Versenyt szeretnénk, piaci árat nem

2010.12.02. 12:08
A magyarországi háztartások kétharmada továbbra is jónak tartja a versenyt az energiaszolgáltatásban. A tisztán piaci árakat azonban 49 százalékuk nem támogatja – derült ki az energiainfo és Forsense közös felméréséből.

A Jobbik és a Fidesz szavazói inkább ellenzik a piaci árakat, az MSZP és az LMP táborában viszont a támogatók vannak felülreprezentálva. A megkérdezettek 44 százaléka  inkább támogatja, hogy az üzemanyagokhoz hasonlóan, tisztán piaci alapú ára legyen a földgáznak és a villamos energiának -ismertette az energiainfo a kutatás eredményét.

Kevesebben akarnak versenyt

A piaci verseny támogatottsága változatlanul magas (69 százalék) a magyarországi háztartási energiafogyasztók körében, egy év alatt viszont 9 százalékot olvadt ez a tábor, és nagyjából ugyanennyivel gyarapodott azoknak a száma, akik kifejezetten ellenzik az energiapiaci liberalizációt - derült ki a novemberben készült, reprezentatív közvéleménykutatásból.

Elsősorban a magas státuszúak (magas jövedelműek, diplomások, középosztályba tartozók, nagyvárosokban lakók) támogatják nagyobb mértékben a liberalizációt, míg az alacsony státuszúak (alapfokú végzettségűek, kisjövedelműek, idősebbek, falusiak) illetve a nők inkább a piaci verseny ellenzői. A magas státuszúak esetében a támogatók aránya 70 százalék feletti, utóbbi csoportoknál az ellenzőké 30 százalékot meghaladó.

Közel az átlaghoz

Nemzetközi összehasonlításba helyezve az adatokat - az Európai Értékrend-vizsgálat (EVS) legfrissebb eredményei alapján -  megállapítható, hogy a magyar lakosság véleménye az európai átlaghoz közeli, de valamivel a kelet-európai átlagérték alatt marad. Meglepő módon ugyanis, Európa keleti felében a Nyugati országoknál valamivel magasabb a versenyt előnyben részesítők aránya. A piaci versenyt jónak tartók aránya elsősorban Szlovákiában, Bulgáriában, Romániában, illetve (Nyugat-) Németországban, Svájcban és Dániában magasabb számottevően az átlagnál.

Az áram és a gáz árának tisztán piaci alapon történő alakulását a verseny általános támogatása ellenére a lakosság relatív többsége nem támogatja. Ebben a kérdésben nagyon megosztott a társadalom, ugyanis a megkérdezettek 49 százaléka inkább nem, míg 44 százaléka inkább támogatja a piaci árképzést. A teljes mértékben ellenzők tábora így is valamivel magasabb (23 százalék), mint a teljes mértékben támogatóké (17 százalék).

A gazdagabbak támogatják

A piaci ármeghatározás és a jövedelmi szint között egyértelmű összefüggés tapasztalható, minél magasabb a család jövedelme annál inkább támogatják teljes mértékben a piacon kialakuló árat, míg a jövedelem csökkenésével együtt egyre többen ellenzik ezt.