Egyre nehezebben kapunk fizetést
Az OMMF közel 15 ezer munkáltatót ellenőrzött az idei első félévben. A vizsgált munkaadók több mint felénél találtak jogsértéseket, amelyek az ellenőrzött munkavállalók 52 százalékát, 71,3 ezer dolgozót érintettek hátrányosan, írja a Napi Gazdaság.
Az arányok kedvezően változtak az előző évvel összevetve. A 2009-es első féléves ellenőrzésekkor ugyanis még a munkáltatók 62 százalékánál tártak fel jogsértéseket, amelyek a dolgozók 64 százalékát érintették.
A feltárt jogsértéseket elkövető nyolcezer munkáltató közül 6,3 ezerrel szemben szabott ki az OMMF munkaügyi bírságot, összesen 2,1 milliárd forintot. A kiemelten ellenőrzött ágazatok közül a legtöbb munkaügyi bírságot, 632,8 millió forintot az építőiparnak sikerült produkálnia. A második helyezett a nyomozati és biztonsági tevékenységgel foglalkozóké: 430 millió forintot ebben a szektorban szabtak ki a felügyelők.
Az utóellenőrzések tapasztalatai szerint nemcsak a feketefoglalkoztatás jelentős az ágazatban, de számos egyéb munkaügyi jogszabályt is előszeretettel hagynak figyelmen kívül a munkaadók. A kereskedelemben és a vendéglátásban 377,3, a feldolgozóiparban 168,5, míg a mezőgazdaságban 138,3 millió forint munkaügyi bírságot szabtak ki a felügyelők.
Csökkenő mértékű, de még jelentős a feketefoglalkoztatás: az első félévben 19,6 ezer feketemunkást találtak, ez nyolc százalékkal kevesebb, mint 2009 hasonló időszakában. Hozzávetőleg 22 százalékkal nőtt a szabadsággal kapcsolatos jogsértések köre, de az előző év azonos időszakához képest csökkent a munkaidővel, pihenőidővel, rendkívüli munkavégzéssel összefüggő feltárt szabálytalanságok száma.
A legtöbb ilyen jogsértést 11 ezer dolgozót érintően a feldolgozóiparban találta az OMMF. Gyakori a visszaellenőrizhető tartalmú bérelszámolással, valamint a bérfizetés határidejét érintő szabályok megsértése: az összes feltárt szabálytalanság 15 százaléka tartozott ebbe a körbe.