További Magyar cikkek
A kis- és középvállalati konjunktúra-indexe 2006 decemberben 40,0 százalék, 3,1 százalékponttal kevesebb az előző hónap bizalmi mutatónál - közölte az Ecostat csütörtökön. Az Ecostat szerint a 2006. év második felében tapasztalt jelentős bizalomvesztés hátterében az ország pénzügyi egyensúlyát javítani hivatott gazdaságpolitikai intézkedések várható hatása áll.
Kevés az optimista
A kis- és középvállalati szektor 2007 első félévére a nemzetgazdaság helyzetét valamivel borúlátóbban értékeli, mint saját lehetőségeit. Az Ecostat szerint a következő fél évre a nemzetgazdaság javuló kilátásaiban bízik a hazai vállalatok 13 százaléka. A pesszimista válaszok aránya megegyezik a novemberi 54 százalékkal. Saját vállalkozásuk féléves kilátásait optimistán ítéli meg a cégek 15 százaléka, a pesszimista válaszok aránya fél éves összehasonlításban kedvező, 41 százalék. A vállalkozások korábbinál szűkebb köre számol a teljesítménye pár hónapon belüli bővülésével. Az optimista cégek aránya decemberben mindössze 18 százalék, hasonló az októberi előrejelzéshez. A következő évben a kkv-k 28 százaléka erősödő piaci versenyt feltételez, új, tőkeerős versenytárs megjelenésétől tart 38 százalékuk.
Jövőre sem lesz jobb
A kkv-szektor előrejelzése szerint tevékenységének bővítését legnagyobb mértékben a belföldi piac szűkülése akadályozza. A korábbi hónapokhoz képest jóval nagyobb súllyal került második helyre a tőkehiány és harmadikra a piaci verseny. A vállalkozások többsége, 67-63 százalék 2007 júniusáig a készletállománya szinten tartására törekszik. Saját előállítású készletei növekedésével a cégek 17 százaléka, csökkenésével 16 százalékuk számol. A működéshez tárolt alapanyagok és félkész termékek állománya kismértékben csökken, a vállalatok 13 százaléka szerény készletnövelést, egynegyedük fél éven belül készletcsökkentést tervez.
Az Ecostat felmérése szerint a kkv-k pénzügyi helyzete 2007-ben várhatóan nem javul, a közterhek és a működési költségek növekedése sok cég számára komoly nehézséget fog jelenteni. Decemberben a hazai vállalkozások 37 százaléka nem számol likviditási helyzete rövid távú változásával. Egy hónap alatt 34 százalékról 46 százalékra emelkedett a romló pénzügyi helyzet kialakulását prognosztizáló cégek aránya. A likviditási nehézségek leküzdésére a vállalatok többsége pénzintézeti hitel felvételét, másodsorban fejlesztései elhalasztását tartaná megoldásnak. Decemberben a hazai vállalkozások beruházási hajlandóságát összegző mutató 31 százalék, november óta tíz százalékkal csökkent. Ezzel a cégek fejlesztési elkötelezettségének tendenciája irányt váltott, folytatta két éve tartó csökkenő pályáját.
A kis- és középvállalatok előrejelzése szerint kapacitáskihasználtságuk a 2007 első hónapjaiban nem fog megváltozni. Részben felesleges termelési háttér jellemzi a cégek felét, szűk kapacitás mindössze 2 százalékuknál okozhat feszültséget. A 2006 decemberi felmérés szerint a kis- és középvállalati szektor - figyelmen kívül hagyva az első félévi kedvező tendenciát - 2006-ra átlagosan 6,0 százalékos inflációt prognosztizál, decemberre vonatkozó 12 havi árindex, a cégek szerint 5,8 százalék lehet. Decemberben a kkv-szektor saját hatáskörű értékesítési áremelési törekvése átlag 3,4 százalék, alacsonyabb a novemberi értéknél.