295 forintig drágult az euró
A Reuters értesülései szerint az uniós pénzügyminiszterek tanácsa kedden megszavazza a Magyarországnak járó európai uniós kohéziós támogatások egy részének befagyasztását, írja a Portfolio.hu. A túlzottdeficit-eljárásban folyó döntés azt jelenti, hogy ha hazánk nem tud tartós és valódi költségvetési hiánycsökkentést elérni, 2013-tól az országnak járó kohéziós támogatásból nagyjából félmilliárd eurónyit befagyasztanak.
A megjelent hírre újabb ütést kapott a forint, amely reggel még a Moody's miatt gyengült; a hitelminősítő közölte, hogy az IMF-tárgyalások elhúzódása rossz hatással lehet az ország adósbesorolására. Akkor 293 forint fölé ment az euró ára, amely a most megjelent hír nyomán 295-ig emelkedett – a frank 244 forint fölé, a dollár 225 közelébe ment –, ám onnan visszatért 294 közelébe.
Az Európai Bizottság február 22-én kezdeményezte a 495 millió eurónyi kohéziós támogatás befagyasztását; forintban ez nagyjából 145 milliárdnak felel meg. A Bizottság a maximálisan zárolható, a GDP 0,5 százalékát elérő összeget választotta, vagyis a 2013-as kohéziós támogatásnak csaknem egyharmadát elvennék.
A döntést, amit maga a Bizottság is példátlannak nevezett, azért hozták meg az indoklás szerint, mert a magyar kormány nem tudta garantálni, hogy „költségvetése tartósan és fenntartható módon az EB által megkövetelt 3 százalékos GDP arányos hiánytartományon belül marad”.
A brüsszeli bizottság rögzítette, hogy hazánk 2004 óta, az EU-hoz való csatlakozás kezdetétől, folyamatosan túlzottdeficit-eljárás alatt áll, aminek határideje folyamatosan tolódott ki. És bár 2011-re a GDP 3,5 százalékát elérő költségvetési többletünk lehet, ez csak a hazai össztermék 10 százalékát elérő egyszeri bevételi tételeknek köszönhető. A magánnyugdíjpénztári vagyon államosítása 9,75 százalékot segített, az egyszeri válságadók, pedig a maradék 0,25 százalékot magyarázzák. Ezek nélkül az EB állítása alapján 6 százalékos hiány lett volna itthon 2011-ben.