További Magyar cikkek
Trükközés tízmilliárd miatt
Jelenleg a telefonszámlák áfájának 50 százalékát lehet levonni, ezt az idén januárban hatályba lépett törvény szabályozza. Emiatt a KPMG tanácsadó cég még az év elején Brüsszelhez fordult, mert szerintük a 2004-es EU-csatlakozás után nem lett volna szabad az adózók hátrányára módosítani az áfalevonhatósággal kapcsolatos szabályt.
Az ügy az Európai Bizottság előtt van, erősítette meg Ruszin Zsolt is, aki úgy tudja: hazánk azzal nyugtatta meg az uniós illetékeseket, hogy a törvényt 2006-tól ismét módosítják, ezzel "visszaenyhítik" az uniós csatlakozás előtti szintre. Hasonló törvénymódosításra kényszerül az ország az uniós joggal ütköző áfaarányosítás ügyében is, ez átment a parlamenti szavazáson.
Az országgyűléshez ezért nyújtotta be az utolsó pillanatban egy 24 oldalas módosítóindítvány-csomag részeként a pénzügyminisztérium a telefonáfa szabályozásának változtatását is. A képviselők azonban a hétfői voksoláson a szocialista frakció kezdeményezésére erről az egy pontról külön szavaztak, és azt nem fogadták el. A Világgazdaság úgy tudja, az Európai Bizottság szakértői már érdeklődtek a pénzügyminisztériumban a telefonáfa levonhatóságának idei szigorítása miatt.
A pénzügyi tárca szakértői vélhetően emiatt is javasolták, hogy a törvényhozók módosítsanak az idén bevezetett szigorító szabályon - írja a napilap, amely információi szerint még a pénzügyminisztérium áfaszakértőit is meglepte a parlamenti döntés. A koalíciós képviselők döntése azért is meglepőnek tűnik, mert egy mindössze 10-12 milliárdos tétel miatt vállalják fel a konfliktust az unióval.
Újabb kismamaper?
Miután ezzel a döntéssel semmissé vált a magyar kormánynak az az eddigi brüsszeli érvelése, hogy változtat a szabályon, az Európai Bizottság lefolytathatja az eljárást. Ha bebizonyosodik az, hogy ez ütközik az uniós joggal - amit nemcsak a független adótanácsadók, hanem a módosító szándéka alapján valószínűleg a pénzügyminisztériumi szakemberek is gondolnak -, akkor a költségvetésnek kamatostul vissza kell fizetni a cégeknek az áfát.
Akár újabb kismamaper is fenyegethet, mondta Ruszin Zsolt, hiszen szerinte bármelyik vállalkozó megteheti az uniós döntés után, hogy a bírósághoz fordulva követeli a neki járó áfát. Ez akár több százezer peres eljárást is jelenthetne, bár egy próbaper után feltehetően valamennyi érintett jogosult lehet az áfára, méghozzá akár ez év elejéig visszamenően.
A PM kivár
Valóban folyik egy eljárás Brüsszelben a magyar telefonáfa miatt - ismerte el az Index kérdésére Veres János. A pénzügyminiszter úgy fogalmazott: "ennek a kimenetelét nem tudom megjósolni". Elmondta: Magyarországról indult a kezdeményezés, az illetékes uniós testület adatokat kért a pénzügyminisztériumtól, amelyek a szaktárca közölt. "Meglátjuk, ezután mi fog történni" - mondta Veres János.