További Magyar cikkek
Az uniós államok adóterhelési között nagy különbségek vannak: Litvániában a nemzeti össztermék 28,4, Lettországban 28,6, Dániában 48,8, Svédországban pedig 50,5 százalékát viszik el a közterhek . Szlovákiában 1,2, Németországban és Olaszországban 0,9 százalékkal csökkent egy év alatt az elvonás, Dániában viszont 1,2 százalékkal nőtt.
Hozzuk az átlagot
|
Magyarországon 2003-hoz képest 0,1 százalékkal nőtt az adóteher, 2004-ben 39,1 százalék volt. Ezzel a régióbeli államok között a utolsó helyen voltunk; a csehek álltak előttünk 36,6 százalékkal, majd a lengyelek 32,9 százalékkal, a szlovákok voltak a legjobbak 30,3 százalékkal. Ráadásul Szlovákiában és Lengyelországban erősen csökkenő tendenciát mutat a terhelés: az utóbbi tíz évben a szlovákoknál közel tíz, a lengyeleknél hat százalékkal csökkent, Magyarországon csak 2,5 százalékkal.
2004-ben 35,9 százalékos volt a munkaerő után fizetendő átlagos adó az EU-ban, nálunk ez jóval magasabb, 40,8 százalék. Csak Belgiumban, Csehországban, Franciaországban, Olaszországban, Finnországban és Svédországban magasabb (igaz, Lengyelországtól, Szlovákiától és Portugáliától nem volt adat).
Sokkal jobb a kép a személyi jövedelemadó és a társasági adó terén. Idén mindkét téren a legjobb harmadban vagyunk az uniós államok között. A 38 százalékos személyi jövedelemadó és az iparűzési adóval együtt kalkulált 17,5 százalékos átlagos társasági teher is jóval alacsonyabb a 45,2-es, valamint 29,7-es uniós átlaghoz képest. A hollandok, a svédek és a dánok jövedelemadója 52 százalék felett van, Máltán, Spanyolországban, Olaszországban és Németországban pedig a társaságok terhei vannak 50 százalék felett.
Európa minden embernek napi 26 centjébe fog kerülni, ez egyáltalán nem magas összeg - mondta ma Joseph Borrel, az EP elnöke. Annak ellenére, hogy a végső javasalatot nagy többséggel fogadták el, több képviselő még az utolsó pillanatot is kihasználta arra, hogy kifejezze csalódottságát a túl alacsony költségvetéssel kapcsolatban - írja az EuObserver.