További Magyar cikkek
Március 31-én 476 gazdasági szervezetnek volt fél évet – hivatalosan 180 napot – folyamatosan meghaladó, 100 millió forintot elérő adótartozása az APEH honlapján pénteken megjelent feketelista szerint. Emellett 1908 magánszemélynek sikerült összehoznia 10 millió forintot szintén 180 napja meghaladó adótartozást.
Az adózás rendjéről szóló törvény alapján észített összeállításból kiderül, az adósok között 474 vállalkozás és 2 alapítvány szerepel. A cégek csaknem fele – ha jól számoltunk, 242 vállalkozás – felszámolás alatt áll. A két szégyenlistás alapítvány egyike a Budapest XI. kerületében bejegyzett, egy sport- és nyelvoktató óvodát és általános iskolát is fenntartó Nebuló, a másik a főváros harmadik kerületében lévő Szent Mihály Alapítvány.
Nehéz sorsú nehézipar
A feketelistán szerepel az ismertebb nevek közül a felszámolás alatt álló Happy End Kft. – a korábbi Fidesz-kampányokat vezénylő cég –, a fóti Mafilm Szcenika Kft., a Human Rent Kft. és Budapest Tourist Idegenforgalmi és Ingatlanforgalmazási Rt. is. A nehézipar nehéz sorsát jelzi, hogy számos ilyen profilú cég szerepel a névsorban, köztük a diósgyőri acélműveket működtető DAM Rt. és DAM Steel Rt. – mindkettő felszámolás alatt áll –, továbbá két, szintén a borsodi nehéziparhoz kötődő vállalkozás, a Borsodi Metáll Öntöde Kft. és a Borsodi Nemesacél Acélgyártó Kft. is. Szintén tartósan nagy adótartozó a Csepel Autógyár Kft., a Csepeli Csőgyár Rt., a Csepeli Fémmű Rt.
Szerepel a listán a sajóbábonyi székhelyű Észak-magyarországi Vegyiművek, a budaörsi Vízgépészeti Vállalat, a Zalaegerszegi Ruhagyár, a Féghterm Gázkészülékgyártó, a váci Forte, aminek bezárásáról az Index már korábban hírt adott, a Tatabányai Bányák Vállalat, és két Transelektro-cég, Transelektro Energetikai és Környezetvédelmi Zrt., valamint a Transelektro Management Vagyonkezelő Kft.
A legnagyobb adósok többsége részvénytársaság vagy korlátolt felelősségű társaság, bt. csak elvétve akad köztük. Ha a társaságok profilját nézzük, a többségük kereskedelmi vagy ingatlanos tevékenységgel (is) foglalkozó vállalkozások. Számos informatikai cég is van a listán.
Az adóhivatal azt nem tette közzé, pontosan mennyi ideje tartoznak, és azt sem, hogy mennyi pénzzel. Összesített adatot így nem tudtunk számolni, de ha mind a 476 érintett csak a minimális 100 millió (plusz egy) forinttal is tartozik, az is 47,6 milliárd forintot jelentene a költségvetésnek – ha meglenne.
Utolérhetetlen 16-ok
További minimum 19 milliárd forintot jelente az államnak, ha hozzájutna ahhoz a fejenként legalább 10 millió (plusz egy) forinthoz, amelyekkel a legalább 180 napja adós magánszemélyek tartoznak az adóhivatalnak. Az 1908 főből 16 embernek az APEH sem tudja a pontos elérhetőségét, a lakcím nélküliek listáján 8 budapesti, továbbá egy-egy dunaújvárosi, pécsi, nagykanizsai, győri, dunaföldvári, székesfehérvári, dunakeszi és veresegyházi személy szerepel.
Az ismert lakcímű magánszemélyek – részletes adatokat szintén nélkülöző – listáján már nincs ekkora budapesti túlsúly: nagyjából az adósok egyötöde fővárosi, ami megfelel a népességarányos adatoknak. A névsorban a vélhetően született magyar állampolgárok mellett szerepel Al-Husreh Amer, Ali Adnan, Brimicombe Simon John, Cao Weiya, Chen Lin, Guillé Christopher Walter és Stroken Bas Frits is.
A feketelista legillusztrisabb szereplője minden bizonnyal Tocsik Márta. Rajta kívül még 25 olyan ember van a névsorban, aki doktori titulussal büszkélkedhet. A "legadósabb házaspár" címre többen is pályázhatnak, doktor Medveczki Mihálynak és nejének ugyanis éppúgy sikerült felkerülnie az APEH honlapjára, mint Félián Istvánnak és Istvánnénak, Rádai Árpádnak és Árpádnénak, Bognár Józsefnek és nejének, valamint Aleksa István Lajosnak és Lajosnénak.