Gyurcsány a nemzeti csúcstól várja a nemzeti felemelkedés programját
További Magyar cikkek
Gyurcsány Ferenc azt kezdeményezte, hogy a nemzeti csúcs a programalkotáskor tegyen javaslatot az euró magyarországi bevezetésének dátumára, egy középtávú bérmegállapodásra, a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntartása érdekében teendő középtávú lépésekre, a szociális rendszer megújítására, és állapodjon meg az oktatási és képzési rendszer hosszú távú fejlesztési koncepciójáról.
A miniszterelnök indítványai között szerepel még, hogy a nemzeti csúcs fektesse le a takarékos állami működés feltételeit, garanciáit, emellett az önkormányzati reform elveit, és tegyen ajánlásokat az új pártfinanszírozási rendszerre, segítse javaslatokkal a korrupció elleni fellépést.
A tűzoltáshoz is megerősítést vár Gyurcsány
A hosszú távú feladatok mellett szükség van arra is, hogy a nemzeti csúcs támogassa az azonnali lépéseket is - tette hozzá Gyurcsány Ferenc. Mint mondta, ezek között van a jegybank elnökével közösen javasolt 12 pont.
A kormányfő szerint hasznos lenne, ha a nemzeti csúcs segíteni tudna abban, hogy adórendszer napirenden lévő átalakításával kapcsolatos álláspontok közeledjenek egymáshoz. Az indítványokat nyitottan kell kezelni, azaz a csúcs résztvevői megfogalmazhatnak új javaslatokat - tette hozzá.
Aki számít és valaha is számított, meghívót kapott
A nemzeti csúcsra meghívást kap az öt közjogi méltóság, a rendszerváltás utáni időszak valamennyi volt köztársasági elnöke, miniszterelnöke, házelnöke. Rajtuk kívül a kormányfő szívesen látná a grémiumban a parlamenti pártok jelenlegi elnökeit, frakcióvezetőit, az Európai Parlament delegációvezetőit. A meghívottak között vannak még a Magyar Nemzeti Bank rendszerváltozás utáni és jelenlegi elnökei, illetve az Országgyűlés illetékes bizottságainak elnökei, valamint az MTA rendszerváltás utáni és jelenlegi elnökei, az önkormányzati szövetségek vezetői, valamint az OÉT munkáltató és munkavállalói szervezetei. A testület munkájába a kormány szakminiszterei is bekapcsolódnak. A meghívókat hétfőn postázzák.
A miniszterelnök emlékeztetett arra: a múlt héten Magyarországot is elérte a nemzetközi pénzügyi válság, ezzel párhuzamosan pedig jelentős támadás érte a magyar pénzügyi rendszert. Mint mondta, az egyik feladat az, hogy el kell hárítani a spekulánsok támadását, a másik pedig az, hogy erős, határozott választ kell adni a pénzügyi és esetleg szélesebb gazdasági krízissé alakuló válság következményeire. Ilyen helyzetben egy ország számára egyetlen egy parancs van, az együttműködésé - mondta Gyurcsány Ferenc.
A Fidesz reakciója
A Fidesz szerint a kormányfő és a kisebbségi kormány megoldani sem, de felfogni sem képes a nemzetközi pénzpiaci válságot, és hatásának súlyosságát - mondta a párt szóvivője. Az elmúlt két napban egy dolog visszavonhatatlanul és minden eddiginél egyértelműbben bebizonyosodott, ez pedig az, hogy Gyurcsány Ferenc és a kisebbségi kormány nemhogy megoldani, de felfogni sem képes azt, hogy mi a helyzet; felfogni sem képes a válságot és annak súlyosságát - fogalmazott Szijjártó Péter azt követően, hogy a kormányszóvivő közölte: a miniszterelnök nemzeti csúcs összehívását javasolja.
Szijjártó Péter szerint az elmúlt két nap történései azt mutatják, Gyurcsány Ferenc és a kisebbségi kormány nem érti, hogy miről van szó. Ha értenék, akkor tudnák, hogy a válaszlépések megtételére azonnali döntésre van szükség - jelentette ki. Néhány hét múlva összehívandó és néhány hónap után valamilyen programot az asztalra letevő testületek összehívására nincs idő - mondta, majd hozzátette: hatalmas kárt jelent az országnak, hogy a kisebbségi kormány nem érti a kialakult helyzetet, és nem képes megfelelő válaszokat adni. Nem is tudom, Gyurcsány Ferenc mire gondol, hogy addig a válság majd karba tett kézzel ül Hegyeshalomnál, és várja, hogy mikor léphet be az országba? - jegyezte meg. A politikus úgy vélte, azonnali lépéseket csak egy cselekvőképes kormány tud megtenni, a kisebbségi kormánynak csak pr-ötletekre, pr-fogásokra van készsége és kapacitása.