Bérkövetelés miatt két órára beszüntette a munkát a Bosch-konszern egyik miskolci gyárában az Életre Tervezett Munkavállalók Országos Szakszervezete (ÉTMOSz) hétfőn délelőtt.
Ficzere Ferenc, a magyarországi Bosch csoport kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta: a miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. telephelyén a sztrájkhoz a vállalat több mint 2200 állandó munkavállalója közül 508 dolgozó csatlakozott . A Bosch másik, kéziszerszámokat gyártó telephelye nem vett részt a sztrájkban.
Az ÉTMOSz a múlt héten jelentette be, hogy mivel nem haladtak a tárgyalások a céggel, ezért hétfőn sztrájkolni fognak a gyárban. A szakszervezet
- 19 százalékos béremelést,
- a munkaviszonyban eltöltött évek után számított lojalitási bónuszt,
- és a Cafeteria keretösszeg 60 000 forintos növelését követeli.
Bosch közlése szerint a cégcsoport Magyarországon minden évben a piaci környezetnek megfelelően és a törvényi előírásokat maradéktalanul betartva emeli a munkások fizetését. A fizetéseket úgy határozzák meg, hogy a dolgozók korrekt béreket kapjanak és emellett az "éles piaci versenyben a versenyképességünk megmaradjon, ezáltal a munkahelyek biztonsága se kerüljön veszélybe".
A 2018-as béremelésről tavaly decemberben kezdték a bértárgyalásokat a munkavállalók képviselőivel. A Bosch csoport magyarországi telephelyein a munkavállalók 2018. évi bére átlagosan csaknem 10 százalékkal emelkedett. A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél az egyeztető tárgyalások 2017. december 21-én zárultak, de megegyezés nem született, így a munkáltató döntött a béremelés mértékéről. A szakszervezet viszont 2018. január 25-én újabb kollektív munkaügyi vitát kívánt kezdeményezni a miskolci autóipari gyár vezetőségével. Miután erre a cég nem volt hajlandó, jött a sztrájk.
A Bosch azt közölte, hogy a dolgozók 99 százaléka a béremelést tartalmazó munkaszerződés-módosítást aláírta, és az emelt bérek kifizetése ezek alapján a szokott időben megtörtént. A gyárban a már elfogadott, emelt fizetéseken felül hűségbónuszt is bevezettek.