Ki nem akar magyar Malévet?

2010.02.15. 09:18
Lassan szappanopera hosszúságúra nyúlik a Malév sorsáról a tulajdonos oroszok és a szerepet vállalni kívánó magyar állam közötti egyezkedés. Az utolsónak beharangozott fordulót is újabb követte, majd még újabb, de megállapodásra még nem jutottak a felek. Megpróbáltuk rekonstruálni különböző információink alapján, hogyan és miért zajlik a három éve privatizált Malév körüli huzavona.

Magánosítástól államosításig

A Malévet 2007 elején adta el az akkori állami vagyonkezelő, az ÁPV Zrt. kétszázmillió forintért az orosz Borisz Abramovics légiipari vállalkozó érdekeltségébe tartozó AirBridge (AB) Zrt.-nek, a vevőnek az orosz állami tulajdonú Vnyesekonombank (VEB) nyújtott bankgaranciát. Az uniós szabályok miatt az AB, amely a mai napig a Malév-részvények 99,95 százalékának tulajdonosa, formálisan magyar magánszemélyek többségi tulajdonában volt és van, az oroszok azonban irányítási jogot jelentő kisebbségi pakettel rendelkeznek benne. A Malév közvetett tulajdonosa az Abramovics-légibirodalom összeomlása után, a múlt év elején lett a VEB, amely végig részt vett a cég irányításában és képviselői voltak a menedzsmentjében. A visszaállamosítás ötlete nem sokkal a VEB formális tulajdonszerzése után merült fel.

A Malévet 2007-ben megvásárló oroszok (előzmények a keretesben) az idő előrehaladtával egyre inkább nyűgnek érezték a légitársaság finanszírozását. Nemcsak a nagy adósság okozott problémát, politikai jellegű megfontolások miatt is arra törekedett az orosz fél, hogy előbb-utóbb megszabaduljon a Malévtól, vagy legalább minimálisra csökkentse szerepét a magyar nemzeti légitársaság életben tartásában. Oroszországban ugyanis szinte havonta mennek csődbe légitársaságok, az orosz lakosságnak így nehéz elmagyarázni, hogy egy magyar légitársaságot miért tart életben lényegében az orosz költségvetés.

Pénznyelő

Márpedig az állami lélegeztetőgépre igenis szüksége van a Malévnak. A légitársaság 2008-at ötvenmilliárd forintot meghaladó adóssággal zárta, ebből meghaladták a negyvenmilliárdot a rövid lejáratú kötelezettségek. A tavalyi első félévben meg nem erősített hírek szerint az adósság hetvenmilliárd forint közelébe emelkedett, így az éves eredményt már tavalyelőtt több mint ötmilliárd forinttal rontották az adósságszolgálat terhei.

Úgy tudjuk, az oroszok kitáncolási szándékát érzékelve a magyar állam tavaly változtatott hozzáállásán, és megegyezésre törekedett az orosz tulajdonosokkal. Valamilyen ésszerű kompromisszumot kívánt kötni a Malévot magára hagyni szándékozó oroszokkal úgy, hogy a jövőben a finanszírozást is mi oldjuk meg.

Információink szerint tavaly ősszel a magyar kormány konkrét ajánlattal rukkolt elő. A kabinet azt várta az oroszoktól, hogy az akkor már nehéz helyzetben levő légitársaságba (a folyamatos veszteségek miatt ekkor már negatív volt a Malév saját tőkéje) az oroszok tegyenek bele pénzt, és akkor megteszi ezt a magyar fél is, de nagyobb összegben. A javaslat értelmében a magyar állam tulajdonrészhez jut a berakott tőke fejében, sőt a harminckétmillió eurós, mai áron számolva 8,6 milliárd forintos bankgaranciának egy részéről is eltekinthetünk.

Vérszemet kaptak

Az ügyet ismerő forrásaink szerint az oroszok itt stratégiát váltottak, ekkortól egyre jobb és jobb feltételeket szerettek volna maguknak kialkudni. Emiatt aztán többször is összehívták a Malév közgyűlését –amely a 2007-es privatizációval beköszöntött Abramovics-éra kezdete óta egyébként is gyakorta ülésezett. Mivel legtöbbször még egymással sem tudtak megállapodni az orosz tulajdonosok, minden közgyűlést kétszer kellett megtartani –, azonban a tusakodás miatt sokáig nem tudtak közeledni az álláspontok.

Az orosz tulajdonosok ősszel úgy álltak a kérdéshez, hogy több pénzt nem kívánnak beleölni a cégbe, azt csak a szerepet vállalni kívánó magyar fél tegye meg. Erre a magyar tárgyalódelegáció közel százszázalékos tulajdonrészt kért az egyoldalú pénzügyi megsegítés fejében. Az oroszok erre azzal kontráztak rá információink szerint, hogy legfeljebb hetvenöt százalékos tulajdonrészt adnak át a magyar félnek, és a korábban már a Malévba tett pénzüket is vegyék figyelembe a tulajdoni arányok megállapításakor.

Egyeztetés határokon belül is

Az oroszokkal folytatott tárgyalások idején információnk szerint a magyar kormány többször jelezte az ellenzéknek, hogy egyeztessenek a Malév stratégiájáról, hiszen ugyan az oroszokkal vélhetően még ez a kormány hozza tető alá a megállapodást, de a Malév eredményes működtetésének feladata a következő kabinetre hárul. Úgy tudjuk, ebben nem, de az oroszokkal folytatandó tárgyalási stratégiáról konzultáltak az ellenzék szakértői a kormány szakértőivel.

Igazán idén januárban éleződött ki a vita az orosz és a magyar kormánydelegáció között. A magyar kormány rendelete – amely korábbi kormányzati magyarázatok szerint egyenes következménye volt a zárszámadási törvényben levő Malév-passzusnak – saját magának szabott egy január 31-i határidőt. Ha akart, a magyar állam addig mondhatott le a Malév állammal fennálló követeléséről és a harminckétmillió eurós, az oroszoknak érzékeny pontnak számító bankgarancia lehívásáról.

Tizenkét százalék, euróalapon

A határidő közeledtével az oroszok azt gondolták, hogy a magyar fél könnyebben fog engedni, magyarázta egyik forrásunk. Ezért már azt is akarták, hogy a Malévba betett pénz megtérülését a magyar állam biztosítsa. Ennek módja a moszkvai elképzelések szerint az lett volna, hogy a Malévnak az orosz VEB Bank által nyújtott euróalapon tizenkét százalékos – tehát kiugróan magas – kamatozású hitel mögé a magyar állam kezesként álljon oda. Ezzel biztossá vált volna, hogy az oroszok visszakapják a hitelüket, és még a magas kamat is őket gazdagítsa (hogy milyen magas a tizenkét százalék, azt érzékelteti: az euró alapkamata tavaly május óta egy százalék, de az egyéves lejáratú kínálati kamatlába, az úgynevezett euribor januári átlaga is csak 1,232 százalék volt).

A magyar fél azonban érzékeltette, hogy nem zsarolható, mindent ugyanis nem hajlandó megtenni a légitársaság életben tartása érdekében (ehhez egyébként, bár a céget részben éppen veszeteséges volta miatt privatizálták, egyéb szempontok miatt fűzödik érdeke is az államnak, egyebek között Ferihegy forgalma és több ezer munkahely védelme érdekében).

A kormány ütőkártyája volt az, hogy a Malév nevének használati joga nem az oroszoké. Amikor ugyanis a légitársaságot három éve eladták, létrehozták a tisztán állami tulajdonú Malév Vagyonkezelő (MV) Kft.-t, amelybe apportálták a Malév korábbi vagyonelemeinek egy részét, köztük egy Boeing 767-es repülőgépet, amelyről aztán kiderült, hogy banki zálogjog van rajta, a Százhalombatta és Ferihegy közötti kerozinvezeték repülőtéren kívüli szakaszát, valamint a márkanevet is. A Malév ezeknek a vagyonelemeknek a használatáért díjat fizetett, amiből az MV törlesztett egy MFB-s kölcsönt.

Mivel tehát a márkanév állami tulajdonban maradt, elvileg semmi akadálya sem lett volna – és nincs most sem –. hogy a mostani orosz tulajdonú Malév megszűnése esetén ugyanezzel a névvel létrehozzanak egy másik légitársaságot.

Kutyaszorítóban az oroszok?

Moszkva ezután kompromisszumkészebb lett. Ekkortól azonban az nehezítette meg a tárgyalásokat, hogy az oroszoknál gazdátlanná vált a Malév-ügy, ugyanis nem volt egyértelmű, hogy a delegációnak mire van mandátuma. Ezért a januári tárgyalások eredménytelenül végződtek.

Így érkeztünk el a legutóbbi, február 9-i Malév-közgyűléshez és az azt megelőzni hivatott magyar–orosz tárgyaláshoz, amiket – a január 31-i határidőből kicsúszva bár – utolsónak szántak a felek. Erre már azzal a reménnyel érkezett a magyar fél, hogy egymás tenyerébe csaphatnak. Konkrét szerződéstervezetet tettek le az oroszok elé, de a tárgyalást akkor sem tudták lezárni – a Pénzügyminisztérium másnapi közleménye szerint az oroszok erre a javaslatra semmilyen hivatalos választ nem adtak –, ezért február 26-ra egy újabb fordulót szerveztek.

A magyar kormány az oroszok vonakodása után lépett. Február 10-én megindította a folyamatot a harminckétmillió eurós bankgarancia lehívására. A pénzt le is hívjuk, értesülésünk szerint nem akad meg a kéthetesre tervezett folyamat még akkor sem, ha az oroszok gyorsan aláírják a szerződéstervezetet. Pedig most úgy tűnik, az oroszok is felismerték, hogy jobb, ha minél előbb megállapodnak. Forrásaink szerint komoly esély van rá, hogy ez február 26-án meg is történik, és a magyar állam tőkeemelés után kilencvenöt százalékos tulajdonossá válik a Malévban.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Kihúzták a milliókat érő számokat a hatos lottón

Kihúzták a milliókat érő számokat a hatos lottón

Mutatjuk a nyereményeket!

március 30., 17:04

  • Gazdaság
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

A Luxornak ketten is örülhetnek.

március 29., 20:43

  • Gazdaság
Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt, 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

március 31., 09:08

  • Címlapon
Orbán Viktor olyat mondott, hogy a mellette álló Benjamin Netanjahu megtapsolta

Orbán Viktor olyat mondott, hogy a mellette álló Benjamin Netanjahu megtapsolta

A két politikus a Karmelita kolostorban tárgyalt.

3 órája

  • Címlapon
Protokollbaki az Orbán–Netanjahu-csúcstalálkozón

Protokollbaki az Orbán–Netanjahu-csúcstalálkozón

Porszem került a gépezetbe.

3 órája

  • Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett

Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett

Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.

március 30., 13:12

  • Gazdaság
A benzin ára emelkedik, a gázolajé csökken a kutakon

A benzin ára emelkedik, a gázolajé csökken a kutakon

A változások már kedden életbe léphetnek.

március 31., 10:31

  • Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek

Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek

A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.

március 31., 08:00

  • Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány

A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány

Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.

március 29., 11:17

  • Gazdaság
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt

Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt

Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.

március 31., 08:42

  • Címlapon
Fontos döntés született az Európai Parlamentben, megadóztatják a milliárdosokat

Fontos döntés született az Európai Parlamentben, megadóztatják a milliárdosokat

Egyedül a DK szavazta meg a törvényjavaslatot.

1 órája

  • Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.

március 27., 07:02

  • Címlapon
Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

A felmondási eljárást csütörtökön kezdeményezik.

6 órája

  • Címlapon
Magyar siker küszöbén állunk a rák elleni küzdelemben

Magyar siker küszöbén állunk a rák elleni küzdelemben

Jóval hamarabb kimutatható az elváltozás, mint a hagyományos képalkotó módszerekkel.

31 perce

  • Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.

március 27., 08:55

  • Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.

március 27., 09:20

  • Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.

március 29., 08:26

  • Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára

Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára

A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.

március 28., 13:37

  • Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.

március 28., 10:24

  • Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van

Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van

Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.

március 28., 11:09

  • Gazdaság
A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését

A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését

2019-ben a hatóság számos megtévesztő gyakorlatot tárt fel a céggel kapcsolatban.

március 28., 12:00

  • Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.

március 28., 09:18

  • Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.

március 27., 13:56

  • Címlapon
Tüntetnek a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészhallgatói

Tüntetnek a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészhallgatói

18 szak beszüntetéséről döntött korábban a vezetés.

27 perce