Még egy kicsit többet vár az IMF
További Magyar cikkek
A Nemzetközi Valutaalap szakértői múlt héten érkeztek hazánkba, és jövő héten zárul a normál, negyedévenkénti vizsgálata annak, hogyan áll a Magyarországgal kötött megállapodásban vállaltak teljesítése. A delegáció a kormánnyal, a jegybankkal, a nemrég debütált Költségvetési Tanáccsal és piaci elemzőkkel is konzultál. Bár még nem alakult ki az IMF-küldöttség végső álláspontja, forrásaink szerint három területen még teendőket látnak, keményebben fogalmazva elégedetlenek a nemzetközi szervezet szakértői.
Úgy tudjuk, az IMF itt tárgyaló stábja többet remélt attól, ahogyan a kormány meg kívánja erősíteni a pénzügyi felügyeletet. A kabinet a három hónappal ezelőtti szándéklevelében vállalta, hogy a PSZÁF-et erősebbé teszi, a felügyelet banki ellenőrzési kapacitásait és tevékenységét fokozza, és kibővíti jogszabályalkotási hatáskörét. Utóbbi magában foglalná azt is, hogy a PSZÁF ne csak utólag ellenőrizzen, hanem preventíven is felléphessen, ha a pénzügyi intézményrendszer valamely szereplőjénél problémát lát. Az ezeket tartalmazó törvényjavaslatot a kormány idén év végéig vállalta benyújtani. Értesüléseink szerint a kidolgozott koncepciót szeretné keményebbre formálni az IMF.
A Valutaalap az idei költségvetési folyamatok alapján úgy látja, határon táncolhat a kormány a 3,9 százalékos GDP-arányos deficitcél teljesítését illetően. Különösen a tb-kassza alakulását és a minisztériumi költéseket ítéli veszélyesnek a tárgyalódelegáció.
Információink szerint az IMF a 2010-es, még csak formálódó büdzsében is kockázatokat lát a vállalt 3,8 százalékos hiánycél körül. Különösen a közösségi közlekedéstől (elsősorban a MÁV-ot kell érteni ezalatt) való 40 milliárdos és az önkormányzati támogatásból való 120 milliárdos forrásmegvonásról gondolja úgy a küldöttség, hogy megalapozott intézkedési terv nélkül ez nem jár együtt a hiány hasonló mértékű csökkenésével.
Több forrásunk is arra mutat rá, hogy ezeket a dolgokat nem feltétlenül hangsúlyozza ki az IMF nyilvános dokumentumokban, ugyanis a szervezetnek is érdeke, hogy a magyar projekt sikeres legyen. Tavaly ősszel, amikor Európában is begyűrüzött a gazdasági válság, hazánk az elsők között fordult a Valutaalaphoz segítségért, és az IMF az EU-val és a Világbankkal karöltve a várakozásokat messze meghaladó összegű mentőcsomagot állított össze. A mentőcsomag sikere így egyfajta presztízskérdés számukra is.
Megkerestük a pénzügyminisztériumot, ahol azt válaszolták, az idei hiánycél szigorú gazdálkodással teljesíthető, és olyan 2010-es büdzsét állít össze a kormány, amely megfelel a 3,8 százalékos deficittervnek, a hiánycélt be akarják tartani. Lapunk értesüléseit az IMF nem kívánta kommentálni.