"A legkorábban 2009-ben vagy még később lehetne bevezetni az összevont ingatlan típusú adókat, a luxusadó értékhatára azonban már 2008-tól csökkenhetne. Munkacsoport alakul arra, hogy megvizsgálja, hogyan lehetne egyszerűsíteni, egységesíteni az ingatlanhoz kötődő adókat. Ez egy hosszabb munka lesz, amelybe bevonjuk az önkormányzatokat is" – mondta Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakciójának vezetője.
Jogszabályok, majd bevezetés
Lendvai Ildikó szerint egy ilyen összevont adó bevezetése legkorábban 2009-ben vagy később lehetséges. Azt azonban elképzelhetőnek tartja, hogy az egységesített adóról szóló jogszabályok előbb megszületnek. Szerinte ez azért lenne hasznos, mert az önkormányzatoknak saját szabályzatukat ki kell dolgozniuk, de a valódi bevezetés nem történhet meg 2009 előtt.
Arra a kérdésre, hogy az ingatlanadó vonatkozna-e a közintézményekre, Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese közölte, ezek azok a részletek, amelyeket a következő hetekben, hónapokban dolgoznak ki.
Nem adóznak maguknak
Lendvai Ildikó azonban úgy látja, mivel ez önkormányzati bevétel, mentességeket az önkormányzat adhatna, tehát saját intézményeiknek adhatnának mentességet az adó alól.
A két politikus szerint ezt az egységes adót nem lenne kötelező bevezetniük az önkormányzatoknak, mint ahogy most sem kötelező az ilyen típusú adó.
Az MSZP frakció egyetért azzal, hogy 2008. január 1-től az eddig luxusadónak nevezett közteher értékhatára 100 millióról 50 millió forintra csökkenjen. Az ingatlanok ötvenmillió forint fölötti részére vetnék ki ezt az adót. És még az is lehet, hogy változik az adó elnevezése.
Változhatnak az szja-kedvezmények is
Áttekintik a személyi jövedelemadóhoz kapcsolódó kedvezményeket is. Ennek keretében átdolgozásra szorul a munkavállalói adómentesség kérdésre is.
Az azonban nem fordulhat elő, hogy az átalakítás után az átlagjövedelem alatt keresők borítékjában kevesebb legyen. Olyan rendszert akarnak kidolgozni, amely "bruttósít", vagyis a munkaadók rendelkezésére bocsátja azt az összeget, amelyre ahhoz van szükség, hogy adókedvezmény nélkül is biztosítsák a korábbi jövedelmet.