További Magyar cikkek
A konjunktúra indexek Európa szerte továbbra is kedvezőtlen gazdasági feltételeket és eredményeket vetítenek elõre. Az Ecostat elemzése szerint a kis- és középválllalatok mellett a nagyvállalatok is eredményeik csökkenésével és a bel- és külföldi piacok szűkülésével számolnak.
Bíznak külföldi piacaikban a nagyok
A hazai nagyvállalatok visszajelzései szerint 45 százalékuk teljesítménye csökkent, 15 százalékuk tudta növelni teljesítményét. A termelési elõrejelzések ennél borúlátóbbak: negyedéven belül csökkenõ teljesítménnyel számol a cégek több mint fele, növekvõvel mindössze 8 százalékuk. Rövid távon nem számítanak a gazdasági feltételek javulására, sőt a hazai piacokon számottevõ értékesítési nehézségektõl tartanak. Külföldi piacképességüket a nagyvállalatok 13 százaléka kedvezõnek ítéli, 16 százalékuknál borúlátó, többségük (71%) a piacképességben nem érzékel érdemi változást.
A TOP-100 vállalatcsoport fele az adó- és járulék terhek növekedésétől, 45 százalékuk az adózás rendjének szigorításától tart. A gazdálkodási nehézségekre figyelemmel kismértékû elbocsátást 44 százalékuk, jelentõsebbet 8 százalékuk tervez végrehajtani. Az Ecostat TOP-100 nagyvállalati konjunktúra indexe 2009 januárjában 57 százalék, másfél éves visszatekintésben a legalacsonyabb érték. A nagyvállalatok üzleti bizalmi indexei a recessziós kilátások hatása miatt október óta szélsõségesen ingadoznak, novemberben és januárban erõteljesen visszaestek. A válságot az Unió ipari és építõipari vállalatai szenvedték meg a leginkább. A novemberi rendelésállományok 40 százalékot meghaladó mértékben maradtak el az egy évvel korábbitól. A kedvezõtlen hatások rövid idõn belül a hazai beszállítókra is átterjedhetnek.
Az Európai Bizottságnak az EU huszonhét tagállamára kiadott legfrissebb prognózisa szerint a magyarországi GDP 2009-ben 1,6 százalékkal eshet vissza. Az unió egészében 1,8 százalékos teljesítmény visszaesést valószínûsít a Bizottság.
Gyenge hazai vásárlóerő
Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra-indexe januárban 62 százalék, mintegy 15,5 százalékponttal alacsonyabb az előző havi értéknél. A 2008 végén és 2009 elején jelzett gyenge üzleti várakozások a kereslet csökkenésével, a hitelfeltételek szigorodásával, drágulásával indokolhatók. A hazai kis-és közepes méretű vállalkozások üzleti trendje szintén októberben tört meg, azóta meredeken csökken. Az elmúlt három hónapban a kis- és középvállalatok 46 százalékánál csökkent, 34 százalékuknál nem változott a teljesítmény. Többségük fejlõdésük legfõbb akadályát a túlzott munkáltatói terhekben, a bizonytalan gazdasági környezetben és a gyenge hazai vásárlóerõben látja.
A következõ fél évben a kis- és középvállalatok 40 százaléka belföldi piacaincsökkenõ, 46 százalékuk szinten maradó kereslettelszámol. Az exportpiacokon 68 százalékuk kalkulál változatlan versenypozícióval. A cégek 36 százaléka az év elsõ felében kismértékû, 5 százalékuk jelentõs létszámleépítésben gondolkodik.