Az uniós fejlesztési források legyenek a turisztikai fejlesztések alapjai 2013-ig, de főleg 2014-2020 között. A hitelezésre, eladósodára épülő világnak végleg vége van, mondta a miniszter. A végleg legalább két évtizedet jelent, "azt nem tudjuk, mi lesz ötven év múlva".
Hétfőn tartotta a parlament sport- és turizmusbizottsága Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter éves meghallgatását. A nemzetgazdasági miniszter tavaly a turizmustörvény tervezetével ment a bizottság elé. Idén ismét: bejelentette, hogy kész a turizmusfejlesztési koncepció, és tavasszal új törvény születhet. Szó volt fogturizmusról, romkocsmákról és arról is, hogyan táncol Orbán Viktor.
A parlamentben a sport és a turizmus témái tartoznak ehhez a bizottsághoz, Matolcsy meghallgatását a turisztikai témák indokolják. A bizottság elnöke a fideszes szolnoki polgármester, Szalay Ferenc, alelnöke a jobbikos Zakó László és a fideszes Lasztovicza Jenő, aki nemrég a fia különös főiskolai jegybeírásával került be a hírekbe.
De most a turizmus a lényeg.
Az idegenforgalomban jól alakult eddig az év: a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégforgalom – a vendégéjszakák száma – 3,3 százalékkal, míg az árbevétel 6,5 százalékkal nőtt az idei első hét hónapban, derül ki a KSH adataiból. Ezen belül a szállodák forgalma 6,5, míg árbevétele 8,1 százalékkal nőtt.
Tavaly óta már nem adnak ki üdülési csekkeket, a turisták a Szép-kártyák áldásait élvezhetik. Nagyjából kétmilliárd forintnyi csekk azonban még forgalomban van, azokat ez év végéig el kellene használni, különben elvesznek.
2000-től volt egy turisztikai konjunktúra, amit mi remekül kihasználtunk, „ha még emlékszünk, bár itt mindenki fiatal, különösen a hölgyek” – kezdte a miniszter. Szerinte a helyzet 2008-tól megváltozott, mert mert árérzékennyé vált a középosztály, megcsappant a sokat költő konferenciaturizmus, döbbenetesen kiéleződött a verseny
.
A megváltozott körülményekre reagáló nemzeti turizmusfejlesztési koncepció elkészült, a kormány előtt van, két héten belül nyilvánosságra hozzák. Ez 10-15 évre szól majd.
A turizmusfejlesztési koncepció szakmai vitáját követően, a más gazdaságpolitikai intézkedésekkel összehangolva, tavasszal új turizmustörvényt fogadhat el a parlament. A turizmus lehet a magyar gazdaság egyik húzóágazat a következő évtizedben a feldolgozóipar és a mezőgazdaság-élelmiszeripar mellett.
A turizmuson belül az ország legnagyobb erőssége az egészségturizmus - a miniszter ezen belül külön kiemelte a fogászati turizmust -, valamint a gasztroturizmust.
Az ágazat adóterhelése valóban magas, ismerte el Matolcsy György, de lehet, hogy nem az áfát, hanem az élőmunkát terhelő adókat kellene inkább csökkenteni.
Nagyjából 130-140 milliárdos keresletnövelő hatása lehet a turizmusban és a vendéglátásban a Szép-kártyának és az Erzsébet-utalványnak. Ez azért fontos, hogy a belföldi turizmus erősödjön.
Az uniós fejlesztési források legyenek a turisztikai fejlesztések alapjai 2013-ig, de főleg 2014-2020 között. A hitelezésre, eladósodára épülő világnak végleg vége van, mondta a miniszter. A végleg legalább két évtizedet jelent, "azt nem tudjuk, mi lesz ötven év múlva".
Új gazdaságpolitikai és adózási elképzelések kellenek, ezekkel meg tudjuk nyerni azokat a lehetőségeket, amik 2020-ig nyílnak. Nagyon sok változtatás kell, hogy a turizmus húzóágazat legyen, fejezte be Matolcsy György a bevezetőjét.
Az MSZP-s Pál Béla örült a beszámolónak, és főleg annak hangsúlyának, mert úgy érzi, hogy ez eltávolodás a tündérmesék világától. De baj, hogy nincs 7 százalékos növekedés, hanem recesszió van, és a szegények még szegényebbek.
Pál Béla örül, hogy Matolcsy elkötelezett a néphagyomány, népi értékek iránt, ezért kéri, szóljon a kormányfőnek, úgy is, mint annak jobbkeze, hogy a csujjogatós tánc jó, de a pávatánc nem, és az sem, ha EU-ellenes retorikát alkalmazunk, mert az unióból jön a vendégek nyolcvan százaléka.
No, épp erről nem akar beszélni Pál Béla, hogy mi volt sikeres, amikor ők voltak, és mi kudarc most. Inkább arról beszél, hogy a turizmus a statisztikák szerint jobb képet mutat, mint amit a piaci szereplők éreznek. Nagy várakozás volt a 2010-ben beígért adócsökkentés, áfacsökkentés iránt, de ehelyett lett 25 új adó és nőtt az áfa és nem lett több pénz turizmusmarketingre.
"A miniszterelnök úr úgy kirántotta az egymilliárdot fogturizmusra érzéstelenítés nélkül, hogy csak néztünk. És nem látni, ez a pénz hol hasznosul azon kívül, hogy a kedvezményezetteknek több ügyfelük van" - Pál Béla.
Pál Béla szerint a nehézkes indulás után a Szép-kártya sikertörténet lett, és reméli, hogy az uniós eljárás gyorsan lezárul. De látni kell, hogy a kártyán lévő pénz kétharmadát vendéglátásra költik, mert egyszerűen kevesebb a pénzük, és fontosabb nekik a megélhetés, mint az üdülés, rekreáció. Arányosabb felhasználás kellene, és a gyógyfürdőkben is felhasználhatóvá kellene tenni.
A bizottsági ülés 30. percében elhangzott a rettegve várt szó: turisztikai desztinációs menedzsmentek! Egy normális agynak ilyenkor muszáj öt perc üzemszünetet tartania.
A kormánypárti és ellenzéki bizottsági tagoknak is hiányzik a Malév. Az utazási irodák kétmilliárdos kiesésre panaszkodnak amiatt, hogy nincs magyar érdekeltségű repülős cég. A fapadosokkal sokan jönnek, de keveset költenek, mondta a fideszes Lasztovicza Jenő, akinek egyébként tetszettek a miniszter szavai.
A szállodák üres szobáiban lévő tévék után is fizetni kell szerzői jogdíjat; Matolcsy György másfél éve azt ígérte, tesz valamit ezzel, most ismét erre kérik.
A turisztikai szolgáltatók kevés pénzből gazdálkodnak, ezért azt a londínert, aki napközben a bőröndöket cipeli, este kénytelen felszolgálni, még ha kétbalkezes is. Ez nem jó, a szolgáltatás színvonala csökken, ami elriasztja a vendégeket, mondta a jobbikos Zakó László, aki szerint hiába van Szép-kártya, ha az embereknek nincs pénzük, nincs a tankjukban benzin, hogy elutazzanak.
Szalay Ferenc, a bizottság fideszes elnöke megvédte Orbán Viktor tánctechnikáját, mondván, nem keringőzik, nincsenek moszkva, brüsszeli és más lépései, hanem nemzeti ügyekben gondolkodik, és ez így jó. Beszólt viszont a más 2000-es évek elején kezdődött fürdőfejlesztésnek, szerinte tévedés volt mindenhol fürdőt építeni, ahol víz volt.
Magyarország egyértelműen sikertörténet lesz. Sok mindenben már most azok vagyunk, és még inkább azok leszünk. Az államadósság csökkentése, a deficit tartósan 3 százalék alatt tartása és a foglalkoztatás bővülése - igaz, csak közmunkával - azt jelzi, hogy itt valami történik, mondta a miniszter a válaszában. Szerinte 10 év múlva lehet majd arról beszélni, hogy mi a tündérmese és mi nem.
A magyar gazdaság idén várhatóan stagnálni fog, "reméljük, év végére valahol 0 és 1 százalék között lesz a növekedése" - mondta válaszában Matolcsy György. Budapest a fiatal turisták célpontja, ami nagy magyar siker, még a romkocsmákat is dicsérte azért, hogy a fiatalok célba vették Budapestet.
A Szép-kártya valóban siker, ha csak a számokat nézzük, de tény, hogy a felhasználásának aránya nem jó. A turisztikaiudesztináció-menedzsmentnek magyar nevet kell adni, adott igazat a miniszter Zakó Lászlónak.
A Matolcsy-minisztérium ezt támogatja, de az előkészítést az NFM végzi. "Az első sokkon túl vagyunk, a fapadosok nyitottak új réseket, de ez nagyon kevés". Egy új koncepcióval működő nemzeti légitársaság nagyon kell.
Az NGM egy forgalmi alapú díjfizetést szeretne, tárgyaltak erről, a Navracsics-minisztérium feladata a jogszabály-módosítás előkészítése, válaszolta egy felvetésre Matolcsy György.
az Úrnak, "éltünk vele" - mondta Matolcsy, és reméli, hogy augusztusban még jobban éltek vele a turisztikai szolgáltatók.
Aki Bécsben ott van. Budapesten nincs, ehhez jobb minőségű szolgáltatások kellenének, zárta a válaszait a kormánypárti frakciószövetség ülésére siető Matolcsy György.
A Fidesz-KDNP rendkívüli frakcióülése miatt a bizottság ülését felfüggesztették, folytatják, ha a miniszter legközelebb ráér.