További Magyar cikkek
Az Ecostat top-100 nagyvállalati konjunktúra-indexe 2008 augusztusában 85,2 százalék, az előző hónapokhoz képest kismértékben csökkent. A hazai nagyvállalatok üzleti bizalma az utóbbi hónapokban viszonylag alacsony szinten ingadozott. Két éves visszatekintésben a trendvonal egy éve érte el csúcspontját, majd 2008 közepéig lejtmenetre váltott. Az utóbbi négy hónap kiegyensúlyozott és enyhén emelkedő konjunktúra indexei a tendencia kismértékű javulását eredményezték. A nagyvállalatok visszafogott üzleti előrejelzései alapvetően a külső gazdasági környezetben érzékelhető nehézségekre, az értékesítési lehetőségek zsugorodására utalnak. Nemzetközi kutatóhelyek az Unió egyre több országában a recesszió bekövetkezésétől tartanak. Megítélésük szerint nem zárható ki, hogy a gazdasági krízis Európában mélyebb és időben elhúzódóbb lesz, mint az USA-ban.
Az exportorientált hazai nagyvállalatok 48 százalékának termelése em változott az elmúlt három hónapban, 32 százalékuk fokozta teljesítményét, egyötödüknél csökkent a termelés. A cégek rövid távú előrejelzése ennél optimistább, negyedéven belül bővülő teljesítménnyel egyharmaduk számol, visszaeséstől mindössze egytizedük tart.
Szürke felhők: erős forint, gyenge belső piac
A következő félévben a top-100 vállalatcsoport a termelése alapvető feltételeiben a negatív tendenciák erősödésével számol. Az értékesítési lehetőségeik szűküléséből eredő nehézségek áthidalását a belső kereslet még nem segíti, az erős forint pedig kifejezetten nehezíti. A nagyvállalatok szerint fejlődésüket a gyenge belső piac és az elvonások magas szintje mérsékli.
A második félévi belföldi keresletet a cégek 27 százaléka növekvőnek, 9 százalékuk csökkenőnek ítéli. Külpiaci relációban növekvő igényeket feltételez a nagyvállalatok egyharmada, csökkenéstől egytizedük tart. Határokon belüli versenyképességének rövid időszakon belüli változását egynegyedük értékeli pozitívan, piacképessége romlásával 13 százalékuk számol. A cégek külpiaci prognózisa közel áll az előzőekhez, javuló versenyhelyzetben 22 százalékuk bízik, gyengébbtől 15 százalékuk tart. A szakember ellátásra vonatkozó előrejelzések több hónapja nem változnak, a nagyvállalatok 33-35 százaléka a munkaerő-piaci feszültségek fokozódásával számol a következő félévben. Vállalata létszámát a megkérdezettek egynegyede a szükségesnél magasabbnak, 38 százalékuk annál alacsonyabbnak minősítette.
2008 augusztusában a TOP-100 csoport 64 százaléka tájékoztatott egy éven belüli új beruházás indítására vonatkozó terveiről. A cégek fejlesztési elkötelezettsége a júniusi mélypont után kissé erősödik.
Most a kisebbek optimistábbak
A kis- és középvállalati konjunktúra-index a legutolsó felmérés alapján 88 százalék, meghaladja a május óta számított bizalmi mutatók értékét. 2008 áprilisa óta a hazai kkv-k körében kiegyensúlyozott üzleti hangulat uralkodik, a szektor konjunktúra indexeiből kirajzolódó tendencia az év közepétől enyhén javul, miközben a legfontosabb külpiaci partnereink gazdasági teljesítménye elmarad a várttól. A hazai gazdaság a második negyedévben jól teljesített. A vállalkozások működését érzékenyen érinti a magas infláció és az értékesítési lehetőségek szűkülése.
A kis- és középvállalatok 43 százalékának termelése az előző három hónapban szinten maradt. A cégek egyharmada növelte teljesítményét, csökkent a kibocsátás 24 százalékuknál. A következő három hónap termelési előrejelzése közepesen derűlátó, növekedést csaknem 40 százalékuk, csökkenést 15 százalékuk valószínűsít. Teljesítménye dinamikusabb növelését a cégek 40 százaléka tevékenységi körének bővítésével tervezi elérni.
A kis-és középvállalatok a működésüket nehezítő fő problémának a munkáltatói és vállalkozói terhek magas szintjét tekintik.
A kkv-k egyharmada a belföldi kereslet bővülését várja, 12 százalékuk a hazai kereslet visszaesésétől tart. Az exportpiaci keresletet 74 százalékuk ítélte változatlannak a következő néhány hónapban, növekvő igényt 18 százalékuk jelzett. A hazai vállalatok 65 százaléka úgy véli, belföldi versenypozíciója egyelőre nem fog változni, versenyhelyzetének kedvező irányú elmozdulásával 25 százalékuk számol. Határainkon kívüli piacokon jóval kedvezőtlenebb a kkv-k versenyhelyzete, ebben a relációban javuló pozícióval a cégeknek mindössze 13 százaléka számol. A foglalkoztatott létszám a cégek felénél kielégítő, 28 százalékuknál a szükségesnél magasabb.