Már vezet Gyurcsány az Alkotmánybíróságon

2006.12.05. 15:57
Összesen több mint 50 indítványban a Gyurcsány-csomag szinte valamennyi pontját megtámadták az Alkotmánybíróság előtt: a taláros testület kedden három törvényről döntött, az egyikben formai, a másikban érdemi alapon minősítettek alkotmányellenesnek egy-egy passzust.

Újabb három, a Gyurcsány-csomagot érintő beadványról döntött az Alkotmánybíróság (Ab) kedden - tudatta a testület elnöke az MTI-vel. Bihari Mihály ismertette: a közoktatási törvényt, a közszférában foglalkoztatottak jogviszonyáról szóló jogszabályt, valamint az áfatörvény módosítását támadó beadványok közül az első két esetben egy-egy rendelkezést megsemmisített a testület, de összességében nem állapított meg alkotmányellenességet.

Külön díjazás nélkül

Az Ab a közoktatási törvényt módosító jogszabályt vizsgálva megállapította: nem alkotmányellenesek azok a rendelkezések, amelyek lehetőséget adnak a munkáltatónak, hogy a rendes munkaidőn belül, munkaköri feladatként, külön díjazás nélkül kötelezze a pedagógusokat arra, hogy a kötelező óraszámuknál többet tanítsanak.

Ugyanakkor formai okból megsemmisítette a törvény mellékletének egyik rendelkezését. A számítási módszert leíró rendelkezés 2006. szeptember 1-jén lépett hatályba, miközben a szabályozás egésze majd csak 2007. szeptember 1-jén. Ezért azt a kihirdetésre visszaható hatállyal megsemmisítették. Bihari Mihály arra hívta fel a figyelmet, hogy ezt az előírást az Ab nem alkotmányellenes tartalma, hanem a hatálybaléptetés jogbiztonságot sértő volta miatt semmisítette meg. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének beadványát így az Ab elutasította.

A nyugdíjba kényszerítés nem megy

Az alkotmánybírák második határozatukban - egy rendelkezés kivételével - alkotmányosnak találták a közszférában foglalkoztatottak jogviszonyáról szóló jogszabályokat módosító törvényt. Az Ab a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény egyik rendelkezését találta alkotmányellenesnek. A szabályozás alapján minden további körülmény vizsgálata nélkül felmenthető lett volna az, aki szolgálati nyugellátásra jogosultságot szerzett. A határozat indokolása szerint a rendelkezés azért diszkriminatív, mert lehetőséget teremt a nyugdíjba kényszerítésre. Az alkotmánysértő szabályt az Ab megsemmisítette, így az nem lép hatályba 2007. január 1-jén. Ebben az ügyben a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete fordult a testülethez.

A testület harmadik határozatában elutasította azt az indítványt, amely az áfatörvénynek azokat a rendelkezéseit támadta, amelyek hatályon kívül helyezték a 15 százalékos áfakulcsot és a kedvezményes termékek listáját.

Eddig nem áll rosszul Gyurcsány

Az Ab három hónapja döntött úgy, hogy soron kívül tárgyalja a nyáron elfogadott pénzügyi tárgyú jogszabályok kapcsán benyújtott indítványokat - emlékeztetett Bihari Mihály. Hozzátette: az úgynevezett Gyurcsány-csomagot, amely összesen öt törvényt és törvénymódosítást, valamint egy kormányrendeletet ölel fel, csaknem ötven indítványban támadták meg az elmúlt hónapokban.

A testület a keddi döntéseivel együtt összesen eddig hét határozatot hozott. Az Ab korábban alkotmányellenesnek minősítette a házipénztáradóról szóló törvényt, valamint a 2006. évi központi költségvetés céltartalékának felhasználását szabályozó kormányrendelet egyik rendelkezését, ugyanakkor alkotmányosnak találta a hitelintézeteket terhelő járadék, továbbá a nyugdíjas munkavállalókra vonatkozó személyi jövedelemadózás szabályait.

Bihari Mihály hangsúlyozta: az Alkotmánybíróság az ügyek kiemelt társadalmi súlyára tekintettel úgy szervezte meg a munkáját, hogy minél előbb határozatokat tudjon hozni. Az indítványokat hat alkotmánybíró kapta meg, akik jelenleg is több mint két tucat határozattervezeten dolgoznak.Az elnök kiemelte: az indítványozók gyakorlatilag a Gyurcsány-csomag valamennyi elemét megtámadták.