Financial Times: aggódnak a befektetők a magyar választások miatt

2010.02.07. 09:49 Módosítva: 2010.02.07. 11:01
A görög, portugál és spanyol aggodalmak érzékeltették hatásukat a kelet-európai régió piacain is, ám az euróövezetből származó bajok a vártnál kisebb hatást okoztak, olvasható a Financial Times hasábjain. A brit üzleti napilap cikke szerint javult a befektetők bizalma Magyarország iránt is, ám a költségvetést jelentős bizonytalanságok övezik, leginkább a közelgő választások miatt.

A brit üzleti napilap emlékeztet arra, hogy sok minden változott az elmúlt egy év során, akkor még az összeomlás szélén volt a régió. A befektetők jelenleg már komoly érdeklődést mutatnak a közép-európai gazdaságok iránt, mint például Csehország vagy Lengyelország.

A befektetők már tudnak különbséget tenni

Biztonságos menedék vagyunk, magyarázta a lapnak Dominik Radziwill lengyel pénzügyminiszter-helyettes. Alternatívaként állunk azon befektetők előtt, akik az euróövezet perifériájára tekintenek. A külföldi befektetők erőteljesebben érdeklődnek a lengyel adósság iránt, tette hozzá Radziwill.

Lars Christensen, a Danske Bank feltörekvő piaci közgazdásza a cseh és lengyel piacok mérsékelt negatív reakcióját azzal magyarázza, hogy a befektetők megtanulták megkülönböztetni a térség országait. A kiemelkedő közép-európai gazdaságok sokkal jobban állnak, mint Görögország, Portugália vagy éppen Spanyolország, tette hozzá az elemző.

Fogékonyak vagyunk a fertőzésekre

A Financial Times cikke megjegyzi, hogy Magyarország és Románia iránt is növekedett a piaci bizalom, de továbbra is jelentős politikai és költségvetési kockázatok vannak jelen. Christensen szerint ezeknél az országoknál áll fent leginkább a Nyugat-Európából érkező fertőzés veszélye.

A brit üzleti napilap úgy fogalmaz, hogy Magyarország az EU egyik legtakarékosabb költségvetését teljesítette tavaly, ám a befektetők bizonytalanok az áprilisi választások miatt. A várhatóan győztes Fidesz ugyanis többször jelezte, hogy a jelenleg tervezett hiány kétszerese lehet idén. A Nemzetközi Valutaalap azonban már jelezte, hogy ekkora deficitet nem tolerálna.