Szeptemberben döntenek a 200-asról

2008.08.18. 10:44
A jegybank várhatóan szeptember elején dönt a 200-as érme főbb műszaki paramétereiről. Végleges döntés az előlapról szóló internetes szavazás után, novemberben születik. Az már biztos, hogy az új pénz valamilyen rézötvözet lesz, nikkelt az allegiások, ezüstöt az ára és a városi legendák miatt nem fog tartalmazni. Lehet, hogy bicolor lesz, de biztosan nem olyan, mint a százas.

Az új 200-as érme főbb műszaki paramétereiről szeptember első napjaiban dönt a nemzeti bank vezető testülete, erősítette meg az Index értesüléseit Iglódi-Csató Judit, a jegybank szóvivője. A monetáris tanács június 23-án döntötte el, hogy 2009 első felében, várhatóan a második negyedévben 200 forintos fémpénzt vezet be, majd – előreláthatólag 2010-től – kivonja a forgalomból a 200 forintos bankjegyet.

Végleges döntés november elején

Az MNB júliusban kezdte az egyeztetéseket a pénzfeldolgozó szervezetekkel, vállalkozásokkal, az automatákat üzemeltető cégekkel, valamint a vakok és gyengénlátók szövetségével. A szakmai-társadalmi egyeztetést követően, várhatóan szeptember nyolcadikán az új érme műszaki, geometriai paramétereit végelesítik. Ezt követően internetes szavazást tartanak az érme előlapjáról, majd november első napjaiban születik meg a végleges döntés arról, pontosan milyen lesz az új 200-as.

A nemzeti bank az előkészítés során két szempontot vett kiemelten figyelembe: az új érme legyen költséghatékony és a meglévőktől könnyen meg lehessen különböztetni – mondta Iglódi-Csató. A költséghatékonyság szempontjából egyaránt vizsgálták a leendő érme lehetséges anyagát, méretét, formáját és gyártásának módját. A megkülönböztethetőségnél nemcsak az fontos, hogy szabad szemmel látható vagy tapintással érzékelhető legyen, eltér-e más fémpénzektől, hanem az is, hogy bizonyos, az automatákban és pénzfeldolgozó gépekben elvárt műszaki paraméternek megfeleljen, közölte a szóvivő.

Az már biztos, hogy az érme valamilyen rézötvözet lesz, allergén nikkelt és a korábbi 200-asban használt ezüstöt nem fog tartalmazni. Arról még nincs döntés, hogy homogén szerkezetű lesz-e, mint a legtöbb aprónk, vagy a 100-ashoz hasonlóan kétszínű, úgynevezett bicolor fémpénzt fognak gyártani.

Guruljon vagy sem?

Az euróra szoktatást segítené, ha bicolor lenne az új érme, hiszen a közös európai pénz 1 és 2 eurósai is kétszínűek. A gyengénlátóknak mindegy, homogén lesz-e a pénz, vagy sem, nekik a felismerhetőség érdekében a markáns, jól elkülöníthető recézettség a legfontosabb. Az automaták kezelői – éppen a 100-assal kapcsolatos rossz tapasztalatok miatt – nem szeretnének a mostanihoz hasonló, úgynevezett plattírozott anyagú érmét. Az biztos, hogy ha az MNB végül mégis a bicolor megoldást választja, akkor sem a jelenlegi, a 100-asnál sok gondot okozott technológiával fogják elkészíteni, mondta az Indexnek Iglódi-Csató.

Egyelőre arról sincs végleges döntés, hogy milyen legyen az alakja, a kör mellett ugyanis felmerült – szintén a megkülönböztethetőség érdekében – az a lehetőség is, hogy sokszögű legyen az új érme. Csakhogy amíg a gyengénlátóknak az a jó, minél kevesebb szög a sokszög – nyolcnál több szög esetén már nem is érzékelik a különbséget –, addig az automatásoknak, mivel az újabb típusú automatákban gurulnak az érmék, a köralakú fémpénz az ideális. A nem köralakú pénztől a pénzfeldolgozók is félnek, mert nehezíti a gépi valódiságvizsgálatot, ráadásul a többszögű érmék gyakrabban akadnak el a gépekben, mondják.

Az viszont már biztos, hogy a fémpénz előlapjáról internetes szavazással fognak dönteni. Az MNB több kategóriában állít jelölteket, a szeptember második felében kezdődő, és várhatóan október végéig tartó szavazáson az egyes jelöltekre, és magukra a kategóriákra is lehet majd szavazni. Mivel csak olyan jelöltek lesznek, amelyek a jegybank számára elfogadhatók az érme előlapjaként, biztos, hogy a legnagyobb támogatást kapott kép kerül rá az érmére.