Az IMF-et vártuk, Matolcsy-közleményt kaptunk

Ez történt a gazdaságban az év 14. hetében

2012.04.08. 12:26
A kormány szavakban tovább hívogatta az IMF-et, de a Valutaalap ettől most sem hatódott meg – elemzők szerint ha így megy tovább, nem is lesznek tárgyalások. Jön viszont valami más, hívni sem kellett: a harmadik negyedévben innen kezdheti meg régiós terjeszkedését az egyik leghíresebb didibár. A forint esett, a benzinár nőtt, Matolcsy pedig 30 százalékos áfával riogatott a héten.

A kormány a héten is bejelentette, hogy bármelyik másodpercben hajlandóak lennénk tárgyalni az IMF-fel, Fellegi Tamás pedig ismét Washingtonban puhatolózott, a kommunikáción kívül azonban most sem sikerült előrelépést felmutatni az ügyben. Bár a jelek szerint a vonat- és buszritkítás is felkészülés lehet a megállapodásra, elemzők szerint már nagyobb annak az esélye, hogy nem is lesznek tárgyalások. Mindenesetre egyelőre nem úgy tűnik, hogy az IMF nagyon kapkodna, a szervezet képviselője a héten ismét bejelentette, hogy nincs időpont a tárgyalások megkezdésére.

Ez ugyanakkor egyáltalán nem veszélytelen: ha a piacok ráeszmélnek, hogy a kormány csak a kommunikáció szintjén elkötelezett a megállapodás mellett, de érdemi lépéseket nem hajlandó tenni mindaddig, amíg erre közvetlenül rá nem kényszerül, könnyen vége lehet a viszonylag nyugodt időknek, és jöhet a 320 forintos euró.  A forint pedig - igaz, nagyrészt a nem túl rózsás spanyol államkötvény-aukció utáni rossz nemzetközi hangulat miatt - már a héten is gyengült. Szerdán ismét eljött a 296 forintos euró, csütörtökön pedig a reggeli nyugalom után már 297 forint felé tartott az árfolyam.

Bevonul, kivonul

A harmadik negyedévben megérkezik, sőt, innen tervezi a régiós terjeszkedését is Amerika egyik legismertebb didibárja, a Hooters. A hely jellegzetessége, hogy a felszolgálóknak csak csinos és nagy mellű lányokat alkalmaznak - a szinkronos filmekben rendre didibárnak fordítják a lánc éttermeit, mivel a hooters angolul dudákat jelent.

Közben felröppent a hír, hogy kivonulhat a Profi és a Match is, ami jól jöhet a CBA-nak, ami a felvásárlásukkal ismét piacvezetői pozícióra törne. Bár lehet, hogy emiatt még meggyűlik a baja a kormánynak Brüsszellel, de segíthet a CBA-nak az Erzsébet-utalvány is, azt ugyanis a multik közül még mindig csak a Tescóban fogadhatják el. (Ráadásul a tervek szerint erre a kártyára érkezhet a családi pótlék és a segélyek is a jövőben.)

Szintén az áruházláncoknál borzolta a kedélyeket a bérkompenzáció akadozása: a Metro dolgozói sztrájkoltak és a budaörsi áruháznál tüntettek, az Auchan dolgozói pedig szombaton az ellen tiltakoztak,  hogy a lánc tervei szerint a cafeteria megnyirbálásával kapják meg az idei bérkompenzációt. A cég azzal védekezett, hogy ha megadnák a kért emelést, az négy-ötszáz ember munkahelyébe kerülne.

Nem lesz olcsó

Az ugyanakkor továbbra is kérdés, hogy mire lesz elég a kialkudott (illetve a kormány által előírt) béremelés: ha tovább gyengül a forint, alaposan elszaladhatnak az árak itthon – az MNB után a héten a Kopint-Tárki is bejelentette, hogy a korábbinál jóval nagyobb, 5,5 százalékos drágulást vár idén.

Bár Húsvét előtt nem jött rosszul a hír, hogy az amerikai és török import miatt talán nem drágul tovább a tojás, a kenyér viszont drágulhat, miután majdnem ötödével visszaestek az amerikai búzakészletek, az európai búzaterméssel kapcsolatban pedig egyre nagyobb az aggodalom a fagykárok és különösen a szárazság miatt.

Nem jelentett meglepetést, hogy menetrendszerűen ismét történelmi csúcsot döntött a benzinár, szerdán öt forinttal, 451 forintra drágult egy liter. Bár a jelek szerint már így is kevesebbet tankolunk, a szárnyalás a gyenge forint miatt folytatódhat a jövő héten is.

A tőzsde toporog,

A tőzsdéről sem jöttek jó hírek a héten, a forint gyengülésével párhuzamosan szinte minden részvény ára csökkent (az Egist leszámítva). Persze ezzel sem voltunk egyedül Európában, a spanyolok miatti aggodalom úgy tűnik, általános aggodalmat okozott a világ tőzsdéin.

    14. heti záró  13. heti záró
 BUX 18 203,2
18 635,7
 OTP 3750 3829
 Mol 17 800 18 400
 Richter 37 000
37 870
 Magyar Telekom 568
578

Matolcsy ismét buzog

A gazdasági miniszter ugyanakkor a tőzsdével ellentétben lendületbe került: a hét elején levélben írta meg az örömhírt Brüsszelnek, hogy a várnál jobb lett a költségvetés - tavaly 4,3 százalékos többletet halmozott fel a költségvetés, és egyszeri tételek nélkül 2,43 százalék lett a hiány, ami jobb az eredetileg kitűzött 2,94 százalékos hiánycélnál. Persze kérdés, hogy hogyan számoljuk: a KSH szerint például a tavalyi hiány év végére éppen egyszeri tételek miatt szállt el, ezekkel pedig már a GDP 5,5 százalékát tette ki, ha nem számítjuk a nyugdíjpénzeket.

A hét közepén más módon is felhívta magára a figyelmet a nemzetgazdasági miniszter: egy könyvkritikába ágyazva felvázolta egy komplett magyar adórendszer tervét, többek között harminc százalékos áfát emlegetve. Ennek bevezetését azonban az NGM gyorsan cáfolta.

Csütörtökön emellett azt is nyilvánvalóvá tette az NGM, hogy nem tűri, ha packáznak vele:  "Kinek akar ártani Szajlai Csaba?" címmel szenvedélyes hangvételű közleményt adott ki a minisztérium, miután a Magyar Hírlap egyik újságírója arról írt, hogy levelek írása helyett a gazdaságpolitikán kellene változtatni. "Költségvetési trendfordulónak vagyunk tanúi Magyarországon, aki ezt nem látja, az vak" - fogalmazott a szaktárca válaszában. Azt egyelőre nem tudjuk, hogy mit tervez Matolcsy a különadók kivezetése után (ez lehet majd az igazi trendforduló), de az új konvergenciaprogramból hamarosan ez is kiderül.