Reptérprivatizáció: kit érdekel?
További Magyar cikkek
Noha elvileg a Fővárosi Bíróságon a kezelő irodában elvileg mindkét fél megtudhatja a csütörtökön megszületett döntést, melyet az érdekeltek - akár ilyen módon történő tájékoztatásáig a bíróság nem is hoz nyilvánosságra - az eljárásban alperesként szereplő Budapest Airport képviselői a reptér kommunikációs irodájának közlése szerint semmilyen információt nem kaptak. Fórika Ibolya szóvivő az Indexnek azt mondta: a hivatalos reakciókkal mindenképpen meg várnák a bíróság nyolc napon belülre ígért, írásba foglalt döntését és indoklását, de egyelőre valóban azt sem tudják, hogy a jogerős végzés megerősítette-e az elsőfokú döntést. Ugyanezt mondta Oravezc Péter, az ÁPV rt. szóvivője is.
Elsőfokon bukott a reptér
A munkaügyi bíróság elsőfokú döntése helyt adott a munkavállalók panaszának, és a tájékoztatás elmaradása miatt érvénytelennek minősítette a már folyamatban levő, és 400 milliárd forinttal kecsegtető privatizációt meghirdető pályázatot. Az ÁPV Rt. az ügyet akkor úgy kommentálta: a tranzakció leállítását nem tartják szükségesnek, bíznak abban, hogy a reptér álláspontjának másodfokon már helyt ad a bíróság. Kovács Zoltán az Indexnek azt mondta: amennyiben az elsőfokú döntéshez hasonló végzés született csütörtökön is, az azt jelenti, hogy biztosan új eljárást kell kezdeni a magánosításra, és ha a Budapest Airport nem akarja a korábbi hibáját megismételni, a pályázati anyagot 30 nappal a kiírás előtt el kell küldenie az érdekképviseleteknek.
Mi történhet?
Az ÁPV korábbi várakozásai szerint amennyiben a tranzakció menetrendszerűen zajlik, akkor a 400 milliárd forint körülire kalkulált bevétel még az idén befolyhatott volna az államkasszába. Bár az összeg az uniós előírások szerint közvetlenül nem szolgálhat a költségvetési hiány pótlására, annak egy része különböző megoldásokkal mégis segíthetné annak enyhítését. Szakértők szerint ha új eljárásra kényszerül a vagyonkezelő, a leggyorsabb a meghívásos pályázat lehet. Ez esetben - illetve annak fényében, hogy a pályázók is ismerik a magyar költségvetés helyzetét - kérdéses lehet azonban hogy sikerülhet-e olyan jogi konstrukciót találni, melynek révén garantálható, hogy érvénytelenített első pályázat első fordulós ajánlatai alatti összeggel ne próbálkozhassanak a potenciális vevők.