg Paks Város Önkormányzata nem állapít meg az adott tárgykörre vonatkozóan új szabályokat”.
A rendelet külön kitér arra, hogy Tolna Vármegye Önkormányzatának, illetve Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának az adóból származó, a rendelet hatálybalépése napjáig fel nem használt, őt megillető bevétele, valamint az a bevétel, amely nem szolgál a rendelet hatálybalépése napján hatályos támogatási jogviszony vagy elbírált pályázat fedezetéül, Paks önkormányzatát illeti meg, és azt 30 napon belül át kell adni.
A legérdekesebb pont azonban a döntés indoklása, amely szerint a különleges gazdasági övezetet megszüntető rendeletről „az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) kormányrendelet szerinti veszélyhelyzetre tekintettel” döntöttek. Ami azért különös, mert a különleges gazdasági övezet létrehozásakor is ez volt az indok.