Uborkaszezon jön
Biztosan nem erősíti ennek lehetőségét, hogy a nyár kezdetével a részvénypiacokon hagyományosan visszaesik az érdeklődés, kisebb a forgalom - mondta Deák Balázs a CIB elemzője. A szakértő szerint ugyanakkor a jelenlegi felfelé mutató trend erejét jelzi, hogy az index akadály nélkül vette a befektetők által komolyan figyelt az index korábbi alakulásából számolt úgynevezett ellenállási pontokat: a növekedés nem torpant meg 16 900, 17 300 illetve 17 650 pontnál sem. Ennél jelentősebb határt jelent azonban a történelmi csúcs közelsége: ha egyáltalán a közelébe kerül az index, a befektetőkben felmerül a kétség, várható-e további emelkedés, és jellemzően elkezdődik egy eladások dominálta, árfolyameséssel járó profitrealizálási időszak.
Megalapozott a növekedés
A mostani erősödést segíti egyrészt, hogy a hazai tőzsdei cégek adatai, elsősorban a két húzópapír, a Mol és az OTP esetében megalapozzák az emelkedést - mondta Deák Balász. Ugyanakkor a márciusi esésben szerepet játszó, az amerikai kamatemeléssel kapcsolatos várakozások nem igazolódtak - mondta Pletser Tamás, az Erste elemzője. Bár várható további kamatemelés, a FED-elnök Alan Greenspan e heti nyilatkozatai is csak mérsékelt lépésekre tett utalást, így a kamatemelkedés mértéke elmarad a korábban várttól. Ez pedig újra előtérbe helyezi a befektetők számára kelet-közép európai régiót. Ráadásul a piaci alapon alakuló hosszú lejáratú amerikai államkötvények kamata csökkent is az utóbbi hetekben, a tíz éves kötvények kamata néhány hete még 4,7 százalék körül mozgott, mára négy százalék alá került.
Optimista hangulat jellemzi a környező országok tőzsdéit is, az osztrák, a cseh és a lengyel index egyaránt emelkedett, bár a legtöbbet a BUX erősödött. Ennek egyik oka lehet Pletser Tamás szerint az, hogy a magyar piacon alacsonyabb az árazás, és kedvezőbb az ár/nyereség mutató.