Nagyot zuhant a BUX és a forint
További Magyar cikkek
A BUX reggel 2,4 százalékos eséssel indult, innen folyamatos volt az esés egy-két nyugodtabb időszakot leszámítva. Fél 12-re már 7 százalékos mínuszban tartózkodott tegnapi értékéhez viszonyítva. A befektetők a két legnagyobb forgalmú részvényt, az OTP-t és a Mol-t ütötték leginkább. mindkét részvény kereskedését fel kellett függeszteni, mert tíz százaléknál nagyobbat estek.
A kereskedés újraindításakor sem tudtak javítani, tovább esett az árfolyam, többször a 15 százalékos limit közelében tartózkodott a két papír (ennél nagyobbat egy nap alatt nem változhat a részvény árfolyamat). A BUX végül majdnem 2000 pontos, 11,88 százalékos eséssel, 14 484 ponton zárt. A Mol árfolyama 14,97 százalékkal 11 895 forintra csökkent, az OTP részvények ára 14,99 százalékkal 3784 forintra esett.
A forint már reggel sokkal gyengébben nyitott a tegnap esti 252-es szintnél. Az euróval már fél tízkor 262 forinton kereskedtek, fél 12-re már 267 forintot kértek az euróért. Fél kettőre úgy tűnt, megnyugszik a piac, a nemzeti valuta sokáig tartani tudta a 262-264-es szintet. Négy óra után aztán megint zuhanásnak indult a forint, egészen 270-ig kúszott az euró árfolyama.
A piacot nem nyugtatta meg Gyurcsány Ferenc brüsszeli sajtótájékoztatója, ahol jelezte, hogy az IMF az egyik legfontosabb szövetségesünk, hogy stabilizálni tudjuk a forintot. A jegybank alelnökének nyilatkozata sem segített, Király Júlia közölte, hogy nagyon rövid időn belül bejelenthetnek egy olyan komplex csomagot, ami segíthet életet lehelni a napok óta lényegében működésképtelen állampapírpiacba.
Elemzők szerint a mai zuhanásnak az oka a jelentősen romló gazdasági környezet, a szűkülő magyarországi devizahitelezés, illetve a a magyar állam külső adósság visszafizetésével kapcsolatos félelmek.
Egyre többen függesztik fel a svájci frank hiteleket
Kedvezőtlen jel, hogy a magyarországi bankközi piacon eltűnt a likviditás, a hitelintézetek nem jutnak devizahitelhez és egyre többen jelentik be, hogy a lakossági devizahitelezést is leállítják vagy felfüggesztik.
Az MKB bank már hétfőn bejelentette, hogy határozatlan időre felfüggeszti a devizahitelezést, a Volksbank a svájci frank illetve dollár alapú új hitelek folyósítását függesztette fel. A Raiffeisen Bank pedig a vállalatoknak nem nyújt svájci frank alapú hiteleket.
Esés Varsóban is
A varsói tőzsde WIG20 indexe 6,29 százalékkal 1966,42 pontra gyengült szerdán. Egyebek között a legnagyobb hitelnyújtó PKO BP részvényára 8,1 százalékkal esett. A rézipari KGHM árfolyama 9,9 százalékkal csökkent, a távközlési TPSA részvényára 1,3 százalékkal süllyedt. Az olajipari PKN Orlen árfolyama 3,9 százalékkal 29,30 zlotyra hanyatlott. A varsói értéktőzsdén a Mol árfolyama 14,9 százalékos veszteséggel 157,50 zlotyn fejezte be a napot.
Európa sem úszta meg
Az átmeneti emelkedés után a nyugat-európai részvénypiacok szerdán ismét 6-7 százalékos zuhanással zártak, mivel a befektetők immár egy mélyebb recesszió lehetőségétől tartanak. A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 6,7 százalékos gyengüléssel zárt, 901,55 ponton. A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 mutató 4079,60 ponton fejezte be a napot, 314,60 pontos, 7,16 százalékos gyengüléssel.
A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 mutató 337,56 pontos, 6,49 százalékos csökkenéssel 4861,63 ponton végzett. Párizsban a CAC-40 mutató 3381,07 pontig jutott, 247,45 pont, 6,82 százalék zuhanással. Elemzők szerint a piacok a kétnapos eufórikus hangulat után most kezdik fontolgatni a reálgazdasági hatásokat.
Londonban elsősorban a nyersanyagpiaci és az energiarészvények estek, különösen a bányaipari részvények zuhantak nagyot: a 16-25 százalékos gyengülési tartományban vesztettek értékükből. Frankfurtban a leggyengébben szereplő papír a Siemensé volt a DAX-lista harminc részvénye közül: 14,04 százalékot vesztett, de az autóipari és acélipari papírok is jelentős veszteségeket szenvedtek.
Szerdán tőzsdezárás után az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta decemberi szállításra 73,35 dollár volt hordónként, 3,03 dollárral olcsóbb, mint a keddi záróár. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta novemberi szállításra 75,84 dollár volt New Yorkban, 2,79 dollárral alacsonyabb a keddi zárónál.