További Magyar cikkek
- Az eurózóna feltételeit szokás maastrichti kritériumként emlegetni.

- Igen, az 1991. decemberében Maastrichtban megalkotott, és 1993-ban hatályba lépett európai uniós szerződés rögzíti, milyen követelményeket kell teljesítenie annak az országnak, amely a Gazdasági és Monetáris Unióhoz (Economic and Monetary Union, EMU) akar csatlakozni. Ebben négy olyan főbb kritériumot sorolnak fel, amelyet mérni lehet: az államháztartás éves deficitje a bruttó hazai termék (GDP) arányában, az állami eladósodottság mértéke a GDP arányában, az infláció szintje és a kamatszint. Ezt a szabályt az unió akkori 12 tagállama alkotta meg, és ezek teljesítése nélkül senki nem lehet az EMU, az euróövezet tagja. Magyarország az uniós szerződés aláírásával vállalta, hogy megfelelő gazdaságpolitikai lépésekkel teljesíti ezeket a feltételeket. Ha ez megtörténik, akkor az EMU akkori tagjai már nem mérlegelhetnek, automatikusan jár a tagság.
- Aminek azért mégis csak van egy előszobája, a gyakran emlegetett ERM-II. rendszerhez történő csatlakozás. Ehhez is teljesíteni kell minden feltételt?
- Igen, valójában már két évvel az euró bevezetése előtt meg kell felelnünk az összes olyan elvárásnak, amely az euró-övezeti tagsághoz kell. Az ERM II. így egyfajta próbaidőnek számít. Az ebbe belépő országokat két évig "megfigyelik", és ha ez alatt az időszak alatt minden makrogazdasági mutatót az elvárt szinten tudnak tartani - és persze később sem teljesíthetnek ennél rosszabbul -, akkor vezethetik be az eurót. A dolognak valójában ekkortól, az ERM II-be lépéstől van igazi tétje. A felkészülési időszakban ugyanis egyetlen országgal szemben sem alkalmaznak retorziót.
- Holott eddig akárhányszor kellett felfrissíteni a magyar konvergenciaprogramot, mindig felmerült, hogy emiatt elveszíthetjük az unió strukturális vagy kohéziós alapjából járó támogatásokat.
- Ezt még nem veszik ilyen szigorúan. Azok az országok, amelyek az ERM II.-ben vannak, már kockáztatják az euróövezeti tagságot - azt, hogy ha a két év alatt eltérnek a felsorolt követelményektől, nem lehetnek az EMU tagjai. A konvergenciaprogram azonban még nem erről szól, itt nincs büntetés. Ha egy ország évente átdolgozza a programot, akkor sincs, bár a hitelessége azért csorbul.
- Azért közbevetőleg meg kell jegyezni, hogy az uniós tagok sem kockáztatják feltétlenül a kizárást azzal, hogy egyik vagy másik kritériumot nem teljesítik. Ez mivel magyarázható?
- Valóban, az elmúlt években Németország és Franciaország példája is azt mutatta, hogy ezt a szabályt nem minden esetben alkalmazzák vasszigorral, hiszen mindkét ország esetében felmentéssel zárult a túlzottdeficit-eljárás. Ez valóban olyan érzést kelthet a külső szemlélőben, hogy a kötelezettségeket meg lehet szegni, amitől olyan érzésünk támad, hogy az EMU tagjai nem veszik komolyan a saját szabályaikat. Ám ezeknek a felmentéseknek elsősorban politikai okuk volt, a kisebb tagállamok pedig nem akartak szembemenni az unió két meghatározó országával. Ne legyen illúziónk, ha ez egy kisebb országgal, mondjuk Írországgal vagy Portugáliával történik meg, az aligha ússza meg ilyen könnyedén.
- Ebben az esetben a nem nettó befizetők esetén akár a támogatás megvonása is lehet a kritériumok be nem tartásának következménye?
- Elvileg igen, ez azonban a legvégső eszközök egyike. Ne felejtsük el, amit a döntéshozók is pontosan tudnak: azok, akik egyik nap ítélnek, másnap abban a székben ülnek, amelyben a róluk mondott verdiktet kell meghallgatniuk. Úgyhogy van egyfajta kéz kezet most szemlélet.
- Ezzel együtt mégis csak tény, hogy a magyar konvergenciaprogramot többször kellett átdolgozni, felfrissíteni. Jól van ez így?
- Hazánk 2004-ben nyújtotta be azt a gazdaságpolitikai programot, amely az euró bevezetéséhez szükséges pályát rajzolta meg. Ezt azóta kétszer kellett módosítani, majd ezt követően döntött úgy Brüsszel, hogy várjuk meg a tavaszi választásokat, higgadjanak le a kedélyek a politikában, és majd az új kormány, talán tisztább fejjel, kevesebb társadalmi nyomással a háta mögött, szeptember 1-jére elkészítheti az új, tartható konvergenciatervet. Ezt a programot egyébként évente egyszer fel kell frissíteni, ilyenkor változtatni is lehet rajta. Nem lenne azonban baj, ha egy programot sikerülne változatlanul végigvinni; annak lenne becsülete és tekintélye; sajnos nekünk ez eddig nem sikerült.
- Azért a tervek teljesítésével több új EU-tagállamnak is meggyűlik a baja. Mi ennek az oka?
- Nézze, ezt a cipőt nem miránk szabták. A balti államok példája érzékelteti talán ezt a legszemléletesebben. Azok is, akárcsak valamennyi új EU-tagállam, felzárkózó országok, ahol a felzárkózás miatt pörög a gazdaság, miáltal megszaladt az infláció több országban is, ami veszélyeztetheti az euró tervezett bevezetését. A maastrichti kritériumokat nem felzárkózó, hanem fejlett országokra találták ki, más dolog, hogy azóta sem jutott senkinek az eszébe jobb megoldás.
Nálunk emellett van egy másik, a többi új tagállam többségében nem jelentkező gond is. A magas államadósság ugyanis egy olyan teher, amelyet nekünk - és a lengyeleknek - görgetnünk kell, miközben a többi ország olyan utódállam, amely nem örökölt hatalmas adósságokat, sem monumentális, merev struktúrájú államigazgatási rendszert.
- Ezek az államok így közelebb is állnak az euró bevezetéséhez...
- Igen, de hát kis autóval könnyebb is parkolni. Szlovénia, Szlovákia, és az inflációs problémát leszámítva a balti államok is valóban előrébb járnak - részben az adósságörökség már említett hiánya miatt -, de másfél és kétmilliós országokban könnyebb szigorú gazdaságpolitikát csinálni, mint egy tíz- vagy egy negyvenmilliósban.
- A magyar konvergenciaprogrammal kapcsolatos kifogások mivel magyarázhatók?
- Ennek több összetevője van. Szerintem egy kormánynak egy ilyen terv készítésekor először is józanul fel kell mérnie a mozgásteret (ez azonban a politikai nyomás miatt szinte soha nem történhet meg). Mivel a kiadások meghaladják a bevételeket, méghozzá jelenleg a GDP több mint hat százalékával, ezt a deficitet jelentősen le kell faragni. Ehhez fel kell mérni, milyen mértékben csökkenthetők a kiadások és növelhetők-e a bevételek. Utóbbira az adóemelés lenne a legjobb eszköz, de láthatóan most ezzel ellentétes tendenciák vannak. A kiadások mérséklése csak részben képzelhető el az állami apparátus lefaragásával, hiszen számos alapvető fontosságú közszolgáltatás már most is alulfinanszírozott.
Mindezek figyelembevételével kell megrajzolni azt a pályát, amely a mozgástéren belül marad, ugyanakkor elvezet az euró bevezetéséig. Ha valaki ezt meg tudja csinálni, és azután tartani is tudja magát a vállalásokhoz, azt tisztelettel fogadják Brüsszelben. De akár nem is kell a teljes pályát felvázolni - a lengyel programban például nem szerepel céldátum -, hanem elég a következő néhány év tennivalóit, lépéseit megfogalmazni; nincs külső nyomás, hogy egyik vagy másik ország mikorra vezeti be az eurót, senki nem kéri számon a dátumot. Inkább csak belső, politikai okok vannak, a presztízs hajtja a politikusokat. Persze meg lehet rajzolni az egész utat is, mi állandóan ezzel próbálkozunk, de irreális pályákon nem lehet közlekedni.
- A magyar politika mennyire van ezzel tisztában?
- Én többeknek mondtam, hogy ez nem az a játék, mint a szocialista tervgazdálkodás idején: mondunk egy szép számot, elbukjuk, és aztán megmagyarázzuk, hogy miért nem sikerült. Inkább fordítva kellene: kevesebbet vállalni, és ha sikerül túlteljesíteni, akkor azt elismerik az unióban is. Így viszont a morális megítélésünk sérül.
- A tavaszi választásnak milyen hatása lehet arra, milyen konvergenciaprogram készül el szeptemberre? Vannak egyáltalán különféle lehetséges forgatókönyvek?
- Lehet spekulálni azon, mi lesz, ha kormányváltás lesz, és mi, ha ismét a mostani kormánypártok kapnak bizalmat. Azt tisztán kell látnunk, hogy a kormányváltás az mindig egy minőségi váltást is jelent, ilyenkor sok minden változhat, és tovább tarthat a bizonytalanság. A kontinuitás, amit 1990 óta még nem volt alkalmunk átélni, minden bizonnyal egy nyugodtabb helyzetet teremtene, bár erre sincs feltétlenül garancia. Ami biztos, hogy bárki is kerül hatalomra, teljesítenie kell egyes választási ígéreteit, aminek természetesen lesz költségvetési kihatása, bár nem hiszem, hogy még egyszer olyan intenzív lenne ez az ígéretbeváltás, mint amilyen a Medgyessy-kormány első hónapjaiban volt.
- Akkor a szeptember elseji haladékkal valójában nem is nyertünk?
- Dehogynem. Az erről szóló brüsszeli döntés esély az országnak, a hivatalba lépő új kormánynak.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a kormány a gazdák megsegítésére
Pénzügyi és gazdasági segítséget nyújt az érintetteknek.
április 25., 12:18
- Gazdaság
Nagy István: Még mindig nem tudjuk, hogyan került a száj- és körömfájás vírusa hozzánk
Viszonossági alapon intézkedéseket vezetett be a kormány más országok ellen.
április 25., 12:40
- Gazdaság
Közel 500 ezer fát ültettek eddig, még 9,5 milliót szeretnének
Csak tavaly 100 ezer fát ültettek.
tegnap, 19:58
- Mindeközben
Pachmann Pétert zavarja, hogy hétvégi apukaként van jelen a gyermekei életében
tegnap, 19:50
- Gazdaság
Hatalmasat bakizott az OTP, valamit súgni kellett Csányi Sándor fülébe
Elképesztő felfordulás volt a közgyűlésen.
április 25., 13:17
- Gazdaság
Kalifornia megelőzte Japánt, már a világ negyedik legnagyobb gazdaságának számít
Már csak az Egyesült Államok, Kína és Németország áll előtte.
április 25., 11:58
- Mindeközben
Kucsera Gábor és Tápai Szabina: „Igyekszünk nem hagyni, hogy a gyerekek túljárjanak az eszünkön”
tegnap, 18:45
- Mindeközben
Joshi Bharat a szerelméről: Soha nem tudatosan választottam társat, így voltam Virággal is
tegnap, 17:50
- Mindeközben
Schobert Norbert eddig el nem mondott titkokat fedett fel anyagi helyzetéről
tegnap, 16:50
- Címlapon
Megtörtént, amit mindenki várt, Ukrajna és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást
A Trump-kormányzat kijelentette, hogy elkötelezett egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna mellett.
2 órája
- Címlapon
Kiszivárgott, mivel sikerült Zelenszkijnek meggyőznie Donald Trumpot a Vatikánban
Több fontos téma is szóba került a felek között.
tegnap, 17:36
- Címlapon
Donald Trump a felesége helyett egy idegen nővel vett részt Ferenc pápa temetésén?
Egy dublőr helyettesíthette a first ladyt, akinek egyesek szerint megromlott a kapcsolata az elnökkel.
10 perce
- Mindeközben
Katy Perry hasonmásával találkozott koncertje közben, fel is hívta a színpadra a lányt
tegnap, 15:45
- Mindeközben
Már csak egy nap, és érkeznek a Ki Mit Tube első produkciói – mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat
tegnap, 13:52
- Mindeközben
Megérkezett a Szemfényvesztők 3. első előzetese, amelyben elcsíphetjük a budapesti forgatási helyszíneket is
tegnap, 12:41
- Gazdaság
Itt a KSH elkeserítő jelentése: nagyon gyorsan fogy a magyar
És házasságot is kevesebben kötnek.
április 25., 10:12
- Gazdaság
A kormány módosította a külföldi vendégmunkásokra vonatkozó rendeletét
Könnyítés és nehezítés is van változtatások között.
április 25., 13:45
- Gazdaság
Orbán Viktor megjelent az OTP közgyűlésén, a tűzjelző szakította félbe beszédét
Mindenki meglepődött a miniszterelnök részvételén.
április 25., 11:30
- Gazdaság
Több ponton is hozzányúlt a kormány az alkalmi és idénymunkák szabályaihoz
Mindent a mezőgazdaságért.
április 25., 09:39
- Gazdaság
Forráshiány vagy ingyenpénz? – csak úgy kapkodnak a cégek az állami támogatás után
Rekordérdeklődés a Demján Sándor Tőkeprogram iránt – már egymilliárd forintnyi támogatásról született döntés.
április 25., 15:09
- Gazdaság
Bemutatták a Pázmány Campus negyedszer módosított építési tervét
Harminc százalékkal olcsóbb lesz az építkezés.
április 24., 09:19
- Gazdaság
Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint itt az ideje kivezetni az árrésstopot
A további veszteségek elkerülése érdekében van erre szükség.
április 25., 07:29
- Gazdaság
Vis maior helyzetet hirdet ki az agrárminiszter az április fagykár miatt
A kárenyhítési kompenzáció igényléséhez a kérelem május 31-ig nyújtható be.
április 25., 17:01
- Gazdaság
Változnak az Eximbank és az MFB működésének jogi keretei
Megjelent a törvénymódosítás az egyes állami tulajdonú részvénytársaságok szabályozásáról.
április 25., 09:35
- Gazdaság
Csányi Sándor a történelmi döntéséről nyilatkozott az Indexnek: Átadtam a pozíciót, de nem hülyültem meg
Az OTP Bank elnöke reagált a dinasztiaépítés vádjára is.
április 25., 15:19
- Gazdaság
Stratégiai megállapodást kötött a 4iG űripari leányvállalata és az Azercosmos
Az űrtechnológia fejlesztése a cél.
április 24., 17:03
- Gazdaság
Itt az újabb fordulat az MNB-botrányban: hűtlen kezelés miatt büntetőfeljelentést tesz az új vezetés
A Pallas Athéné Alapítvány pedig 400 millió forint vagyonjuttatásban részesül.
április 25., 05:53
- Gazdaság
Hernádi Zsolt beszólt a kormánynak: sokkal kiszámíthatóbb szabályozásra van szükség
A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója szerint túl sokat fizettek már be pluszban.
április 24., 11:07
- Gazdaság
Rekordgyorsasággal kelnek el a budapesti lakások, tízéves csúcson az értékesítési tempó
A kérdés, hogy meddig tart a lendület.
április 24., 16:26
- Címlapon
Háború törhet ki két atomhatalom között, 36 órán belül várják az első csapást
Tovább fokozódhat a konfliktus.
tegnap, 20:04
- Címlapon
Egy utas be akart jutni a pilótafülkébe, kíméletlenül a földre vitték
Az esetről videó is készült.
33 perce
- Gazdaság
Index-információ: magyar gyártósorokról gördülhetnek le az emberszerű robotok
Palkovics László kormánybiztos exkluzív beszámolót adott lapunknak.
április 24., 15:49
- Mindeközben
Babát vár Lola, kiderült a kicsi neme is: „Hatalmas ajándék, hogy nagyon gyorsan sikerült”
tegnap, 10:16
- Mindeközben
Máig szoros kapcsolatot ápol egymással a Barátok közt anya-lánya párosa: „Rengeteg jó és rossz élmény köt össze minket”
tegnap, 09:09
- Címlapon
Cristiano Ronaldo kihagyta élete helyzetét, kiejtette csapatát az ázsiai Bajnokok Ligájából
Két és fél éve játszik Szaúd-Arábiában, még trófea nélkül.
27 perce