További Magyar cikkek
Július végén jelent meg az a számvevőszéki jelentés, amely az Informatikai és Hírközlési Minisztérium 2002-2004-es működésének és gazdálkodásának az ellenőrzéséről szólt (a jelentés elolvasható az Állami Számvevőszék honlapján itt).
IHM - sok és nehezen követhető támogatás
Az ÁSZ-vizsgálat számos hiányosságot tárt fel és kifogást fogalmazott meg az IHM gazdálkodásával kapcsolatban. A számvevők egyebek mellett szóvá tették, hogy a miniszter egyedi döntéseivel 3,2 milliárd forintnyi támogatást osztott szét úgy, hogy ezeknek a pénzeknek - az ÁSZ szóhasználatát idézve - a "nyomon követése nehéz". (Egyedi döntéssel a miniszter a pályázati kereteken kívül, a minisztérium tevékenysegéhez kapcsolódó szervezeteket támogathatja.)
Az Index ezért kérte a minisztériumot, hogy hozza nyilvánosságra: hány támogatási szerződést írtak alá miniszteri egyedi döntés nyomán, milyen vállalatok és szervezetek mennyi támogatást kaptak. Ugyanezt kérte az országgyűlés informatikai bizottsága is, amely az ÁSZ-jelentés és részben az arról írott cikkünk hatására hallgatta meg az IHM és a Számvevőszék képviselőit. Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök ugyancsak helytelenítette a szabad demokrata Kovács Kálmán döntéseit.
A tárca honlapján augusztus 12-e óta elérhető az a lista, amelyből kiderül: ki mennyi pénzt kapott a Kovács Kálmán miniszter egyedi döntései nyomán 2002 és 2004 között szétosztott 3 228 668 738 forintból. Ennek nyomán tettük fel a kérdést a további 13 minisztériumnak: a 2002-es kormányváltástól a múlt év végéig hány támogatási szerződést és mennyi pénzről kötöttek miniszteri egyedi döntések nyomán.
Hatmilliárdról döntött az egészségügyi miniszter
A tárcáktól kapott válaszokból kiderült: nem az informatikai miniszter 3,2 milliárdja jelenti a csúcsot. Az egészségügyi - a tavaly októberi kormányátalakítás előtt egészségügyi, szociális és családügyi - minisztérium vezetője csak 2004-ben 6 milliárd 173,7 millió forintot ítélt oda egyedi döntéssel; a korábbi évekről nem kaptunk adatokat. Ez az összeg a minisztériumban felhasználható teljes előirányzat 15,16 százaléka volt. Idén az egyedi engedélyezéssel szétosztható pénz mennyisége 1 milliárd 429,8 millió forintra csökkent, azonban - mivel a teljes előirányzatot a negyedére kurtították - arányaiban 15,5 százalékra nőtt.
Az egészségügyi miniszterek - a Medgyessy-kormányban Kökény Mihály, októbertől Rácz Jenő - pénzköltését azonban nem kifogásolta az Állami Számvevőszék, amely idén júniusban jelentette meg a tárca gazdálkodásáról szóló jelentését.
Ez talán azzal is magyarázható, hogy az egészségügyi miniszter egyedi döntései főként ágazati programokat támogattak, vagyis többségükben nem mondhatók klasszikus egyedi engedélyezésnek. Ilyen a súlyosan mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeihez adott 2,6 milliárd forint, az egészségügyi reformhoz kötődő 603,1 milliós kifizetés, vagy a HEFOP-hoz kapcsolódó intézkedések költségeire szánt 550 millió forint.
Harmincmilliót költött a belügyminiszter
Hasonló a helyzet a belügyminisztériumban is, hiszen a miniszter egyedi keretéből, klasszikus - általában a civil szférát erősítő - döntéssel három év alatt mindössze harmincmillió forintot fizettek ki. Közben ugyanakkor formálisan szintén egyedi döntésnek számít az az évenkénti 2,3-2,4 milliárd forint is, amit a működésképtelen helyi önkormányzatok egyéb támogatására fordítottak.
|
A belügyminiszter a harmincmilliós keretből 2002-ben két szervezetnek kilencmillió, 2003-ban 12 szervezetnek 6,67 millió forintot fizetett ki. Tavaly is csupán 15 millió forintot fizetett ki megközelítőleg hetven egyesületnek és alapítványnak. A belügyminiszter által odaítélt legnagyobb támogatás ötmillió forint volt (2002-ben a Szent László Alapítvány kapta), a legkisebb 30 000 forint (2003-ban a RomNet-Média Alapítványnak). Tavaly másfélmillió forint volt a legmagasabb és 46 000 forint a legalacsonyabb összegű támogatás, előbbit a Komarnói Jókai Alapítványnak, utóbbit a Bársonyszív Alapítványnak folyósították.
További öt tárcától - a gazdasági és közlekedésitől, a környezetvédelmi és vízügyitől, az igazságügyitől, az oktatásitól és az oktatásitól - kaptunk olyan választ, hogy ott van miniszteri keret, és fizettek is támogatást egyedi döntések alapján az elmúlt években. Az oktatási miniszter 173 támogatási szerződéssel 509,3 millió forintot fizetett ki egyedi engedélyezéssel - közölték a tárca sajtóosztályán.