A sikeres reformhoz három dolog hiányzik a kormányzat részéről, nincs elegendő hitelesség, szakértelem és kommunikáció - mondta Bokros Lajos a Figyelőnek adott interjújában. A volt pénzügyminiszter úgy látja: egy négyéves ciklus elegendő lenne az érdemi reformok megvalósítására, de ezek hatásait még a 2007-es költségvetésben sem látja.
A nem parametrikus, azaz a jelenlegi keretek között számszaki átalakítást, például nyugdíjemelést jelentő újdonságok mellett Bokros két területen lát csírájában mutatkozó igazi, paradigmatikus reformot. A vízit- és tandíj lehetnek ilyenek, "ha egyébként még mondjuk másik huszonnyolc reformintézkedés megvalósul mellettük".
A volt pénzügyminiszter szerint a konvergenciaprogram abból szempontból rendben van, hogy a költségvetés hiányát leszorítja. Ugyanakkor nem látja azokat a növekedési gócpontokat, melyek 2009-től meglódítanák a gazdasági növekedést. "Csőd ma már nem fenyegeti Magyarországot, de - némi malíciával azt mondanám - fellendülés sem" - fogalmazott Bokros a Figyelőnek.
A szakértő szerint a kiadások nagyobb mértékű csökkenésével az adóemelések egy része elkerülhető lett volna. Az áfaemeléssel "minden józanul gondolkodó szakembernek egyet kell értenie", de a gazdasági növekedést visszavető szolidaritási vagy az elvárt adó bevezetését Bokros Lajos szerint el lehetett volna kerülni.