További Magyar cikkek
Koordinál
Draskovics "erejéről", szerepéről eközben nincs egyetértés még a szocialista frakción belül sem. Többek szerint az eddigi mechanizmus nem változik belépésével, mivel - mondják - eddig is a pénzügyminiszter volt a gazdasági kabinet elnöke. A Pénzügyminisztérium első embere nem lett a miniszterelnök helyettese, az továbbra is a kancelláriaminiszter, s Csillag István gazdasági miniszter sem lett "hátrébb sorolva", hiszen eddig sem állt elöl. Ezzel egyetértenek a szocialisták. Hozzáteszik: a hatáskörök törvényben rögzítettek, az új pénzügyminiszter nem kap nagyobb hatalmat elődjénél, ám feladata, hogy a koordináló szerepet töltse is be. Működtesse a gazdasági kabinetet, gyártson koncepciókat.
Nem volt politikai tényező?
Ezt egyesek szerint László Csabának kellett volna számon kérni a gazdasági kabineten. "Nem csak költségvetési politikát kell folytatni, stratégiai jellegű munkát is kell végezni" - fejtegetik a szocialista frakcióban. Ez utóbbi Csillag István gazdasági miniszternek sem ment soha, államigazgatási gyakorlat híján az általa irányított monstre szervezet leköti energiáit. Ha születtek is stratégiai anyagok, azok eddig is Miniszterelnöki Hivatalban - akár Draskovics Tibor környékén - láttak napvilágot, s ezek a gazdasági kabinettől függetlenül "lebegtek a rendszerben". Ha László Csabától érkeztek mégis az előterjesztések, azokat az utóbbi fél évben sorra "visszadobta" a MeH, nem kerültek a kormány elé; a pénzügyminiszter nem volt politikai tényező.
A szkeptikus frakciótagok úgy vélik, maximum abban lehet változás, hogy a gazdasági kabinet rendszeresebben ül majd össze. Mások szerint Draskovicsnak "van agya a stratégiai munkához". S ami jelentősen javít helyzetén, hogy - még László Csabához képest is - a miniszterelnök "totális bizalmasa". Medgyessy pedig tulajdonképpen "teljhatalmat" adott a gazdasági ügyeket illetően Draskovicsnak azzal, hogy már a nyilvánosság előtt is hangsúlyozta: a gazdasági kabineten keresztül fontos szerepet szán az új tárcavezetőnek.
Az új szituációt az adja, hogy ha van világos koncepciója a leendő pénzügyminiszternek, akkor ahhoz most erős támogatást kapott. Draskovics - szándékai szerint - együttműködne a frakcióval. Megszólalásaiból az látszik, koncepciózusabb elődjénél, a gazdaság mély folyamatait illetően pedig sokkal őszintébb, vélik. Az elmúlt hónapokban ugyanis úgy tűnt a szocialista frakció tagjainak, mintha László Csaba már maga is "kendőzné", hová jutottak az elmúlt másfél év alatt, talán azzal a szándékkal, nehogy ő legyen a bűnbak. Igaz, máris látványos, ahogy a fellépést illetően van különbség a két pénzügyminiszter között, az azonban már több szocialistának nem tetszik, ahogy László Csabán egy személyben "igyekeznek elverni a port". "Bár le kellett váltani, ez vitathatatlan, de ahogy azóta bánnak vele, az finoman szólva nem elegáns" - tették hozzá jó páran.