Az erős forintnak köszönhetően euróban és százalékban is eléri a magyar cigaretta adótartalma az uniós irányelvnek számító szintet, legalábbis a közkedvelt márkák árára vetítve. Az olcsóbb, 500 forint alatti termékeknél még némi felzárkóztatásra van szükség, de ha a gyártók érvényesítik az áprilisi adóemelést, ez is meglehet.
Az ár több mint fele jövedéki adó
A legnépszerűbb kategóriába (MPPC) tartozó termékek ára 490 és 520 forint körül mozog, gyártótól függően. A magasabb árral számolva egy doboz cigaretta jövedékiadó-terhe áfával együtt nagyjából 390-400 forint, ez a fogyasztói ár 75-77 százaléka. Ha csak a jövedéki adó tételes és százalékos szintjét vesszük alapul, akkor jelenleg az 520 forintos termék jövedéki terhe meghaladja az elvárt 57 százalékot.
Ma azért nehezebb számolni a cigarettára rakodó jövedékiadó-terhet, mert a jogszabályok az MPPC-t tekintik etalonnak. Ugyanakkor a fogyasztói kosárban egyre nagyobb szerepet kap a legolcsóbb terméknek számító Value for Money. Ennek előretörése némileg felborította a számítási metódusokat. Ennek ellenére valószínűleg nincs veszélyben az uniós irányelvek megvalósítása a piacon.
A sokk után magunkhoz tértünk
Az adatok szerint tavaly a feketekereskedelem visszaszorulásával valamivel több mint 16,2 milliárd szál cigaretta fogyott, vagyis a piac újra magához tért a 2002-2004-es sokkoló adóemelési időszak után. Abban az időben csaknem 90 százalékkal nőtt a termék jövedékiadó-terhe.
Emiatt elszabadult a feketepiac és drasztikusan csökkent a legális fogyasztás. Ma ezer szálra vetítve 7800 forint a cigaretta tételes adója, és 28,2 a százalékos adómérték szintje. Ez az MPPC-nél 7,718 forintot jelent szálanként és durván 150 forintot dobozonként. Minél olcsóbb egy termék, annál kisebb a százalékos adómérték.
Ám a szuperolcsó kategória túlzott előretörését megakadályozandó minimális adószint is érvényben van a dohánytermékeknél. Ez jelenleg 14 460 forint ezer szálanként, vagyis dobozonként csaknem 300 forintot kell minimálisan adóznia a gyártónak. Erre rakódik rá a költsége és az árrés, illetve az áfateher. Ezzel számolva a szuperolcsó kategória sem tud jelentősen olcsóbb lenni az eggyel felette levő csoportnál.