Újabb adóemelésre számítanak a szakértők
További Magyar cikkek
A szakma évek óta nagyjából ilyen igényeket fogalmaz meg, így most annak lehet leginkább örülni, hogy ennek egy részét meg akarja valósítani a kormány, mondja Vámosi Nagy Szabolcs, az Ernst&Young magyarországi adóigazgatója, az APEH korábbi elnökhelyettese. Szerinte a tervezett adóváltoztatásokban sem igazán új gondolatok, sem – a vagyoni típusú adók megerősítését leszámítva – reformértékű lépések nincsenek. Utóbbi azonban érthető, hiszen a kormány nem akarta kockáztatni a konvergenciaprogram 2008-as teljesülését, márpedig ezt veszélyeztette volna minden nagyobb adórendszerbeli beavatkozás.
Baj van a szavahihetőséggel
Az irányok azonban lényegében rendben vannak, de a mértékekről nem tudunk semmit, márpedig így nehéz véleményt mondani. Támogatható például a jövedelmi típusú adókról a vagyoni adókra való áttérés, de az ingatlanadó egyetlen részlete sem ismert, így nem tudjuk, általánosan kötelező vagy választható lesz, milyen lesz a mértéke, hogyan fogják kivetni, és levonható lesz-e az szjá-ból, illetve az iparűzési adóból, sorolja az aggályait Vámosi Nagy. Ráadásul az önkormányzatoknak ez kezdetben jelentős költségeket jelent, hiszen az ingatlanadó kivetéséhez és beszedéséhez jelentősen meg kell erősíteni a helyi adócsoportokat.
A legkomolyabb kifogást a tervezett intézkedések megvalósításával kapcsolatban fogalmazta meg a szakértő. Csak azt az adóintézkedést szabad komolyan venni, ami már hatályba lépett. Hiszen született itt már öt évre szóló adócsomag, amit az elfogadása után bő félévvel már felülírtak, és a beígért adócsökkentésből adóemelés lett. Vámosi Nagy szerint a pénzügyi kormányzatnak nagyon erősen javítania kellene a szavahihetőségét.
Nem lesz adócsökkentés
A szakértő a nyilvánosságra került adóváltoztatásokban nem látja azt a deklarált kormányzati szándékot, hogy csökkenjen az adóterhelés. Az adócentralizációnak a kormány szerint 2010-re 37 százalékra kell mérséklődnie. Ennek azonban ellentmond az új adónem megjelenése, vagy például az, hogy a személyi jövedelemadó terhei a kedvezmények csökkentésével és az adójóváírás szabályainak változtatásával emelkedni fognak (bár a pénzügyminisztériumkedden azt közölte, hogy utóbbi az adózók számára kedvező változtatás).
A szja egyéb változásai - így az őstermelők és az egyéni vállalkozók egyéni céggé alakítás utáni kivonása az adó hatálya alól - segítik a rendszer tisztítását. A vállalkozói adózással kapcsolatban Vámosi Nagy emlékeztetett arra, hogy ez a megoldás egyszer, 1989-ben már működött vállalkozói adó néven, de gyorsan, egy év múlva megszüntették.
Hülye szabályok maradnak
A szankciórendszer módosítása, aktualizálása elvileg jó ötlet, azonban a bírságok általános emelése nem támogatható, szakmailag egy differenciált emelés lenne megfelelő. Az Ernst&Young szakértője jó ötletnek tartja az áfában tervezett változásokat, de azt mondja, az a javaslat, hogy a körbetartozásokkal sújtott cégek érdekében a behajthatatlan követelések áfáját vissza lehessen igényelni, könnyen a visszaélések melegágya lehet, amit csak nagyon aprólékos szabályozással lehet megelőzni.
A kisadók megszüntetése és az adószámlák csökkentése a szakértő szerint támogatható javaslat, bár megjegyezte, hogy ezen a téren még sok tennivaló van. Újra kellene gondolni a különböző járulékokra vonatkozó szabályokat is. Vámosi Nagy utalt arra is, hogy a kulturális járulékot minden nagyobb ingatlanfejlesztés, így akár egy gabonasiló építése után is meg kell fizetni.
Eltérő dolgokat kell összemosni
Az érdemi információkat hiányolja a kormányzati bejelentések mögül Veszprémi István, a Deloitte adószakértője is. "A részletekben rejlik az ördög, és ezekből a részletekből most semmit nem látni" – fogalmazott. Veszprémi szerint a bejelentett változásokból – bár vannak jó kezdeményezések köztük – nem látszik az, hogy igazságosabb lesz a struktúra, többen fognak adót fizetni, és egyszerűbb lesz az adórendszer.
A kisadók egyszerűsítésével kapcsolatos törekvések üdvözlendők ugyan, de komoly aggályokat vetnek fel. Ezek ugyanis jelentősen eltérő tevékenységet végző vállalkozásokat terhelnek, eltérő célokat szolgálnak, kérdéses, hogyan lehet ezeket összecsiszolni. Ezért Veszprémi szerint még az is lehet, hogy az egyszerűsítés szándéka végül bonyolultabb rendszert, vagy emiatt a mostani meghagyását eredményezi.
Hogy lesz ebből több adózó?
Veszprémi egyetért Vámosival, hogy az általánossában megismert intézkedések alapvetően jó irányba mutatnak. Azonban ő is úgy érzi, hogy ezzel ellentmondásban van több konkrét tervezet. Például az a kormányzat által hangoztatott terv, hogy bővíteni kell az adózók körét, támogatható, de például az szja-változások szinte egyáltalán nem segítik elő ennek a célnak az elérését. "Ebből az öt pontból semmi nem utal arra, hogyan lesz ebből adóalap-szélesítés" – fogalamzott Veszprémi.
Nagyon hiányoznak a bírságok felülvizsgálatával kapcsolatos részletek is, itt a szándék szintén örvendetes, de nem tudni, milyen lesz a konkrét megoldás. Új áfatörvényre Veszprémi szerint legfeljebb politikai okok miatt lehet szükség, mivel az egy olyan EU-konform adó, amiben a tervezett változásokat a meglévő jogszabály keretein belül is meg lehetne valósítani.